Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Kalifornia pozywa gigantów. Na liście najwięksi producenci paliw

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
16
Podziel się:

Kalifornia pozywa gigantów naftowych, twierdząc, że oszukują i szkodzą klimatowi. Ten amerykański stan mierzy się z kosztami związanymi z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi i pożarami, których przyczyną są postępujące zmiany klimatyczne.

Kalifornia pozywa gigantów. Na liście najwięksi producenci paliw
Rafineria naftowa firmy Chevron Corp. (Getty Images, Sharon Steinmannn)

Kalifornia pozwała wielkie koncerny naftowe m.in. ExxonMobil i Shell, twierdząc, że przez dziesięciolecia oszukiwały opinię publiczną, tworząc lub przyczyniając się do lokalnych katastrof klimatycznych – informuje Bloomberg.

Sprawa cywilna będzie rozpatrywana przez sąd wyższej instancji w San Francisco. Amerykański stan pozwał także BP, ConocoPhillips, Chevron i American Petroleum Institute.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS zapowiada rewolucję w emeryturach. Stać nas na to? Ekspert: to wywali system emerytalny

Jak pisze Bloomberg, pozew zawiera bardzo mocne zarzuty przeciwko gigantom naftowym, ponieważ Kalifornia w ostatnich latach mierzy się z szeregiem katastrof spowodowanych zmianami klimatycznymi.

Koncern Shell stwierdził, że spory sądowe nie są odpowiednim narzędziem do walki ze zmianami klimatu.

Nie wierzymy, że sala sądowa jest właściwym miejscem do zajęcia się zmianami klimatycznymi, ale że inteligentna polityka rządu i działania wszystkich sektorów są właściwym sposobem na znalezienie rozwiązań i osiągnięcie postępu – czytamy w cytowanym oświadczeniu koncernu.

Natomiast inny pozwany podmiot, zrzeszenie American Petroleum Institute, pochwaliło środowiskowe i ekologiczne inicjatywy branży paliw kopalnych.

Wyniki ostatnich dwóch dekad pokazują, że branża osiągnęła swój cel, jakim jest dostarczanie niedrogiej, niezawodnej amerykańskiej energii konsumentom w USA, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu emisji i naszego wpływu na środowisko — powiedział w oświadczeniu Ryan Meyers, starszy wiceprezes API i główny radca prawny cytowany przez Bloomberga.

ExxonMobil, ConocoPhillips i Chevron nie odpowiedziały na prośby o komentarz wysłane przez dziennikarzy. BP odmówiło komentarza w sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
hehe
2 dni temu
do pisowskich marketingowców przeczesujących internet: NIECH MORAWIECKI ODSŁUCHA ARCHIWUM Z AUDYCJI W POLSKIM RADIU 24 która jeszcze leci a zaczęła się po godzinie 10:05. tak jakiś doktor twierdzi że zmiany klimatu wywołane są CO2 i jest z tym pewien problem ponieważ istnieje tyle samo dowodów "za" co "przeciw" (np. w pisowskich mediach już nie raz słyszałem że po wybuchu wulkanu temperatura spada czyli jednak gazy cieplarniane wydobywające się z wulkanu działają odwrotnie od zakładanych w teorii). każdy naukowiec który ma dowody 50/50 a skłania się mocno ku jednej tezie (chociaż dowody są 50/50 czyli nie pozwalają na kategoryczne opowiadanie się za jedną z tez) jest STRONNICZY a STRONNICZOŚĆ jest zabroniona przez prawo uczelniane dlatego też prokurator powinien się przyjrzeć czy polscy profesorowie i rektorzy przestrzegają prawa. reforma polskiej nauki nie może polegać na dosypywaniu do niej pieniędzy lecz na wymuszeniu na profesorach przestrzegania prawa uczelnianego (na tą chwilę to prawo jest martwe)
Mondry
2 dni temu
Nowa nagonka na biedaków
Marek
2 dni temu
"których przyczyną są postępujące zmiany klimatyczne." KTO to udowodnił? nie napisał powiedział a UDOWODNIŁ?
Ojoj
2 dni temu
Po rozprawie każdy wsiądzie do swojego 3 tonowego SUVa 5.0 i pojedzie do domu o powierzchni 450m2 z basenem, oczywiście basen podgrzewany. Po drodze jeszcze zatrzyma się kupić kawę w kubku z plastiku.
USS wojtuś
3 dni temu
Pieniędzy im brakuje dlatego się procesują z kim tylko mogą. Oglądałem na YT wywiad z byłym szeryfem z kaliforni który pomógł usunąć bezdomnych z jakiejś dzielnicy bo wpływy podatkowe się zmniejszyły.