Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest
16.09.2020 10:31

Piątka dla zwierząt w Sejmie. Reformę popiera m.in. Olga Tokarczuk. Rolnicy przeciw

Gorąco wokół ustawy o prawach zwierząt, którą w środę ma zająć się Sejm. Noblistka Olga Tokarczuk oraz 50 profesorów poparło forsowany przez PiS projekt, która zakazuje m.in. hodowli zwierząt na futra. Przeciw zmianom są rolnicy oraz przedstawiciele branży. A jak przedstawia się poparcie polityczne?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Protest AGROunii przed siedziba PiS

Przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie zjechali się rolnicy, przedstawiciele branży futrzarskiej i hodowcy zwierząt. Twierdzą, że forsowana przez PiS tzw. piątka dla zwierząt może zaszkodzić całemu rolnictwu.

- Mamy jeden interes, jest nim całe rolnictwo, a nie poszczególne branże. Musimy połączyć siły i iść do przodu, nie można z Polski robić dzikiego zachodu i doprowadzić do tego, że rolnictwo będzie rozbijane młotkiem. Wszyscy dbaliśmy o rolnictwo, a przyszedł pan Kaczyński z toporkiem i chce "naprawiać". Nie ma na to zgody – grzmiał szef "AgroUnii" Michał Kołodziejczak.

- Chodzi o pracę, pieniądze, gospodarkę, nie tylko o samo rolnictwo. Będziemy tu tak długo i tyle razy, jak długo będzie potrzeba – dodał.

Po przemówieniach padła propozycja, aby przenieść manifestację pod Sejm. Część osób została jednak przed Nowogrodzką, gdzie doszło do przepychanek z policją. Następnie, do siedziby PiS wpuszczono delegację, składającą się z członków branży, aby przedstawili swoje postulaty.

W środę po południu Sejm ma zająć się projektem ustawy o ochronie zwierząt. Piątka dla zwierząt zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych. Z kolei ubój rytualny ma być dostępny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Przepisy zabraniają również trzymania zwierząt domowych na uwięzi.

O ponadpartyjne poparcie dla nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zaapelowało pięćdziesięciu polskich profesorów i Olga Tokarczuk. Wskazano głównie m.in. na potrzebę zakazu hodowli zwierząt na futra i zakaz eksploatacji zwierząt w cyrkach.

A jak jest z poparciem politycznym? Lewica jednoznacznie popiera projekt ws. zwierząt. Otwarcie krytykują go natomiast PSL oraz Konfederacja. Katarzyna Piekarska z KO mówiła z kolei, że są to postulaty zgłaszane od lat, a Katarzyna Lubnauer uważa, że ustawa niekoniecznie wyjdzie z Sejmu "albo wyjdzie jak zwykle potworek".

Rolnicy u Kaczyńskiego. "Pała dla PiS", poszło o zwierzęta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

111Nie widzę w Piątce dla zwierząt działań przeciw rolnikom. Bo raczej właścicieli ferm ciężko nazwać rolnikami.

17-09-2020

Parafianinna ustawie najbardziej stracą norki, po prostu ich nie będzie w Polsce, będą hodowane w innych mniej cywilizowanych krajach.

16-09-2020

kuna z żaglemUstawę zasponsorowali duńscy hodowcy? Tam nic nie słychać o zakazie...

Rozwiń komentarze (10)