Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Julia Grzesiek
|

Na nowe cele i nawyki jest odpowiedni moment. Oto strategia, która w tym pomoże

2
Podziel się:

Na realizację nowych celów czy wprowadzanie w życie nawyków są odpowiednie momenty, kiedy będzie to łatwiejsze do zrobienia - uważa Katy Milkman, amerykańska profesorka z Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Na nowe cele i nawyki jest odpowiedni moment. Oto strategia, która w tym pomoże
Kiedy najlepiej wprowadzać nowe nawyki? Jest na to sposób (Getty Images, JuPhotographer)

Katy Milkman, amerykańska profesorka z Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii, od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami z zakresu behawioryzmu, m.in. mechanizmem zmiany nawyków. W wywiadzie udzielonym serwisowi CNBC Make It podkreśla, że istnieje idealny czas na wyznaczanie celów i budowanie nowych nawyków. Ekspertka dodaje, że tych sprzyjających chwil może być nawet kilka w ciągu roku.

Kiedy jest idealny czas na rozpoczęcie nowych nawyków

Milkman uważa, że każdy z tzw. świeżych startów – początek nowego tygodnia, miesiąca, ważne święto, a także Nowy Rok – stanowi wyjątkową okazję do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu. Te daty, symbolicznie oznaczające początek nowego etapu, dostarczają nam silnej motywacji do oderwania się od przeszłości i podjęcia nowych wyzwań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy nie mogą żyć bez suplementów. Farmaceuta nie ma wątpliwości

"Rozważamy koncepcję czasu tak, jakbyśmy byli bohaterami w książce, przechodzącymi przez kolejne rozdziały" – wyjaśnia Milkman w wywiadzie dla CNBC Make It. "Kiedy zamykamy jeden rozdział, odczuwamy pewne oddzielenie od naszej wcześniejszej tożsamości i myślimy: ‘O, to byłem stary ja. Teraz jestem zupełnie inną osobą’".

Odpowiednia motywacja, w połączeniu z wyraźnym impulsem czasowym, tworzą idealne warunki do zmiany nawyków. Milkman udziela wskazówek dotyczących radzenia sobie z najczęstszymi wyzwaniami, które mogą pojawić się podczas "świeżych startów".

Łącz przyjemne z pożytecznym

Przy próbie wprowadzania nowych nawyków ludzie często wybierają drogę, która – w ich mniemaniu – jest najbardziej spektakularna i przyniesie najszybsze rezultaty. Osoby, które postanawiają zwiększyć swoją aktywność fizyczną, czasem bez przygotowania przechodzą do bardzo wymagających, intensywnych treningów.

"To nie jest właściwe" – mówi Milkman. "Zamiast skupiać się na wynikach, spraw, by sam proces był dla ciebie przyjemny" - twierdzi.

Ekspertka podpowiada, by wykorzystać tutaj technikę łączenia nowego obowiązku z czymś, co robimy dla przyjemności. Ważne, by pozwolić sobie cieszyć pokusą tylko podczas wykonywania nowego nawyku. "Możesz na przykład oglądać ulubiony program telewizyjny za każdym razem, gdy ćwiczysz na maszynie eliptycznej" – wyjaśnia.

Aby urozmaicić ten proces, warto zaangażować także swoich znajomych.

Planuj szczegółowo i wyznaczaj małe cele

Tworzenie nowych nawyków może być trudne, zwłaszcza gdy życie stawia przed nami różne wyzwania.

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto opracować szczegółowe plany z celami, które są łatwe do zrealizowania – podpowiada Milkman. Zamiast ogólnych postanowień, dotyczących na przykład regularnych ćwiczeń czy zaangażowania w wolontariat, lepiej jest tworzyć konkretne kroki działania: "Planuję poświęcić godzinę na wolontariat o 18:00, tuż po pracy, w poniedziałki, środy i czwartki" - dodaje.

"Dzięki tej strategii łatwiej jest wkomponować nowe nawyki w naszą codzienną rutynę oraz stworzyć mentalne skojarzenia, które pomagają pamiętać o naszych planach" – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Julia Grzesiek
KOMENTARZE
(2)
Marek
6 miesięcy temu
Ja nie wprowadzam nowych nawyków od nowego roku, ale od momentu, w którym decyduję, żeby coś zmienić. Tym samym już kilka miesięcy temu zwróciłem się do doradców finansowych z Phinance, którzy przyjrzeli się mojej sytuacji finansowej i pomogli mi podjąć odpowiednie kroki w celu oszczędzania, ale też nauki inwestycji. Cieszę się, że się wdrażam w ten temat.
MANIEK
6 miesięcy temu
NOWE CELE TO DLA KAMIŃSKIEGO I WĄSIKA.