Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Kaczyński zapowiada 5 proc. PKB na wojsko. Polska byłaby liderem w NATO

Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska będzie przekazywać na obronność nawet 5 proc. PKB. To oznacza, że nasz kraj pod tym względem byłby liderem NATO. - Chcemy stworzyć bardzo silną polską armię - zapowiedział były premier podczas przemówienia w Płocku.

Kaczyński zapowiada 5 proc. PKB na wojsko. Polska byłaby liderem w NATO
Jarosław Kaczyński zapowiedział wzrost wydatków na wojsko PAP/Paweł Supernak (PAP, PAP/Paweł Supernak)
Sprawy bezpieczeństwa traktujemy poważnie. Będziemy przekazywać na obronność 3 proc. PKB, a z czasem to będzie 5 proc. Wszystko po to, aby Rosja nas nie zaatakowała. Potrzebujemy silnej armii, aby odstraszyć - stwierdził Kaczyński podczas spotkania z wyborcami i partyjnymi działaczami.

Szef PiS opowiadał, że wojna w Ukrainie pokazała, że "nie mieliśmy złudzeń" co do tego, że "rozbite w latach 1989-91 imperium nie będzie kontratakować". - Ten kontratak nastąpił i dziś ma charakter regularnej i brutalnej wojny. Dlatego należy bardzo poważnie traktować sprawy europejskiego bezpieczeństwa - przekonywał.

W tym roku wydatki na obronność wyniosą w Polsce 2,4 proc. PKB. A to oznacza, że trafimy do pierwszej dziesiątki krajów, które na ten cel wydają najwięcej. To jednak nie jest koniec. Ustawa o obronie ojczyzny zakłada, że w 2023 r. będzie to 3 proc. PKB. Przypomnijmy, że cele postawione przez NATO dla krajów członkowskich to 2 proc. PKB. Jeśli faktycznie wydawalibyśmy na armię 5 proc. PKB, wyprzedzilibyśmy Stany Zjednoczone, które przeznaczają na ten cel niecałe 3,5 proc.

Według prezesa PiS tak duże wydatki mają sprawić, że Rosja uzna, iż "atak na Polskę się nie uda i będzie nieopłacalny".

Stąd nasze wielkie plany zbrojeniowe. Stąd Ustawa o obronie ojczyzny, bo chcemy stworzyć bardzo silną polską armię. Armia to nie jest żadna zabawka czy marnowanie pieniędzy, jak to mówią nasi przeciwnicy - zauważył prezes PiS.

Kaczyński dodał, że Ukraina dzielnie się broni, chociaż jest ogromna dysproporcja sił. Ale równa walka jest możliwa dlatego, że żołnierze dają z siebie wszystko, bo mają miliony ludzi gotowych do poświęceń. - Musimy być narodem zwartym, uzbrojonym i odważnym. Jeśli takim nie będziemy, to spotkają nas nieszczęścia. Jeśli takim będziemy, to pomożemy sobie i innym - zaapelował Kaczyński.

Jego zdaniem Ukraina walczy teraz również za Polskę, a kto uważa inaczej "ten jest niemądry".

Miliardy na fundusz wsparcia

W czerwcu sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała plan finansowy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który w 2022 r. ma opiewać na ok. 20,5 mld zł. Przyjęto też informację o realizacji budżetu — wyniósł on ponad 58 mld zł - na obronę roku ubiegłym.

Fundusz powstał w związku z Ustawą o obronności kraju. Jego podstawowym celem jest zwiększenie nakładów na modernizację wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniało, że środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in. z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl