Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kanał Sueski zablokowany. Polskie firmy czekają na dostawy

49
Podziel się:

Doba przestoju w Kanale Sueskim to zatrzymanie ok. 50 statków i 2,5 mln ton ładunków. To presja nie tylko na ceny, ale też na polskie obroty handlowe. Przestój, który może potrwać kilka dni, wpłynie na polskie firmy poprzez blokadę przeładunku towarów np. w porcie w Hamburgu czy Rotterdamie.

Kanał Sueski zablokowany. Polskie firmy czekają na dostawy
Kanał Sueski. Ever Given oparł się rufą o jeden z brzegów kanału i osiadł na mieliźnie. (Suez Canal Authority, Facebook, Suez Canal Authority)

Przez Kanał Sueski "przepływa” ok. 10-12 proc. światowego handlu. W tej wąskiej sztucznej szczelinie między kontynentami utknął ogromny statek towarowy Ever Given. Jeden z największych na świecie kontenerowców obrócił się bokiem, kompletnie tamując ruch na tej kluczowej dla świata drodze wodnej. 

Gigantyczny kontenerowiec może utknąć w Kanale Sueskim na kilka dni, podaje Bloomberg. A doba przestoju to zatrzymanie ok. 50 statków i 2,5 mln ton ładunków, co stwarza presję nie tylko na ceny, ale też na polskie obroty handlowe, zwracają uwagę ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, zablokowanie kanału wpłynie na polskie firmy pośrednio – poprzez blokadę przeładunku towarów np. w porcie w Hamburgu czy Rotterdamie.

Zobacz także: Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?

Jak szacują analitycy PKO BP, do portów w regionie Morza Bałtyckiego trafiało 0,6 proc. towarów (według masy), które przepłynęły przez Kanał Sueski w kierunku północnym w 2019 roku. Największym odbiorcą jest Europa Zachodnia i Wielka Brytania (33,7 proc.).

Ever Given, kontenerowiec dłuższy niż Wieża Eiffla, płynął z Chin do Rotterdamu. Został uziemiony wcześnie we wtorek z powodu słabej widoczności.

Przez Kanał Sueski przechodzi 8 proc. skroplonego gazu ziemnego oraz około miliona baryłek ropy dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Lolodr34
rok temu
Widocznie bóg tak chciał.
sz4m4npl
rok temu
Chciał wejść bokiem i nie wyszło. Zdarza się.
Mis
rok temu
Chyba evergreen
Obywatel Świa...
rok temu
To pokazuję że świat jest naprawdę słaby. Nie radzimy sobie z tak blachymi sprawami. Podbijamy kosmos. Amerykanie mają najlepszy sprzęt na świecie. To zajmnie 72 h . Więc do roboty.
AŁ1970
rok temu
Podpis pod zdjęciem: Kanał Sueski. Ever Given oparł się rufą o jeden z brzegów kanału i osiadł na mieliźnie. (Suez Canal Authority, Facebook, Suez Canal Authority) Osoba, która to pisała nie ma pojęcia gdzie jest dziób, a gdzie rufa statku..... Za drobną opłatą mogę ten kanał udrożnić.....
...
Następna strona