Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KE zakończyła rozmowy w sprawie zakupu 80 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

2
Podziel się:

Komisja Europejska (KE) zakończyła dziś wstępne rozmowy z firmą Moderna w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Ustalono, że KE w imieniu państw Unii Europejskiej zakupi 80 mln dawek, z opcją zakupu kolejnych 80 mln dawek, gdy potwierdzone zostanie bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, poinformowała Komisja.

EPA/CJ GUNTHER Dostawca: PAP/EPA.
EPA/CJ GUNTHER Dostawca: PAP/EPA. (PAP)

Moderna jest piątą firmą, z którą Komisja zakończyła rozmowy, po Sanofi-GSK, Johnson&Johnson, CureVac i z AstraZeneca, z którą KE podpisała w połowie sierpnia umowę wstępną.

"Po intensywnych negocjacjach, Komisja Europejska zakończyła obecnie rozmowy z piątą firmą farmaceutyczną, aby umożliwić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Inwestujemy w firmy wykorzystujące różnorodne technologie, aby zwiększyć nasze szanse na posiadanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek. Kontynuujemy rozmowy z innymi firmami - ponieważ chcemy mieć pewność, że szczepionki są szybko dostępne na rynku" - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon: To nie jest druga fali epidemii

Planowana umowa z firmą Moderna przewidywałaby dla wszystkich państw członkowskich UE możliwość zakupu szczepionki, a także przekazania darowizny dla krajów o niższych dochodach. Umowa miałaby dotyczyć początkowego zakupu 80 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, a także zawierać opcję zakupu do 80 milionów dawek, które zostałyby dostarczone, gdy szczepionka okazałaby się bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19.

Komisja prowadzi intensywne rozmowy także z innymi producentami szczepionek.

Moderna to firma z siedzibą w USA, która jest pionierem w opracowaniu nowej klasy szczepionek opartych na matrycy RNA (mRNA).

Szczepionki mRNA są nowatorskim typem szczepień wywołującym nabycie odporności na wirusa poprzez wprowadzenie fragmentu jego RNA do organizmu pacjenta. Kwas rybonukleinowy w takim preparacie umieszczony jest np. w nanocząsteczce lipidowej. Podobnie jak klasyczne szczepionki, szczepionki RNA opierają swoje działanie na wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej, wyjaśniono.

Umowa ma zostać sfinansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami przeznaczonymi na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy .

W ramach przyjętej w czerwcu br. strategii KE dąży do zapewnienia obywatelom państw UE Europy wysokiej jakości, bezpieczne, skuteczne i niedrogie szczepionki w ciągu 12-18 miesięcy. W tym celu, wraz z państwami członkowskimi, Komisja uzgadnia wcześniejsze umowy zakupu z producentami szczepionek, które zastrzegają lub dają państwom członkowskim prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki za określoną cenę, gdy i kiedy szczepionka stanie się dostępna.

W ramach globalnej odpowiedzi na koronawirusa KE zebrała blisko 16 mld euro na rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
mikrobiolog
4 lata temu
Nigdy nie będzie szczepionki przeciwko wirusowi RNA a takim jest covid19. To jakby chcieć aby samolot latał w ziemi.
Lol
4 lata temu
Tylko nie z Ameryki