Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kanał Sueski zablokowany. Polskie firmy czekają na dostawy

49
Podziel się

Doba przestoju w Kanale Sueskim to zatrzymanie ok. 50 statków i 2,5 mln ton ładunków. To presja nie tylko na ceny, ale też na polskie obroty handlowe. Przestój, który może potrwać kilka dni, wpłynie na polskie firmy poprzez blokadę przeładunku towarów np. w porcie w Hamburgu czy Rotterdamie.

Kanał Sueski zablokowany. Polskie firmy czekają na dostawy
Kanał Sueski. Ever Given oparł się rufą o jeden z brzegów kanału i osiadł na mieliźnie. (Suez Canal Authority, Facebook, Suez Canal Authority)
bEhbHixx

Przez Kanał Sueski "przepływa” ok. 10-12 proc. światowego handlu. W tej wąskiej sztucznej szczelinie między kontynentami utknął ogromny statek towarowy Ever Given. Jeden z największych na świecie kontenerowców obrócił się bokiem, kompletnie tamując ruch na tej kluczowej dla świata drodze wodnej. 

Gigantyczny kontenerowiec może utknąć w Kanale Sueskim na kilka dni, podaje Bloomberg. A doba przestoju to zatrzymanie ok. 50 statków i 2,5 mln ton ładunków, co stwarza presję nie tylko na ceny, ale też na polskie obroty handlowe, zwracają uwagę ekonomiści PKO BP.

bEhbHixz

Ich zdaniem, zablokowanie kanału wpłynie na polskie firmy pośrednio – poprzez blokadę przeładunku towarów np. w porcie w Hamburgu czy Rotterdamie.

Zobacz także: Lockdown uderzy w gospodarkę. Które sektory zamknie rząd?

Jak szacują analitycy PKO BP, do portów w regionie Morza Bałtyckiego trafiało 0,6 proc. towarów (według masy), które przepłynęły przez Kanał Sueski w kierunku północnym w 2019 roku. Największym odbiorcą jest Europa Zachodnia i Wielka Brytania (33,7 proc.).

bEhbHixF

Ever Given, kontenerowiec dłuższy niż Wieża Eiffla, płynął z Chin do Rotterdamu. Został uziemiony wcześnie we wtorek z powodu słabej widoczności.

Przez Kanał Sueski przechodzi 8 proc. skroplonego gazu ziemnego oraz około miliona baryłek ropy dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhbHiya
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Lolodr34
3 miesiące temu
Widocznie bóg tak chciał.
sz4m4npl
3 miesiące temu
Chciał wejść bokiem i nie wyszło. Zdarza się.
Mis
3 miesiące temu
Chyba evergreen
bEhbHiyb
Obywatel Świa...
3 miesiące temu
To pokazuję że świat jest naprawdę słaby. Nie radzimy sobie z tak blachymi sprawami. Podbijamy kosmos. Amerykanie mają najlepszy sprzęt na świecie. To zajmnie 72 h . Więc do roboty.
AŁ1970
3 miesiące temu
Podpis pod zdjęciem: Kanał Sueski. Ever Given oparł się rufą o jeden z brzegów kanału i osiadł na mieliźnie. (Suez Canal Authority, Facebook, Suez Canal Authority) Osoba, która to pisała nie ma pojęcia gdzie jest dziób, a gdzie rufa statku..... Za drobną opłatą mogę ten kanał udrożnić.....
...
Następna strona