Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Kaczyński zapowiada zmiany w sądownictwie. "Wewnętrzna sprawa Polski"

363
Podziel się:

- Sądownictwo jako korporacja jest dziś praktycznie poza państwem - stwierdził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. I zapowiedział, że szykowane są kolejne zmiany.

Kaczyński zapowiada zmiany w sądownictwie. "Wewnętrzna sprawa Polski"
Jarosław Kaczyński Zapowiada, że PiS będzie reformować sądy. (Getty Images, Sean Gallup)

Jak twierdzi prezes PiS, sądy w Polsce są upolitycznione. Dlatego przygotowywany jest kolejny etap reformy sądownictwa.

- My tylko chcemy znieść fenomen, że w Polsce są sądy politycznie uzależnione od opozycji. A kto w to nie wierzy, niech posłucha taśm Neumanna. Tego nie nagrały służby, tylko jego koledzy. Te sądy są upolitycznione, są po tamtej stronie. Polsce będą potrzebne normalne sądy, które będą się trzymać prawa - powiedział Kaczyński.

Skomentował też opinie, także ze strony wyborców PiS, że reforma sądownictwa nie powiodła się i nadal sądy pracują zbyt wolno. Kaczyński stwierdził, że krytyczny stosunek społeczeństwa do sądów jest rzeczą "zupełnie oczywistą".

Zobacz także: Przedsiębiorcy na skraju bankructwa, a wiceminister swoje. "Dziękują nam za tarcze i pomoc"

- W pewnych sferach były niepowodzenia, ale mieliśmy do czynienia z panem Timmermansem i bezprawnymi naciskami, z którymi próbowaliśmy dojść do jakiegoś ładu. Ja jestem za tym, by powiedzieć jasno, że sądy to nasza wewnętrzna sprawa. Sędziowie muszą uznawać polską Konstytucję i uznawać równość obywateli. Są też oczywiście dobrzy sędziowie, rzetelnie wykonujący swoją pracę, ale reforma jest konieczna - powiedział Kaczyński.

Dopytywany, czy będzie zmiana sędziów czy zmiana procedur i systemu, odpowiedział, że "procedur, ale i w pewnym wymiarze – jest do tego pełna podstawa w Konstytucji – zmiana sędziów".

- Nie może być w Polsce korporacjonizacji aparatu państwowego. Sądownictwo jako korporacja jest dziś praktycznie poza państwem - ocenił prezes PiS.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński mówił też o ostatnim szczycie UE i porozumieniu w sprawie unijnego budżetu.

Jak twierdzi, konkluzje "dość chłodno" przyjęła sama Komisja Europejska.

- Nikt nie ma złudzeń, że my się czemukolwiek podporządkujemy. I ze względów zasadniczych, bo nie jest zadaniem naszej formacji oddawanie suwerenności, i ze względu na rozgrywki w ramach UE. W żadnych wypadku nie będziemy ustępować. Jeśli ktoś liczy, że my pod groźbą odebrania środków zmienimy naszą politykę, to się myli - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS potwierdził, że Polska była gotowa wetować unijny budżet i miała po swojej stronie Węgry.

Kaczyński wyraził nadzieję, że konserwatywni politycy wewnątrz UE będą w stanie zaproponować nową wersję traktatów.

- Mam nadzieję, że z czasem będziemy mogli zaproponować nowy traktat, w zasadzie traktaty. Widzimy to zupełnie inaczej niż ci, którzy teraz w UE dominują. Będziemy to podtrzymywać w różnych wymiarach. Zarówno w wymiarze prezentowania tej koncepcji całej Europie, ale też w wymiarze węższym, odnoszącym się do V4 i Międzymorza - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS zadeklarował też, że będzie startował w najbliższych wyborach na szefa partii. Zapewnia jednak, że to będzie ostatni raz.

- Warto wierzyć starym, wielkim instytucjom. Wiek kanoniczny w Kościele to 75 lat. To wystarczy. Ale to nie oznacza, że będę w polityce do tego wieku. Może odejdę wcześniej – to byłaby decyzja partii, w której jest teraz dużo młodych, energicznych ludzi, którzy mogliby mnie doskonale zastąpić - powiedział wicepremier, który sam ma 71 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(363)
gość
9 miesięcy temu
Demokracja... - Nikt Nie Stoi Ponad Prawem. Podstawa i gwarancja praworządności; ci którzy sprawują władzę sami podlegają prawu. Odpowiedzialność; nikt, w tym rządy, politycy, prawodawcy nie stoi ponad prawem, pociąganie do odpowiedzialności każdego - niezależnie od zajmowanego stanowiska i dotyczy zarówno rządu jak i instytucji bez dopuszczania wyjątków ani preferencyjnego traktowania, nikt nie może być zwolniony z odpowiedzialności wobec prawa z powodu zajmowanego stanowiska. Brak korupcji; urzędnicy państwowi na wszystkich stanowiskach ,cywilni, prawodawcy, sędziowie , policja, wojsko nie powinni wykorzystywać urzędu publicznego do własnych celów, korzyści. Cykl wdrażania prawa, musi być przejrzysty, dostępny dla wszystkich, sprawiedliwie podjęty. Prawo ma być narzędziem które pomaga i służy ludziom oraz zwiększa ich WOLNOŚĆ a nie ją ogranicza. ITD...
nie polska gr...
3 lata temu
Te, za mały, nie jesteś Polską. Cynizm PISu i tego tu pomagiera, pomaga włączyć się Putinowi do coraz radykalniejszych prób rozbicia UE i NATO.
miroslaw
3 lata temu
albo chory albo marzyciel chce zmiean w europie podjego wyobrazenie
POLAK
3 lata temu
A dopiero teraz zapowiada reformę sądów a co było do tej pory ??? Upychanie swoich znajomych komuchów ??
POLAK
3 lata temu
Nie tylko sądy są poza państwem !!! Poza państwem jest przede wszystkim PIS !!
...
Następna strona