Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Mobbing w miejscu pracy — jak z nim walczyć?

7
Podziel się:

Nękanie, zastraszanie czy grożenie zwolnieniem. Mobbing w miejscu pracy jest powszechną praktyką, a wiele osób nie wie, jak sobie z nim radzić. Ofiary nie są świadome tego, co mogą zrobić, a mobber, czyli osoba atakująca, wykorzystuje to. Na czym polega mobbing, jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić?

Mobbing w miejscu pracy — jak z nim walczyć?
Mobbing to zjawisko, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. (Getty Images, Westend61/Klaus J.A. Mellenthin)

Czym jest mobbing?

Definicję mobbingu zawiera Kodeks pracy, który mówi o tym, że mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. 

Jak widać, definicja mobbingu jest dość rozbudowana i zawiera wiele elementów. Charakter działań, którym jest dotknięta ofiara, musi być długotrwały, co wyklucza jednorazowe incydenty. Muszą one także wywołać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Szereg zachowań oraz działań, których dopuszcza się mobber, może być naprawdę długo, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać mobbing w pracy. 

Jak wygląda mobbing w pracy?

Ze względu na to, że mobbing może przybrać różne formy, często nie jest tak prosty do rozpoznania. Jakie są przykłady mobbingu? Osoba, która się go dopuszcza, może bez uzasadnienia podważać kompetencje ofiary, ignorować ją i nie dopuszczać do głosu. Wyśmiewać w towarzystwie innych, grozić utratą pracy lub zwolnieniem czy reagować na zachowanie ofiary agresją. Odbieranie wcześniej przydzielonych zadań czy dokładanie kolejnych, których realizacja nie jest możliwa i wymaganie ich wykonania to również przejawy mobbingu.

Mobber może także nie reagować na komunikaty ze strony ofiary. Udawać, że nie słyszy jego słów, celowo go ignorować. Działania osoby dopuszczającej się mobbingu mogą mieć na celu zdyskredytowanie pracownika w oczach innych współpracowników np. poprzez rozsiewanie plotek na jego temat czy upokarzanie go na forum.

Wszystkie te zachowania prowadzą do tego, że pracownik przestaje czuć się wartościowy i podważa swoje umiejętności. Ma zaniżoną ocenę swojej przydatności zawodowej. Kontakt z osobą, która dopuszcza się mobbingu, jest dla ofiary zazwyczaj najtrudniejszą częścią pracy i wywołuje u niego ogromny stres i strach. 

Mobber często stosuje metody, które na pierwszy rzut oka nie przypominają mobbingu. Nierzadko jest tak, że niepokojące zachowania zdarzają się raz na jakiś czas i nie są aż tak poważne. Dopiero z czasem mobber przekracza granicę i zaczyna nękać pracownika. Początkowe zachowania to często swojego rodzaju test, który pozwala ocenić mobberowi, jak daleko może się posunąć i czy u ofiary wywoła to jakiś sprzeciw. 

Warto pamiętać, że mobbing dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na płeć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą paść ofiarami mobbingu, dlatego warto wiedzieć, co można robić, by bronić się przed tego rodzaju zachowaniami. 

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Trzeba jednak podkreślić, że prawo nie chroni wszystkich. Tak naprawdę ochronę zapewnia jedynie osobom zatrudnionym na umowach o pracę. Każda osoba, która jest na tzw. śmieciówce, nie może liczyć na wsparcie przewidziane w Kodeksie pracy. W przypadku mobbingu niestety najlepiej dla ofiary, jeśli zrezygnuje z pracy. 

Jeśli jest się zatrudnionym na umowę o pracę, sytuacja się zmienia. Można zgłosić sprawę do sądu pracy i wystąpić o odszkodowanie. Co ważne, umożliwia to art. 94, który przed nowelizacją umożliwiał wejście na drogę sądową z mobberem jedynie tym, którzy wskutek mobbingu rozwiązali umowę o pracę. Obecnie również osoby, które doświadczyły mobbingu, a nie zrezygnowały z pracy, mogą skorzystać z tego środka ochrony prawnej. Co zatem mogą zrobić osoby, które doświadczyły mobbingu? 

