Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KBB
|

KGHM ma nowy kredyt. BGK da 2,5 miliarda zł na chilijską kopalnię

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
11
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił (należącej do KGHM) spółce Sierra Gorda kredytu odnawialnego z limitem kwoty do 700 mln dolarów. KGHM jest pewne, że światowy popyt na miedź będzie szybko rosnąć.

KGHM ma nowy kredyt. BGK da 2,5 miliarda zł na chilijską kopalnię
Kopalnię Sierra Gorda (na chilijskiej pustyni Atacama) otwarto w roku 2014. Jej właścicielami są KGHM (55 proc.) i japoński koncern Sumitomo. (PAP)
bEITbsqJ

W produkcji samochodów elektrycznych wykorzystanie miedzi jest średnio o 40 proc. wyższe niż w produkcji tradycyjnych aut – podkreśla BGK. A ten rynek będzie w najbliższych latach rósł. Cały sektor motoryzacyjny konsumuje rocznie ok. 2 mln ton miedzi.

BGK przypomina, że miedź jest również ważna dla rozwoju energetyki - wyprodukowanie 1 GW z OZE wymaga od sześciu do siedmiu razy więcej miedzi niż wytworzenie tej samej mocy ze źródeł konwencjonalnych. To dlatego bank zdecydował się przyznać Sierra Gordzie kredyt odnawialnego z limitem do 700 mln USD.

- To perspektywiczna branża - produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda w 2020 roku wzrosła o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym roku może być podobnie – mówi Maryla Posyniak, Dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego w BGK.

bEITbsqL
Zobacz także: Rekordowa sprzedaż polskiej miedzi. Rozmowa z prezesem KGHM

BGK podkreślił, że KGHM jest jedną z trzech firm w branży na świecie, która mimo pandemii pracowała zgodnie z planem - nie zmieniła planów operacyjnych i nie wstrzymała wydobycia. Sierra Gorda jest jednym ze strategicznych zagranicznych aktywów produkcyjnych KGHM. KGHM zapowiada dalsze zwiększanie wartości spółki Sierra Gorda w przyszłości - dodano.

W październiku 2020 roku drugi współwłaściciel Sierry, japoński koncern Sumitomo ogłosił, że chce sprzedać 45 proc. udziałów w tej chilijskiej kopalni miedzi. KGHM ma w kopalni Sierra Gorda 55 proc. udziałów – ale polska firma nie zdecydowała się na kupno aktywów.

bEITbsqR

W chilijskiej kopalni Sierra Gorda wydobywana jest m.in. miedź oraz metale szlachetne. Została uruchomiona w 2014 roku - kiedy PiS był jeszcze w opozycji. Politycy prawicy mocno krytykowali tę zamorską inwestycję, twierdząc, że to nonszalancja w wydawaniu pieniędzy.

Ale KGHM - nawet pomimo politycznej zawieruchy nie pozbył się aktywów. Powód? Wydobywanie miedzi w Polsce jest coraz trudniejsze i mniej opłacalne. Sierra Gorda pozwala na szybkie i stosunkowo tanie wydobywanie rudy tego surowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEITbsrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Gonic kłamców...
4 miesiące temu
A pis krzyczał że PO kupuje to aby wyprowadzić pieniądze, widzicie jak kłamali nie było tak źle za Tuska za to teraz jest tragedia i drożyzna
BosakZdrajca
4 miesiące temu
Rok temu zdrajca Bosak do spółki z posłem Sośnierzem głosowaki na komisji za sprzedażą polskich złóż miedzi Kanadyjczykom. "Sprzedać za ile dają jesli ktokolwiek chce kupić. Miedź w nowoeczesnym świecie będzie bez wartości,"
markos
4 miesiące temu
ale wtopią
bEITbsrn
figo
4 miesiące temu
Ciekawe dlaczego japonczycy chca sie pozbyc swoich udzialow,czyzby stwierdzili ze to niewypal, tylko KGHM idzie w zaparte.
pam
4 miesiące temu
PiS dotuje spółki energetyczne (do tej pory 5 mld zł. rocznie), kupują akcje tych firm z naszych oszczędności emerytalnych (PPK), a potem się chwalą jak ten pisi indeks rośnie. I wszyscy są zadowoleni, a szczególnie Obajtek.