Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Nowe nazwiska w gabinecie Andrzeja Domańskiego. Minister kompletuje załogę

15
Podziel się:

Marta Niżałowska-Pactwa została nową dyrektor generalną Ministerstwa Finansów – wynika z informacji zamieszczonej na stronach resortu w czwartek. Stanowiska podsekretarzy stanu objęli natomiast Hanna Majszczyk i Paweł Karbownik.

Nowe nazwiska w gabinecie Andrzeja Domańskiego. Minister kompletuje załogę
Jest pierwsze nazwisko w gabinecie Andrzeja Domańskiego. Nowy minister kompletuje załogę (PAP, Mateusz Marek)

W środę prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Donalda Tuska. Tym samym Andrzej Domański został formalnie ministrem finansów. Na stronie internetowej jego resortu, w zakładce dotyczącej kierownictwa, pojawiła się w związku z tym odpowiednia aktualizacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "NBP będzie przechowalnią dla PiS-u". Czy 37 tys. zł pensji to dużo?

Spośród osób z kierownictwa zniknął dwutygodniowy minister Andrzej Kosztowniak, a jego miejsce zastąpił właśnie Domański. Jednak pozostałe nazwiska się nie zmieniły. Na stronie wciąż widnieli współpracownicy Kosztowniaka:

  • Bartosz Zbaraszczuk, Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej,
  • Anna Chałupa, Podsekretarz Stanu, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej,
  • Mariusz Gojny, Podsekretarz Stanu, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,
  • Katarzyna Szweda, Dyrektor Generalny.

W czwartek się to zmieniło. Z listy zniknęła Katarzyna Szweda, a fotel Dyrektora Generalnego objęła Marta Niżałowska-Pactwa. Jak podaje Business Insider, Niżałowska-Pactwa pracowała dotychczas jako dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów.

Osoba z ministerstwa

CIRF jest państwową jednostką budżetową podległą Ministrowi Finansów. Domański nie robi więc rewolucji i sięga po osobę z doświadczeniem w pracy w resorcie. "Centrum Informatyki Resortu Finansów jest największym w Polsce publicznym finTechem" - czytamy na stronie internetowej CIRF.

Wieczorem Ministerstwo Finansów poinformowało też w serwisie X, że podsekretarzami stanu zostali Hanna Majszczyk i Paweł Karbownik. Hanna Majszczyk była już podsekretarzem stanu w MF w latach 2010-2017. Odpowiadała za stronę wydatkową budżetu państwa oraz współpracę z samorządami terytorialnymi. Rezygnację z powodów osobistych złożyła po zamknięciu roku budżetowego 2016 i przyjęciu przez Radę Ministrów uchwały w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu. Wcześniej pracowała na innych stanowiskach w MF.

Paweł Karbownik był w latach 2014-2019 doradcą przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej przez cztery lata pracował jako dyrektor w jednym z departamentów MSZ. Zajmował się wtedy m.in. sankcjami wobec Rosji, nałożonymi na ten kraj po zajęciu przez Moskwę Krymu i zaatakowaniu Donbasu.

Nowy minister Andrzej Domański jest natomiast ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jak poinformowano w jego biogramie na stronach Platformy Obywatelskiej, zawodowo był przez 14 lat związany z polskim rynkiem kapitałowym. Jest współtwórcą programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej oraz pomysłodawcą programu aktywizacji zawodowej dla kobiet po urlopie macierzyńskim - tzw. babciowego.

Opublikował szereg analiz i raportów m.in. o wyzwaniach klimatycznych dla polskich miast oraz sektora energetycznego, o finansowaniu programu rozwoju obronności oraz zagrożeniach płynących z tworzenia państwowych monopoli i centralizacji gospodarki. Ma żonę i córkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
joe
7 miesięcy temu
przecież ta chałupa to jest jakaś totalna pomyłka. Zerowe doświadczenie w kierowaniu z poziomu centrali. Zajmowała się wystawianiem faktur za ścieki a krzyworyjec zrobił z niej dyrektora izby skarbowej gdzie nie popisała się i przeskoczyła do MinFin. To pewnie jakaś jego krewna albo następna córka leśniczego
Funkcjonarius...
7 miesięcy temu
Oby nie powoływano na szefa i z-ców KAS pisowskich aparatczyków mianowanych przez PiS na dyrektorów Izb Administracji Skarbowych, ślepo wykonujących polityczne polecenia pisowskich polityków przez cały okres trwania tej politycznej patologii w latach 2015-2023, niszcząc jednocześnie te instytucje i wielu pracujących w nich funkcjonariuszy i pracowników !
Gajowy
7 miesięcy temu
Jestem zawiedziony.Gdzie jest profesor Jan Vincent Rostowski. Pieniędzy nie ma i nie będzie.
Dojnazmiana
7 miesięcy temu
Trzeba cenić tak światłe i genialne równozaczesane kadry które zaliczają awanse o 17 stopni służbowych w ciągu dwóch lat... Zapewne zasługi i sukcesy mieli oni przeogromne... Zwykły funk może ustawowo co najwyżej 1 stopień co dwa lata... Co wolno wojewodzie...
logiczny
7 miesięcy temu
Mam nadzieję, że Polacy zauważyli, że naszą rządową Sikorke już zadaniowal 🌈🎻😎 Blin+Ken z korespondenvyjnej 🌈🎻 koloni !☝😏💁