Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest decyzja w sprawie szkół. Zamknięcie przedłużone do Wielkanocy. Egzaminy bez zmian

Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ogłosił wprowadzenie stanu epidemii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zajęcia w szkołach zostaną wznowione po Wielkanocy (Fot: Jakub Kaminski/East News)

- Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy. Uczniom przypominam, że to nie są dodatkowe wakacje, lecz rodzaj wyciszenia i społecznej dyscypliny. Ten czas społecznej izolacji jest bardzo ważny i pomaga zatrzymywać rozprzestrzenianie się wirusa.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że zamknięcie szkół okazało się skuteczną metodą powstrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa.

Dodał, że wkrótce dzieci i nauczycieli czekają jednak zmiany.

- Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, by nauczyciele bardziej systematycznie mogli przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i w razie potrzeb - wystawiać oceny. Umiejętności, które nabyli w ostatnich dniach, pozwoli im prowadzić zajęcia bardziej systematycznie – powiedział szef resortu edukacji.

Zwrócił się do nauczycieli, by nie stawiali uczniom zbyt wysokich oczekiwań i nie zadawali nadmiernie dużych obowiązków.

- Niech pamiętają, ze to inna formuła nauczania niż w klasie na lekcjach. Trzeba brać pod uwagę, ze nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego netu. Wiec trzeba uwzględnić to, że z tego samego sprzętu mogą korzystać ich rodzeństwo lub rodzice.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza powiedział, że nie ma potrzeby przekładana terminu egzaminów maturalnych i egzaminu ośmioklasistów. Odbędą się w zaplanowanych terminach.

Zasiłek dla rodziców, którzy muszą pozostać w domu z dziećmi, będzie wydłużony stosownie do czasu wydłużenia zamknięcia szkół i przedszkoli.

* Stan epidemii*

Minister Łukasz Szumowski wyjaśnił, czym jest stan epidemii.

- To oznacza, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych, minister zdrowia i wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego i innych osób w zwalczani epidemii. Można delegować kogoś do pracy na określonym obszarze, by powstrzymać epidemię – wyjaśnił Szumowski.

Dodał: "Doprecyzowaliśmy ograniczenia branży transportowej i galeriach handlowych. Zostaną otwarte w galeriach apteki, sklepy spożywcze, kioski, środki czystości będzie można kupić. To ważne, bo trudno funkcjonować w okresie kwarantanny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

BlaOni uważają, że za miesiąc będzie już po epidemii i będą mogli przeprowadzić bezpiecznie egzaminy? Czy może wywołają kolejną falę zarażeń? Dobre … Czytaj całość

20-03-2020

melkaKochani Rodzice to jest serio wyjątkowy stan. To, że Wasze dzieci nie chodzą do szkoły nie oznacza, że nie mają się uczyć. Fajnie jest w tym czasie … Czytaj całość

20-03-2020

AnnMasakra totalna. Mam dziecko które skończyło w tym roku 10 lat. Chyba będę z nim chodziła do pracy. Co mam zrobić ? Mama w grupie wysokiego ryzyka po … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)