Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maja Budka
|
aktualizacja

Co motywuje pracowników do pracy? Najważniejsze czynniki

7
Podziel się:

Motywacja do pracy to rzecz pożądana nie tylko przez pracodawców, ale także przez samych pracowników. Wpływa nie tylko na jakość powierzonych obowiązków, ale także na poczucie spełnienia i samorozwoju w wykonywanym zawodzie. Co motywuje pracowników do pracy? Na co powinien zwracać uwagę każdy pracodawca?

Co motywuje pracowników do pracy? Najważniejsze czynniki
(Getty Images, karan kapoor)

Jakie czynniki wpływają na motywację do pracy?

Nie jest tajemnicą, że to, czy pracownik będzie zmotywowany do wypełniania swoich obowiązków, w większości zależy od pracodawcy. To on ma narzędzie potrzebne do stworzenia przyjaznego i stabilnego miejsca pracy, dobrze płatnego i atrakcyjnego na rynku. W zamian otrzyma efektywnego pracownika, który zostanie na stanowisku na dłużej. Co motywuje do pracy?

Kwestia finansowa

Jest to kwestia nie do przeskoczenia. Pracodawca, który zapewni swoim pracownikom szereg atrakcyjnych benefitów, ale nieadekwatną do kwalifikacji zawodowych, doświadczenia, konkurencyjność na rynku pracy czy do sytuacji gospodarczej w kraju płacę, nie zatrzyma ich przy sobie na długo. Wynagrodzenie powinno być zależne nie tylko od wymienionych wcześniej czynników, ale także od możliwości finansowych przedsiębiorstwa oraz, rzecz jasna, od kodeksu pracy. Dla pracownika liczy się również możliwość regularnego podnoszenia wynagrodzenia.

Stabilne warunki zatrudnienia

Za sformułowaniem "stabilne warunki zatrudnienia" kryją się przede wszystkim elastyczne formy zatrudnienia (nie tylko umowy cywilnoprawne i samozatrudnienie). Motywacją do podjęcia pracy, jak również do angażowania się w powierzone zadania, będzie korzystne zatrudnienie zgodne z kodeksem pracy, najczęściej na umowę o pracę. Pracodawca musi także przestrzegać zasad dotyczących okresu zawierania umów. Pracownik będzie czuł się najbezpieczniej, zawierając umowę na czas nieokreślony.

Przyjazna atmosfera

Oprócz wyżej wymienionych czynników, które powinny być podstawą dla każdego pracodawcy, elementem motywującym do pracy będzie rzecz jasna miła atmosfera i przyjazne środowisko pracy. Co to właściwie znaczy? Miłą atmosferę tworzą zintegrowani ze sobą pracownicy pozbawieni wrażenia niezdrowej konkurencji między sobą. Swobodny kontakt z przełożonymi. Miejsce pracy spełniające oczekiwania pracowników. Możliwość swobodnego korzystania z przerw w trakcie wykonywanych zadań. Wdrażanie inicjatyw pracowniczych.

Rozwój umiejętności

Nikt nie będzie czerpał satysfakcji z pracy, w której wykonuje się te same monotonne czynności. Aby aktywność zawodowa przynosiła satysfakcję, musi się łączyć z rozwojem osobistym i pozyskiwaniem nowych umiejętności. Jest to także czynnik motywacyjny do poszerzania swoich kompetencji. Stawanie się coraz lepszym w swojej dziedzinie zwiększa wartość pracownika na rynku. Pracodawca powinien więc zadbać o organizację szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje. Inwestowanie w pracownika zwiększa zaufanie do pracodawcy. Im pracownik jest lepiej wyszkolony, tym skuteczniej i szybciej wywiązuje się z powierzonych zadań.

Niski poziom stresu

Przeciążenie, przebodźcowanie, stres, praca ponad swoje siły to główne powody wypalenia zawodowego. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a już na pewno nie sprzyja dokładności czy kreatywności w trakcie wykonywania zadań. Stres bierze się głównie z nadmiaru nałożonych obowiązków. Organizacja prelekcji nt. panowania nad stresem nie wystarczy. Pracodawca powinien zadbać o zatrudnienie takiej liczby pracowników, aby rozłożyć obowiązki rozsądnie i równomiernie. Dobra organizacja pracy i niski poziom stresu sprawią, że zadania będą wykonywane lepiej, a motywacja do pracy będzie większa.

