Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Jest problem z koncesją dla TVN7. KRRiT odpowiada Amerykańskiej Izbie Handlowej

58
Podziel się:

Członkowie KRRiT są zgodni co do tego, że struktura właścicielska spółki TVN z pozaeuropejskim kapitałem większościowym pozostaje nadal poważnym i nierozwiązanym problemem – napisał Witold Kołodziejski, prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w oświadczeniu, które jest odpowiedzią na apel m.in. Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce.

Jest problem z koncesją dla TVN7. KRRiT odpowiada Amerykańskiej Izbie Handlowej
Koncesja TVN7 wygasa pod koniec lutego. Zdaniem TVN Grupa Discovery TVN7 spełnia wszelkie wymogi określone prawem, by ją otrzymać (East News, Pawel Wodzynski)

Koncesja na nadawanie naziemne dla TVN7 wygasa 25 lutego. Tymczasowo po tej dacie nadal oglądać w polskich sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Nie wiadomo jednak, co dalej.

Na problem na początku tygodniu zwróciła uwagę Amerykańska Izba Handlu w Polsce. Tony Housh, prezes AIH, w piśmie do szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego przypomniał, że właściciel stacji TVN7, złożył wniosek o przedłużenie koncesji przez Radę 23 grudnia 2020 r., czyli z "dużym wyprzedzeniem". A pomimo "spełnienia wszystkich niezbędnych wymogów formalnych", decyzji wciąż nie ma. I apeluje o pomoc w rozwiązaniu problemu.

TVN7 należy do spółki Polish Television Holding BV. To firma zależna od amerykańskiego Discovery, ale zarejestrowana w Holandii. Czyli w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Według tzw. lex TVN, przyjętego w zeszłym roku przez rząd prawie, KRRiT może wydać koncesję tylko spółkom, których udziały firm spoza EOB nie przekraczają 49 proc.

Zobacz także: To nie koniec lex TVN? Miller: PiS nie będzie ustawać w wysiłkach

Minął ponad rok, a zielonego światła dla TVN7 wciąż nie ma

Jak się okazuje, to, że TVN7 należy do spółki, która zarejestrowana jest w Holandii, problemu nie rozwiązuje, ponieważ ta właśnie zależna jest od amerykańskiego Discovery. Tak wynika z pisma, które w środę (16 lutego) wystosował Witold Kołodziejski.

"Inwestor w TVN S.A. kontrolujący w 100 proc. tę spółkę, nie jest podmiotem z EOG, gdyż Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG. Nie da się ukryć, że nabycie akcji w TVN S.A. powyżej limitu 49 proc. przez podmiot spoza EOG, nie byłoby możliwe w świetle polskiego porządku prawnego. Każdy inwestor spoza EOG, inwestując w koncesjonariusza w Polsce, powinien być tego świadom" – podkreślił Kołodziejski.

Jako "ryzykowne" Kołodziejski określił dokonywanie inwestycji przy pomocy podmiotu pośredniego. "Ryzyko takie jest szczególnie duże, gdy podmiot pośredni jest podmiotem dość wirtualnym (np. bez pracowników, czy podmiotem typu "spółka wydmuszka")" – podkreślił szef KRRiT w oświadczeniu.

Kołodziejski przyznał, że jak dotąd w Radzie nie udało się uzyskać większości w głosowaniach nad udzieleniem bądź odmową udzielenia koncesji dla TVN7. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby uchwalenie nowych, doprecyzowanych przepisów — informuje Polska Agencja Prasowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
Maria trojimi...
rok temu
...Nie bedzie ranić innych , ale dlaczego ciagle ktos miesza w koncesjach TVN. Dlaczego my Polacy musimy sie denerwowac , ze "jutro" wylacza nam programy,,ktore my lubimy ogladac. Przy okazji zadzieraja z Amerykanami.Ktos z uporem maniaka chce skłócic Polske z reszta swiata... Panie Kolodziejski , pan nie ma prawa decydowac o tym co i kto bedzie oglądać .Jak sie panu nie podoba tvn , to jest jeszcze wiele innych stacji np telewizja ojca Rydzyka.....TV TRWAM. ....
Yaca
2 lata temu
Chyba czas zmienić ramówkę na kanałach TVN bo przed chwilą na TVN Fabuła znowu straszyli, że krwiożerczy PiS nie da koncesji TVN7 :)
Moja rada
2 lata temu
Jest prosta metoda zalatwienia tvn i jemu podobnych. Wystarczy ustawowo oraniczyc nadawanie reklam i zabronic przerywania nimi programow, filmow i seriali.
Ona
2 lata temu
Już kiedyś mieszkaliśmy w kraju w którym wszystkie media były polskie i wtedy trzeba było słuchać Wolnej Europy, która zresztą nadawała z Niemiec a była własnością USA.
NIE DLA TVN
2 lata temu
Jak dla mnie to proszę cały tvn zlikwidować
...
Następna strona