Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Jest decyzja w sprawie szkół. Zamknięcie przedłużone do Wielkanocy. Egzaminy bez zmian

24
Podziel się:

Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ogłosił wprowadzenie stanu epidemii.

Zajęcia w szkołach zostaną wznowione po Wielkanocy
Zajęcia w szkołach zostaną wznowione po Wielkanocy (East News, Jakub Kaminski/East News)

- Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy. Uczniom przypominam, że to nie są dodatkowe wakacje, lecz rodzaj wyciszenia i społecznej dyscypliny. Ten czas społecznej izolacji jest bardzo ważny i pomaga zatrzymywać rozprzestrzenianie się wirusa.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że zamknięcie szkół okazało się skuteczną metodą powstrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa.

Dodał, że wkrótce dzieci i nauczycieli czekają jednak zmiany.

- Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, by nauczyciele bardziej systematycznie mogli przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i w razie potrzeb - wystawiać oceny. Umiejętności, które nabyli w ostatnich dniach, pozwoli im prowadzić zajęcia bardziej systematycznie – powiedział szef resortu edukacji.

Zwrócił się do nauczycieli, by nie stawiali uczniom zbyt wysokich oczekiwań i nie zadawali nadmiernie dużych obowiązków.

- Niech pamiętają, ze to inna formuła nauczania niż w klasie na lekcjach. Trzeba brać pod uwagę, ze nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego netu. Wiec trzeba uwzględnić to, że z tego samego sprzętu mogą korzystać ich rodzeństwo lub rodzice.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza powiedział, że nie ma potrzeby przekładana terminu egzaminów maturalnych i egzaminu ośmioklasistów. Odbędą się w zaplanowanych terminach.

Zasiłek dla rodziców, którzy muszą pozostać w domu z dziećmi, będzie wydłużony stosownie do czasu wydłużenia zamknięcia szkół i przedszkoli.

Stan epidemii

Minister Łukasz Szumowski wyjaśnił, czym jest stan epidemii.

- To oznacza, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych, minister zdrowia i wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego i innych osób w zwalczani epidemii. Można delegować kogoś do pracy na określonym obszarze, by powstrzymać epidemię – wyjaśnił Szumowski.

Dodał: "Doprecyzowaliśmy ograniczenia branży transportowej i galeriach handlowych. Zostaną otwarte w galeriach apteki, sklepy spożywcze, kioski, środki czystości będzie można kupić. To ważne, bo trudno funkcjonować w okresie kwarantanny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Emerytka
2 lata temu
Misyjną rolą TVP jest zorganizowac wykłady lekcje przekazem telewizyjnym. Nie wszyscy posiadają wi fi i komputery.
Może coś lżej...
2 lata temu
Urszula - Powiedz, ile masz lat YT
Oriana
2 lata temu
Myślę że to potrwa jeszcze długo i do mają mogą dzieci nie wrócić do szkół nikt nie będzie ryzykował zdrowa dzieci rodziców i bliskich
Mmm
2 lata temu
Jestem matką samotnie wychowująca dwójkę dzieci (9 i 12), ze strony ojca nie mam żadnego wsparcia, ledwo ciągnę od pierwszego do pierwszego, nie stać mnie na nianię, nie mam nikogo z rodziny, kto by mi pomógł.... dlaczego nikt nie patrzy na samotne matki, już ledwo żyję, już nie wiem za co mam się brać w domu, pracuję i nie mam czasu tłumaczyć dwójce dzieci lekcji, dnia mi brakuje....
Bsrts
2 lata temu
A co z kształceniem zawodowym praktycznym jeżeli mamy egzaminy w tym roku. Wiele rzeczy postawie na swoim komputerze ale na przykład skonfigurować centrale czy routery nie mam jak bez sprzętu.
...
Następna strona