Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Kielce, Kraków, Rzeszów, Wrocław. Cztery miasta w których inwestują najbogatsi Polacy

52
Podziel się:

Polscy przedsiębiorcy, którzy budowali swoje fortuny od początku lat 90., nie zapominają o rodzinnych miastach. Co więcej, dla wielu z nich są to nadal główne ośrodki do prowadzenia biznesu oraz inwestowania kapitału w projekty naukowe, sportowe, charytatywne i kulturalne.

Wrocław. Widok z lotu ptaka. Leszek Czarnecki w stolicy Dolnego Śląska zdecydował się wybudować najwyższy budynek w Polsce, który szybko stał się wizytówką miasta
Wrocław. Widok z lotu ptaka. Leszek Czarnecki w stolicy Dolnego Śląska zdecydował się wybudować najwyższy budynek w Polsce, który szybko stał się wizytówką miasta (Shutterstock.com)

Innowator z Wrocławia

Leszek Czarnecki przyznaje, że swoje serce pozostawił we Wrocławiu, mimo iż dużo czasu spędza w innych miastach oraz pozostałych częściach świata. Wrocław nadal jest dla niego najważniejszy i nic - jak zapewnia - nie może się z nim równać. Stąd zapewne tytuł Ambasador Wrocławia.

Absolwent Harvard Business School swoją działalność biznesową zapoczątkował w 1986 r, zakładając Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN S.A., które specjalizował się m.in. w pracach wysokościowych i podwodnych. To były właściciel Europejskiego Funduszu Leasingowego. Jednej z pierwszych i najprężniej działających firm leasingowych w Polsce. W 2000 roku spółka zadebiutowała na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zapoczątkował wiele projektów biznesowych, które odniosły sukces. Stworzył m.in. takie giganty na rynku jak: Home Broker – lider rynku pośrednictwa nieruchomości, TU Europa – druga pod względem wielkości firma ubezpieczeniowa, