Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Waligórski
|
aktualizacja

Kara dla Biedronki za "zawsze niskie ceny" leków w sklepie

27
Podziel się:

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nałożył karę w wysokości 1000 zł na sklep Biedronka, za uwidocznienie na półce z lekami hasła "zawsze niskie ceny". WIF uznał to za naruszenie zapisów Prawa farmaceutycznego, które mówią, że zakazana jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.

Kara dla Biedronki za "zawsze niskie ceny" leków w sklepie
Biedronka ma zapłacić 1000 zł kary (money.pl, Rafał Parczewski)

Sklep Biedronka został ukarany przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego grzywną w wysokości 1000 zł za naruszenie art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne. Inspektor przeprowadził w sierpniu kontrolę planową w placówce, w trakcie której stwierdził nieprawidłowości. Dotyczyły one półki, na której znajdowały się produkty lecznicze.

"Starszy inspektor farmaceutyczny ujawnił, że produkty lecznicze posiadają ceny detaliczne uwidocznione na listwie cenowej na tzw. podkładzie cenowym, opatrzonym hasłem "Zawsze niskie ceny". Zgodnie z oświadczeniem kierownika sklepu, umieszczenie informacji na podkładach cenowych "Zawsze niskie ceny" jest hasłem standardowym sklepów i dotyczy całego asortymentu sklepu. Wygląd etykiet cenowych jest narzucony przez centralę i personel nie ma możliwości usunięcia napisu" – czytamy w treści decyzji WIF.

Kierownik sklepu przedstawił też, jako dowód "Podręcznik sprzedawcy, kasjera" zawierający wewnętrzne procedury Biedronki. W podręczniku tym znajdował się m.in. opis oraz format etykiet cenowych.

Zobacz także: Cmentarze zamknięte, handlarze płaczą nad stratami. Rzecznik MSP komentuje

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny poinformował właściciela sklepu o wszczęciu postępowania administracyjnego, w którym zarzucał prowadzenie niedozwolonej reklamy sklepu. Wskazywał, że zgodnie z art. 94a ust. 1a Prawa farmaceutycznego, zakazana jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych. Firma jednak nie odpowiedziała na te zarzuty.

Ostatecznie WIF wydał decyzję stwierdzającą naruszenie. Uznał, że informacja o cenach leków, umieszczanych na listwach cenowych tzw. podkładach cenowych, opatrzonych hasłem "Zawsze niskie ceny", stanowi zachętę ich do zakupu w niskiej cenie. Narusza tym sposobem wspomniany 94a ust. 1a Prawa farmaceutycznego. WIF nałożył też na firmę karę finansową w wysokości 1000 zł.

Nie jest to pierwsza tego typu kara nałożona przez inspekcję farmaceutyczną na sklep. W 2018 roku Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny ukarał inny sklep, w którym na regałach z lekami umieszczono etykiety z cenami oraz napisami o treści "Zawsze tanio” oraz “Zoobacz”. Skontrolowany sklep musiał zapłacić 1500 zł kary.

Do sieci Biedronka zwróciliśmy się z prośbą o informację, czy zamierza odwoływać się od decyzji Inspektora. Odpowiedź opublikujemy po jej otrzymaniu.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(27)
Biedronka
2 lata temu
Biedronka oszukuje na jakości produktów
HHHH
2 lata temu
W SŁOMNIKACH W MAŁOPOLSCE JEST LECZNICA PROWADZONA PRZEZ MAŁŻEŃSTWO WETERYNARZY. MAJĄ ONI SWOJĄ STRONĘ |INTERNETOWĄ GDZIE PUBLIKUJĄ ZDJĘCIA I RYSUNKI PSÓW I KOTÓW I PISZĄ ŻE ICH LEKARZE TO SPECJALIŚCI Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM, PASĄ I ZAANGAŻOWANIEM. PRZY TAK PODANEJ INFORMACJI MOŻNA WYWNIOSKOWAĆ ŻE SĄ ONI SPECJALISTAMI OD CHORÓB PSÓW I KOTÓW. RZECZYWISTOŚĆ JEST TAKA ŻE NIE UKOŃCZYLI ONI STUDIÓW SPECJALISTYCZNYCH CHORÓB PSÓW I KOTÓW TYLKO LEKARZ CHIRURGII A LEKARKA HIGIENIZACJI ZWIERZĄT RZEŹNYCH. IZBA WETERYNARYJNA PO ZGŁOSZENIU PROBLEMU STWIERDZIŁA ŻE LUDZIE CI NIE WPROWADZAJĄ NIKOGO W BŁĄD. DOBRE.
ktos
2 lata temu
na pewno się popłakali ze śmiechu za taką "surową" karę , buuhahaha
wjt
2 lata temu
przy wielu produktach nie ma ceny, albo nie sposób stwierdzić do którego się odnosi.leżą sobie dwie siatki z cytrynami w tej samej wadze ale różnych dostawców, nie wiesz do której cena si odnosi.
wrgghrh
2 lata temu
no to do każdej biedry idzie inspektor teraz i nakłada 1000 zł rozumiem? a tak na serio takie napisy jak niskie ceny/ codziennie niskie ceny, ścinamy ceny itp. powinny być zupełnie zabronione, BO I CO TO NIBY ZNACZY? nie jest to informacja, bo ta powinna być rzetelna, zgodna z prawdą ale przede wszystkim konkretna. Biedronka nie jest tanim sklepem, w rankingach nie zdobywa miejsca nawet na podium. naprawdę w***jają mnie takie opisy/napisy. nie tylko w sklepach, na serwisach też. masz zdjęcie a pod spodem Piękna sukienka na sprzedaż, piękny pies do oddania, piękna broszka, piękny zlew. chyba jak jest zdjęcie to każdy sam może ocenić? po co te wstawki?!?
...
Następna strona