Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Jednoosobowe firmy toną w długach. Ich zaległości przekraczają 6 mld zł

38
Podziel się:

Zadłużenie mikroprzedsiębiorców lawinowo rośnie. Zaległości ponad 192 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych wobec wierzycieli wynoszą ponad 6 mld zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Jednoosobowe firmy toną w długach. Ich zaległości przekraczają 6 mld zł
Zadłużenie mikroprzedsiębiorców lawinowo rośnie (pixabay.com, pixabay.com)

Częściowo z powodu nierzetelnych kontrahentów, po części w związku z trudną sytuacją polskie firmy jednoosobowe toną w długach. Co czwarty z ankietowanych w sierpniu przedsiębiorców z[sektora MŚP zwraca uwagę na ich nieetyczne zachowanie, najczęściej niepłacenie w terminie bądź wydłużenie w nieskończoność terminów płatności.

A wszystko "przez pandemię", wynika z badania "Nieetyczne zachowania firm podczas pandemii" przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

- Tak naprawdę wiele firm tłumaczy swoje zachowania pandemią. Według naszego najnowszego badania, 42 proc. ankietowanych mówi, że jeśli chodzi o nieetyczne działania kontrahentów, to nie ma znaczenia wielkość firmy. Co ciekawe, do najczęściej podawanych przykładów takich zachowań należy niewywiązywanie się ze zobowiązań, w tym terminów płatności. Na takie działanie wskazuje aż 46,5 proc. badanych, najczęściej producentów. Na drugim miejscu znalazło się narzucanie niekorzystanych warunków współpracy, w tym na przykład długich terminów płatności. Takie działanie zauważa 35 proc. przedsiębiorców, szczególnie usługodawców. Co czwarty przedsiębiorca jako niewłaściwe zachowanie podawał renegocjację umów pod pretekstem epidemii - powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów BIG Adam Łącki.

Nieetyczni przedsiębiorcy

Do nieetycznych zachowań w ocenie przedsiębiorców z sektora MŚP należą także żądania ponadstandardowej oferty lub obsługi (12 proc.) czy groźby wypowiedzenia umowy (12 proc.), żądania darmowych próbek czy usług (10,5 proc.), wygórowane wymagania dotyczące obsługi, serwisu czy terminowości (10,5 proc.), ale również podnoszenie cen (3,5 proc.), wykorzystywanie pomocy państwa (3,5 proc.), obniżka stawek (2 proc.) czy opóźnianie dostaw (2 proc.).

Zobacz także: Gwiazdowski: rząd bardziej pomaga dużym. "70 proc. PKB wytwarzają mali"

- Z badań Rzetelnej Firmy wynika, że 22 proc. przedsiębiorców przyznaje wprost, że ma pieniądze, ale nie płaci, ponieważ chce je zachować na czarną godzinę. Niestety, takie działanie może doprowadzić do tego, że czarna godzina właśnie wybija u innej firmy. Zatory płatnicze mają bardzo negatywny wpływ na całą gospodarkę, ale są szczególnie groźne dla podmiotów z sektora MŚP. To właśnie najmniejsze firmy często nie mają zaplecza finansowego, które pozwoliłoby im przetrwać kilka miesięcy w oczekiwaniu na zapłatę - ocenia ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik.

Pół roku i zadłużenie wzrosło o 940 mln zł

Zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych w lutym, a więc przed pandemią koronawirusa, wynosiło 5,079 mld zł. W zaledwie sześć miesięcy wzrosło o 940 mln zł i obecnie sięga 6,019 mld zł. Jednoosobowe działalności gospodarcze najwięcej, bo 4,6 mld zł winne są firmom z sektora finansowego, głównie bankom oraz w mniejszym stopniu firmom leasingowym i faktoringowym, wymieniono.

Największe kłopoty widać w branży handlowej. To właśnie przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą hurtową i detaliczną muszą oddać swoim wierzycielom 1,6 mld zł. Prawie 856 mln zł zalegają jednoosobowe działalności gospodarcze z branży budowlanej, a 826 mln zł z transportowej, podano w materiale.

Zatory płatnicze

- Część kłopotów mikroprzedsiębiorców z regulowaniem własnych zobowiązań jest pochodną tego, że sami nie dostają zapłaty od swoich kontrahentów. Oczywiście to nie tłumaczy wszystkiego, ale faktem jest, że mają do odzyskania od swoich klientów prawie 833 mln zł. 298 mln zł zalegają im inne jednoosobowe działalności gospodarcze. Niewiele mniej, bo 291 mln zł nie zapłaciły im spółki prawa handlowego. Spółki akcyjne winne są najmniejszym firmom blisko 26 mln zł - dodał Łącki.

W podziale na województwa najgorzej wypadają firmy z Mazowsza. Ponad 30 tys. tamtejszych przedsiębiorców musi oddać swoim wierzycielom ponad 1 mld złotych. Na drugim miejscu pod względem najwyższego zadłużenia, jest województwo śląskie, z którego 25 tys. firm ma do zapłaty 760 mln zł. Kolejna na liście jest Wielkopolska, z której ponad 19 tys. firm ma do oddania 616 mln zł. Najbardziej zadłużona jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana jest w województwie kujawsko-pomorskim. Przedsiębiorca z Bydgoszczy ma 96 zobowiązań wobec dwóch wierzycieli. Kwota jego zadłużenia sięga prawie 11 mln zł, wynika także z komunikatu.

Najbardziej rzetelnie swoje rachunki opłacają podmioty z województwa opolskiego (117 mln zł), podlaskiego (121 mln zł) oraz świętokrzyskiego (134 mln zł), podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(38)
qperNIK
3 lata temu
U nas hamulcowy dla gospodarki podatek VAT wynosi 23% a Niemcy aby ochronić gospodarkę przed skutkami wirusa, właśnie obniżyli go z 19% na 16%. I tyle w temacie dlaczego u nas jest ciężko i niskie pensje.
tak myślę
3 lata temu
Jednoosobowa działalność powinna być przez państwo hołubiona i otaczana opieką. Człowiek bowiem, który sam na siebie zarabia, nie idzie po zasiłki, nie stanowi obciążenia a gdy mu się wiedzie, płaci podatki, co jest ewidentną dla państwa korzyścią. Polskie państwo widzi to zupełnie inaczej niszcząc ludzi haraczami.
Edi
3 lata temu
Prowadzę jednoosobową firmę i nie posiadamy żadnych długów. Tak dobrego roku nie miałem od trzydziestu lat.
Barbara Katol...
3 lata temu
Ja tam mam gdzieś te firmy! Ja jestem zadowolona że DOBRA ZMIANA pokonała LGBT, lewactwo, nauczycieli, pelo, UE i inne tuski ...
Franek Golas
3 lata temu
Krajowy Rejestr Długów to oszuści i przestrzegam przed podpisywaniem z nimi umowy
...
Następna strona