Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi
06.07.2020 16:20

Jest porozumienie w sprawie budowy drogi łączącej Gdynię z CPK

Zarząd Morskiego Portu Gdynia i spółka Centralny Port Komunikacyjny porozumiały się w sprawie budowy tzw. drogi czerwonej, która ma połączyć port z planowaną obwodnicą Trójmiasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Podpisano umowę w sprawie współpracy CPK i Portu Gdynia.

Droga czerwona będzie miała zaledwie kilka kilometrów. Jest to jednak inwestycja kluczowa, bo ma połączyć gdyński port z planowaną obwodnicą i znacznie ułatwić transport towarów.

- Droga Czerwona, jakkolwiek to tylko kilka kilometrów, jest bardzo ważnym, symbolicznym łącznikiem ze światem, rozwiniętą siecią dróg i autostrad, dzięki której przypływające tutaj kontenerowce będą mogły rozprowadzać towary po Polsce i nie tylko - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gdyni.

Droga ma kosztować 1,5 mld złotych. Na mocy zawartego w poniedziałek porozumienia, prace przygotowawcze zostaną sfinansowane ze środków programu CPK.

Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

- CPK będzie oferował pełną intermodalność, przeładunki między wszystkimi środkami transportu z wyjątkiem transportu morskiego. Z kolei, Port w Gdyni również oferuje pełną intermodalność - przeładunki między wszystkimi środkami transportu z wyjątkiem transportu lotniczego. Naturalne więc to pole do współpracy - powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Porozumienie podpisane przez gdyński port i CPK dotyczy też budowy portu zewnętrznego. Port ma powstać na sztucznej wyspie i obsługiwać największe jednostki, pływające po Bałtyku.

Taka forma jest konieczna, bo gdyńskiego portu, otoczonego przez dzielnice mieszkalne, nie da się inaczej rozbudować. A port, do którego nie mogą wpłynąć duże kontenerowce, traci na atrakcyjności.

Nowy port ma zostać wybudowany w modelu partnerstwa prywatno-publicznego. Firma, która będzie partycypować w kosztach inwestycji, zyska prawo do prowadzenia działalności związanej z przeładunkiem towarów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi, CPK, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2020

kolejna obluda +Grobarczyk ty dokoncz ten kawalek zelaza zwany stepka promowa w Stoczni Szczecinskiej. A ten lodolamacz posklejany tasma malarska juz … Czytaj całość

06-07-2020

jolkapodwładni dwóch ministrów w rządzie się porozumieli? Kurka, sukces.....

06-07-2020

zdzichkiedyś w żartem napisałem ,że brakuje jeszcze aby przekopali kanał od bałtyku do centralnego portu komunikacyjnego w centrum polski aby wielkie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (45)