Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jest miliard złotych WOŚP! Padł rekord rekordów!

452
Podziel się:

Od początku istnienia, uwzględniając inflację, WOŚP zebrała już miliard złotych. Magiczna granica padła podczas 27. finału, kiedy na liczniku fundacji pojawiło się dokładnie 49 mln zł.

Rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies oraz prezes WOŚP Jerzy Owsiak.
Rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies oraz prezes WOŚP Jerzy Owsiak. (East News)

Orkiestra pierwszy raz zagrała 3 stycznia 1993 r. Wtedy – uwzględniając denominację – uzbierano ponad 2,4 mln zł. Rok później było to już ponad 4,1 mln zł (również uwzględniając denominację).

WOŚP w swoich sprawozdaniach do 2010 r. włącznie posługiwała się kwotami nominowanymi w dolarach amerykańskich.

Po przemnożeniu wyników kolejnych finałów przez wartości tzw. skumulowanej inflacji oraz przeliczając kwoty po kursach archiwalnych dolara do złotego podawanych przez Narodowy Bank Polski, przez 26 finałów WOŚP zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln zł.

Przez 27 lat do szpitali, dzięki tym pieniądzom, trafiło ponad 59 tys. nowoczesnych urządzeń. WOŚP informuje, że statystycznie każdego dnia do polskich szpitali trafia 12 różnych maszyn.

Do miliarda brakowało 49 mln zł i właśnie podczas 27. finału te pieniądze zostały już zebrane. Oczywiście na koncie orkiestry pojawi się o wiele więcej pieniędzy bo nadal trwają aukcje, a do puszek pieniądze zbierają wolontariusze.

Przekraczanie barier

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przyzwyczaiła nas do pobijania kolejnych rekordów i przekraczania kolejnych barier finansowych. Na wyżej pokazanej grafice wyraźnie widać przełomowe momenty.

Jednym z nich było pierwsze w historii WOŚP przekroczenie bariery 10 mln zł – było to w 1998 r. podczas 6. finału, kiedy zebrano łącznie blisko 12,5 mln zł. Kolejny przełom nastąpił dwa lata później. W roku milenijnym darczyńcy otworzyli serca i portfele, dzięki czemu znacznie przekroczono barierę 20 mln zł. W sumie w 2000 r. podczas 8. finału WOŚP zebrano 25 mln 230 tys. zł.

Bariera 30 mln zł pękła w 2003 r. podczas 11. finału, a przez kolejne lata zebrane pieniądze oscylowały wokół te kwoty. Kolejny przełom nastąpił dopiero w 2009 r. podczas 17. finału. Wtedy zebrano ponad 40 mln zł i już nigdy kwota nie była niższa – od tego czasu, rokrocznie WOŚP pobija kolejny rekord. W 2012 r. przekroczono 50 mln zł, a podczas 25. jubileuszowego finału pierwszy raz padła kwota powyżej 100 mln zł.

2019 r. może okazać się rokiem rekordu rekordów. Z ogromnym prawdopodobieństwem łączna kwota zebrana podczas wszystkich finałów przekroczy miliard złotych, bo wystarczy do tego 49 mln zł. Jednak jeśli zebrana kwota będzie wyższa niż 126 mln 373 tys. 804 zł i 34 gr – WOŚP osiągnie podwójny rekord – łącznej sumy historycznej oraz kwoty zebranej podczas jednego finału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(452)
Mama bliźniak...
4 lata temu
Cudowna wiadomość ! Cudowny czlowiek !! Będę go wspierać do końca świata i jeden dzień dłużej !! I szczerze może sobie brać ile chce choć nie wierzę że bierze cokolwiek ... ale ile dobra. Życzę zdrowia tym co mają jadu wiecej niż krwi. I nie zapomnijcie nie korzystać w szpitalach z serduszkowych sprzętów ;)
pl
4 lata temu
a ile z tego wzial dla siebie i rodziny
ali
4 lata temu
Po odliczeniu podatku wat i wszelkich kosztów pośrednich to w końcu ile zostaje na zakupy medyczne bo to bardziej mnie interesuje od tego ile zebrali .Aż taka to tajemnica?
Xghjjk
4 lata temu
Kościół oszaleje.a Pawłowicz zemdleje
sasssss
4 lata temu
CIEKAWEILE ZAROBI OWSIAK 3 MILIONY PAJACYK>>>/
...
Następna strona