Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Kaucja na plastik, szkło i aluminium. System może objąć więcej opakowań

66
Podziel się:

Nie tylko plastikowe z kaucją, ale także szklane czy opakowania aluminiowe. Nowe przepisy powinny być uchwalone w drugiej połowie 2020 r.

Plastikowe śmieci mają być lepiej zagospodarowane.
Plastikowe śmieci mają być lepiej zagospodarowane. (Pixabay.com)

System kaucyjny ma być częścią zmian wprowadzanych do polskiego prawa redukujących zużycie plastiku. O szczegóły zapytał poseł Arkadiusz Marchewka interpretacji poselskiej. Odpowiedział na nią Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu.

"Obowiązujące obecnie systemy kaucyjne w krajach UE obejmują zazwyczaj opakowania po napojach. W związku z tym planowany w Polsce system kaucyjny oprócz butelek z tworzywa sztucznego może objąć zbierane także innych opakowań po napojach, np. butelek szklanych lub puszek aluminiowych. System ten ma objąć możliwie najwięcej rodzajów opakowań" - wiceminister.

Aby program kaucyjny był skuteczny ważna będzie za równo wysokość odzyskiwanej kaucji, jak i liczba punktów, w których surowiec będzie można oddać.

System w krajach UE opiera się on głównie o tzw. butelkomaty, dzięki którym za każdą plastikową butelkę można otrzymać niewielką gratyfikację finansową.

"Polska może z powodzeniem zatem korzystać z doświadczeń innych państw europejskich. Przemyślenia wymaga jednak kwestia dotycząca wielkości takich gratyfikacji, ich źródeł, sposobu recyklingu oraz skutecznego systemu zbiórki. Skuteczność programu zależy bowiem w dużej mierze od liczby miejsc, w których możliwe będzie oddanie plastikowych odpadów: tylko masowa skala programu da szansę na jego powodzenie. Równie konieczne jest zagwarantowanie, że konsument zanoszący plastikowy produkt do butelkomatu otrzyma zachęcającą zapłatę. Pan minister Henryk Kowalczyk deklarował w maju 2019 roku ustalenie wysokości zapłaty na poziomie 10 groszy za jedną butelkę. Ta kwota powinna być jednak zróżnicowana od wielkości danej butelki (większa za duże butelki, mniejsza za mniejsze). W przeciwnym razie zaproponowana gratyfikacja może okazać się niewystarczająca" - wskazuje wiceminister.

Polska nowymi przepisami musi dostosować się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
oszczędny
4 lata temu
opakowania powinny być skupowane przez producentów danego wyrobu,dopiero tamten martwił by się recyklingiem,no i może wtenczas zastanowiłby się jeden z drugim czy warto pakować dany towar w grube opakowania z plastiku , czy innego materiału szkodzącego środowisku
rgrh
4 lata temu
jestem za!! w norwegi nie ma ani jednej puszki i butelki w koszu . zbierają to azjaci i kasa.
Manią nas
4 lata temu
Zrobić skup opakowań z prawdziwą wyceną i niczego naród nie wyrzucić
jarek
4 lata temu
dla ustalających przepisy bezzwrotna kaucja na rozum
bbb
4 lata temu
wszystko pięknie i ładnie tylko jak będą odbierane opakowania w myśl ustawy butelki szklane z kaucją sklepy łamią prawo i nie przyjmują opakowań tylko za okazaniem paragonu
...
Następna strona