Jeśli nie chcą wchodzić na drogę sądową, ponieważ wiąże się to z dodatkowym stresem, mogą również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Ofiara nie musi bać się, że jej tożsamość zostanie ujawniona, ponieważ inspektor pracy jest zobowiązany do tego, by nie zachować anonimowość skarżącego. 

Warto jednak zgłosić sprawę do sądu pracy, jeżeli ofiara jest w stanie się na to zdecydować. Jak udowodnić mobbing w pracy? Przed udaniem się do sądu, należy zbierać dowody obciążające mobbera. Pamiętać o tym, by rozmowy odbywały się w towarzystwie świadka, a w miarę możliwość zachowywać maile czy nawet nagrania, mogące poświadczyć o krzywdzie, która spotkała pracownika.

Osobie poszkodowanej przez mobbing przysługuje obecnie: zadośćuczynienie z tytułu rozstroju zdrowia, odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy wskutek mobbingu oraz odszkodowanie z tytułu innych szkód pozostających w związku ze zjawiskiem mobbingu. Roszczenia przedawniają się po upływie trzech lat od chwili wymagalności. 

Czy mobbing jest przestępstwem?

Odpowiedzialność za mobbing ponosi pracodawca bez względu na to, kto się go dopuścił. Mobberem może być nie tylko szef, ale także współpracownik. Zgodnie z art. 94 Kodeksu pracy to pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Musi on podejmować działania prewencyjne, a w przypadku przejawów mobbingu dążyć do wyeliminowania go. Jeśli jednak dopełnił swoich obowiązków pod względem prewencyjnym, a w zakładzie pracy doszło do mobbingu, odpowiedzialność poniesie jedynie sprawca bezpośredni. Jednak, gdy pracodawca tego nie dopełnił i tolerował mobbing w pracy, musi liczyć się z tym, że zapłaci pracownikowi zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Jaką karę może ponieść mobber? Kara może mieć charakter finansowy, ale nie tylko. Mobber musi liczyć się z karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności za stosowanie mobbingu, jeśli prześladowanie przyjęło postać przestępstwa. W innych sytuacjach czyn podlega pod przepisy Kodeksu cywilnego i jest rozpatrywany według jego trybów. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
taka prawda
9 miesięcy temu
Przed mobingime jak sie bronić??? Nagrać to wszystko,chcoiażby głos i nie dać sie zastyraszyć . Sprawe założyć w sądzie ,a pracodawca niech płąci odkszodowanie. Za mobing jest nawet Kara może mieć charakter finansowy, ale nie tylko. Mobber musi liczyć się z karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności za stosowanie mobbingu, jeśli prześladowanie przyjęło postać przestępstwa. W innych sytuacjach czyn podlega pod przepisy Kodeksu cywilnego i jest rozpatrywany według jego trybów.2
Atrofia Etyki
2 lata temu
Tu jest Polska! Jak się człowiek nie obróci, zawsze pupa z tyłu. I ktoś się do niej chce dobrać... Tacy ludzie, taki kraj. Dla kilku zeta zrobią wszystko! Nieraz dawałem odpór mobberom, chamstwo zwalcza się sposobem, poczuciem humoru i godnością osobistą. Nie można dać sobie wejść głowę! A gdy układ zbyt silny, odejść i zemścić się po czasie, ot tak, dla sprawiedliwości i osobistej satysfakcji. La revanche c'est le plat qui se mange froid! :)
Kaśka
2 lata temu
Męzczyźni są od chodzenia do pracy. Kobiety od wychowywania dzieci.Mąż pracuje po 14 godzin, a ja wychowuje dzieci.
zawiedziony j...
2 lata temu
A jak to działa w drugą stronę? Podwładny ma wyłożone na robotę, a robotę trzeba zrobić, ma w poważaniu terminy i jakość, niech się przełożony przejmuje... kiedy prawo zacznie chronić tych, którzy muszą użerać się z nierobami, którym się tylko należy?
Logika
2 lata temu
To trudne. Wszystkie firmy mają procedury antymobbingowe i na tym ich walka z mobbingiem się kończy. Nastawienie na wyniki i cięcie kosztów, brak szacunku góry dla pracowników na niższych szczeblach tworzy środowisko sprzyjające mobbingowi. Traktowanie pracowników jako kosztu a nie kapitału zawsze się mści na firmie. Ale firmy tego nie widzą