Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kaucja na butelki plastikowe. Polacy chcą takiej segregacji

61
Podziel się:

Aż 86 proc. Polaków oczekuje, że rząd wprowadzi system kaucji za opakowania jak najszybciej.

Kaucja na butelki plastikowe. Polacy chcą takiej segregacji
(Flickr, Tony Webster CC BY 2.0 Flickr)
bELgWDZx

Zegar tyka.Polska powinna jeszcze w 2020 roku poddawać recyklingowi 50 proc. odpadów komunalnych, czyli około 6 mln ton - przypomina Federacja Przedsiębiorców Polskich. Tymczasem poziom przetworzenia sięgał zaledwie 26,1 proc.

Wciąż poziom odzysku odpadów jest za mały, a duże obciążenia finansowe gmin, które realizują te zadania zbyt duże. W ramach rozszerzonej odpowiedzialności producentów to producenci powinni finansować zbieranie i recykling odpadów po opakowaniach.

bELgWDZz

Aby poprawić recykling w Polsce potrzebny jest system kaucyjny. Według badań Ibris rozwiązanie to popiera 90 proc. naszego społeczeństwa. 86 proc. chce by rząd wprowadził go jak najszybciej.

Zobacz także: Recykling plastiku w Polsce kuleje. Będziemy musieli zapłacić karę

Jednak, jak powinien on wyglądać? Zdaniem FPP oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej najskuteczniejszym będzie jeden powszechny system kaucyjny, scentralizowany, oparty na niezależnym operatorze zarządzającym, podlegać kontroli publicznej i mieć charakter non-profit.

bELgWDZF

- Rząd powinien jak najszybciej rozpocząć prace nad wprowadzeniem jednego, powszechnego systemu kaucyjnego w Polsce – zbudowanie efektywnego rozwiązania wymaga współpracy wielu instytucji i podmiotów na działających na rynku. Należy podkreślić, że system przede wszystkim powinien być właściwie zarządzany, mieć charakter niekomercyjny i być finansowany przez producentów napojów. Polacy bardzo pozytywnie odnoszą się do wprowadzenia systemu kaucyjnego i wręcz oczekują, że nastąpi to jak najszybciej. Oczekujemy, że Rząd jak najszybciej rozpocznie konsultacje w tej kwestii. To szansa na mniejszą ilość śmieci – w tym w lasach, rzekach i na plażach oraz na budowanie odpowiedzialności ekologicznej wśród Polaków – komentuje Sylwia Szczepańska, dyrektor ds. dialogu FPP oraz ekspertka Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Koszty funkcjonowania systemu powinni ponosić producenci, którzy wprowadzają opakowania na rynek. Aż 78 proc. Polaków deklaruje, że kaucja nie powinna być opodatkowana VAT-em.

"Niezależny operator odpowiadałby za zliczanie obrotu /liczby opakowań/, dokonywałby rozliczeń z producentami i sklepami oraz kierowałby opakowania do recyklerów" - wskazuje FPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELgWEaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Gizmo
rok temu
Polacy nie chcą plastikowych butelek tylko szklanych!!
Recykling
rok temu
Plastiku nie istniene, to oszusteo rządów i koncernow. Kasa na wybory jest, na 500 itd. Na ograniczenie plastiku już nie ma ani grosza. Lepiej zakopać w ziemi albo utopić w morzu. A że w końcu mikropastik znajdzie się w naszych ciałach, kogo to
Rozsądek
rok temu
No jasne że kaucja powinna być ale za wszystkie opakowania ile kupujesz tyle płacisz.A wprowadzenie kaucji za butelki napewno nie obniży ceny śmieci więc sami krecimy sobie bat na tyłek by coraz wiecej płacić.Ekologia w UE powinna się zacząć od zrownania zarobków w UE bo placimy za wszystko coraz wiecej opakowania sprzęt samochody ciraz bardzurj wysrubowane nakazy i zakazy ale nas tych na dole na tą zabawe nie stać.Mozna się w to nawic jak przecietny Polak zarobi tyle co przecietny Niemiec.
bELgWEab
Maaaam
rok temu
Polska to kraj trzeciego świata!!! W Niemczech od tyłu lat działa system, gdzie przy każdym markecie jest automat do skupu butelek. Jest czysto. Nie spotakalam się z tym, żeby plastikowe butelki walały się po ulicach jak w Polsce.... Rządzący na Rydzyka i swoje potrzeby mają... Brak słów.
xoxo
rok temu
według mnie ten kto segreguje śmieci nie powinien płacić. Tak jest w wielu cywilizowanych krajach zachodnich. Dodam jeszcze że przy supermarketach są miejsca gdzie można zostawić segregowane odpady i dostaje się dobre rabaty na zakupy. To jest dla mnie Cywilizacja.
...
Następna strona