Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

JSW odda nieodpłatnie obszar górniczy wart 33,8 mln zł. Jest zgoda akcjonariuszy

31
Podziel się:

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zgodzili się w środę na nieodpłatne przekazanie wartego ponad 33,8 mln zł obszaru górniczego Jastrzębie III do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak wcześniej informowała SRK, podpisanie aktu notarialnego w tej sprawie zaplanowano na 31 grudnia br.

JSW odda nieodpłatnie obszar górniczy wart 33,8 mln zł. Jest zgoda akcjonariuszy
Do SRK trafi m.in. prawie 37 hektarów gruntów z obiektami, 2,7 km wyrobisk dołowych oraz szyb zjazdowo-materiałowy głębokości 1060 metrów. (East News, Arkadiusz Biernat)

Zgodnie z podjętą w środę uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW, do likwidacji w spółce restrukturyzacyjnej trafi zorganizowana część przedsiębiorstwa w postaci zakładu górniczego OG Jastrzębie III, będąca oznaczoną częścią należącej do JSW kopalni Jastrzębie-Bzie. Wcześniej przekazanie tego majątku do SRK zaakceptowała rada nadzorcza JSW.

Planowane zbycie OG Jastrzębie III (...) pozwoli na realokację składników majątkowych o charakterze nieprodukcyjnym, w związku z przewidywanym zaniechaniem wydobycia w obszarze górniczym Jastrzębie III, oraz na redukcję zatrudnienia, z wykorzystaniem środków budżetowych w postaci dotacji na urlopy górnicze i jednorazowe odprawy - czytamy w uzasadnieniu przyjętej w środę jednomyślnie uchwały.
Zobacz także: Wszyscy górnicy do zwolnienia? Rusza transformacja energetyczna

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przejmie część majątku JSW

Jak poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, podpisanie aktu notarialnego dotyczącego przekazania z JSW do SRK obszaru Jastrzębie III zaplanowano na najbliższy piątek 31 grudnia, zaś przekazanie majątku nastąpi dziesięć dni po podpisaniu aktu notarialnego.

Do SRK trafi m.in. prawie 37 hektarów gruntów z obiektami, 2,7 km wyrobisk dołowych oraz szyb zjazdowo-materiałowy głębokości 1060 metrów.

Wartość przekazywanego majątku - jak wynika z informacji JSW - określono na 33 mln 804,1 mln zł. Przedstawiciele SRK podkreślają jednak, iż z punktu widzenia tej firmy ważna jest nie tyle księgowa wartość przejmowanego majątku, co koszt przyszłej likwidacji - doprowadzenia terenu pokopalnianego do stanu, w jakim będzie go mógł przejąć lub kupić potencjalny inwestor.

"Zakres prac, ich czas, szacunkowy koszt będzie można określić dopiero po przejęciu i oszacowaniu stanu istniejącego" – wyjaśnia rzecznik SRK Wojciech Jaros.

Spółka restrukturyzacyjna szacuje, że wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem trafi do niej łącznie do około 2,2-2,4 tys. pracowników, którzy będą mogli skorzystać z ustawowych osłon socjalnych: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji, w grupie osób przekazywanych wraz z obszarem Jastrzębie III do SRK będą zarówno dotychczasowi pracownicy JSW (917 osób), jak i osoby zatrudnione wcześniej w Polskiej Grupie Górniczej (ok. tysiąc osób), które za pośrednictwem JSW przejdą do SRK, by tam móc skorzystać z ustawowych osłon.

"SRK przejmie pracowników tej spółki (JSW – red.), niezależnie gdzie i do kiedy byli oni zatrudnieni poprzednio. SRK będzie się zajmowała tematem zgodnie z obowiązującymi przepisami" – zapewnił rzecznik spółki restrukturyzacyjnej, zapytany o grupę pracowników PGG, trafiających do SRK za pośrednictwem JSW. Przypomniał, iż to nie spółka restrukturyzacyjna podejmuje decyzje, kto może odejść z innej firmy górniczej – decydują w tej sprawie zarządy tych spółek.

"Dlatego o całości będziemy mogli mówić dopiero po sfinalizowaniu przejęcia. Zakładamy wstępnie, że może to być ilość do 2,2-2,4 tys. pracowników. Po części przejdą oni następnie na urlopy górnicze, po części otrzymają odprawy jednorazowe" – poinformował Wojciech Jaros.

Na mocy znowelizowanej jesienią br. ustawy górniczej, osoby przekazane do SRK przejdą na tzw. urlopy górnicze dla pracowników dołowych, którym do emerytury zostały nie więcej niż cztery lata pracy, lub otrzymają jednorazowe 120-tysięczne odprawy pieniężne dla tych, którzy przepracowali w górniczej spółce – na dole lub na powierzchni - co najmniej rok.

wykres dla: JSW
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
vdzcx
2 lata temu
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami, a teraz znowu hossa, bo ludzie pakuja pieniadze na giełdę przed inflacją i uciekają z lokat 0%
OOOOOLLLLEEEE...
2 lata temu
Pewnie jakiś morawiecki kupi za grosze a sprzeda za miliony i wyjdzie na mównic e i będzie udawał sprawiedliwego i oskarżał wszystkich o nieuczciwość jak to pis men
górnik emeryt
2 lata temu
wreszcie doczekałem czasów kiedy polski lud zrozumiał o co w tym wszystkim chodzi jak zwykli górnicy pisali że zamykają kopalnie i sprowadzają węgiel po cenach dumping owych z rosji po to by zarżnąć polskie a później dyktować ceny węgla i energii to cała polska pluła na nas teraz płaćcie i płaczcie to samo będzie jak wejdzie w życie polski ład jeszcze zapłaczecie
Ala
2 lata temu
Zamykając kopalnie zabijacie Polskę, stop uzależnieniu energetycznemu od gazu z Rosji i prądu z Niemiec
marek56.b
2 lata temu
Zamykają kopalnie a elektrownie płaczą że brakuje węgla. To jak to jest naprawdę ?
...
Następna strona