Pochwały

Każdy pracownik potrzebuje feedbacku ze strony przełożonego i kierownictwa. Jego praca przekłada się na sukces całej firmy i warto to wyrazić. Słowne pochwały od przełożonego, choć potrzebne, nie są jednak wystarczające, aby zmotywować pracownika do jak najlepszej pracy. Sukcesy na polu zawodowym, wkład w wyniki firmy powinny przekładać się również na awanse oraz podwyżki.

Istnienie związku zawodowego

Mimo że związki zawodowe mogą być tworzone w każdym miejscu pracy, w niektórych, najczęściej w dużych firmach takich jak Amazon, ich obecność wciąż jest problematyczna. Głównie dlatego, że związkowcy dbają o interesy zatrudnionych. Co się zmienia, gdy w miejscu pracy powstaje organizacja związkowa? Jest większa kontrola zwolnień. Pracownicy mogą wpływać na organizację pracy oraz wysokość wypłacanych wynagrodzeń. Związek zawodowy może działać na rzecz zmian w zakładach pracy. Może też skuteczniej przeciwdziałać mobbingowi. Pracownik ma wówczas poczucie większej kontroli i sprawczości. Świadomość, że ma wpływ na firmę, może być czynnikiem motywującym do wspólnej pracy.

Brak motywacji do pracy a wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe staje się coraz powszechniejszą przypadłością. Powstaje najczęściej w wyniku przeciążenia emocjonalnego i fizycznego spowodowanego nadmiernym stresem. Wypalenie zawodowe nie jest tylko brakiem motywacji do pracy. Jest jednym z jego objawów, podobnie jak wyczerpanie, niechęć, apatia. Zjawisko wypalenia zawodowego może dotknąć każdego, jednak szczególnie narażeni na nią są pracownicy nadmiernie ambitni, za bardzo angażujący się w powierzone obowiązki oraz tacy, którym z trudnością przychodzi zachowanie work-life balance. Oczywiście ryzyko wypalenia zawodowego zwiększa się, gdy w miejscu pracy panuje monotonia, toksyczna atmosfera, "wyścig szczurów", czyli wszelkie czynniki antymotywacyjne.

Czy brak motywacji do pracy skłania pracowników do zmiany pracodawcy?

Patrząc na obecny rynek pracy, można zauważyć, że pracownicy coraz częściej zmieniają miejsce zatrudnienia. Powodem jest rzecz jasna poszukiwanie lepszych warunków. Co motywuje do zmiany pracy? Wśród powodów najczęściej pojawia się kwestia zbyt niskich zarobków. Prawie tak samo ważne są jednak np. brak możliwości awansu, niedocenienie, poszukiwanie nowych wyzwań, a także równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Prawdą jest więc stwierdzenie, że im większa motywacja do pracy i zaangażowanie się w życie firmy, tym mniejsza rotacja oraz zmiany kadrowe.

Co bardziej motywuje do pracy - kara czy nagroda? Praca ma spełniać funkcję nie tylko zarobkową, ale także rozwojową. Aby pracownicy mogli czuć zadowolenie z piastowanych przez nich stanowisk, niezbędnym elementem będzie motywacja do dalszego postępu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
nick
3 miesiące temu
Owocowe czwartki
Tdi71
3 miesiące temu
W korporacjach wzniosłe hasła "fair play" co jest fikcją totalną - mobbing i dyskryminacja na porządku dziennym - kłamstwa i manipulacje - a organy państwowej kontroli boją sie takich firm - kary jak są ,są śmiesznie małe . Korpo wiedzą że są bezkarni ...dlatego niszczą ludzi....
KKK
3 miesiące temu
Na pierwszym miejscu. Stabilność. W zatrudnieniu czy zakresie obowiązków. Na drugim miejscu zdrowie fizyczne i psychiczne. Na trzecim miejscu kwestie finansowe.
Doóki
3 miesiące temu
się nie dorobisz mieszkania i zakończenia edukacji dzieci to tylko kasa. Potem parę lat motywuje Cię jak w artykule napisano a potem jak zbliża się emerytura i patrzysz na wyliczenia z ZUSu to już tylko kasa i święty spokój.
wypalony
3 miesiące temu
Mało który pracodawca wie co to motywowanie pracownika do pracy. Liczą się dzisiaj głównie zyski i redukcja kosztów w firmie. Eksploatowanie pracowników do granic możliwości to powoli standard, a wypalenie zawodowe nikogo nie interesuje, najlepiej pracownika skrytykować i postraszyć, bo bat na niego w dzisiejszych czasach pewnie zadziała. Ciężkie czasy ...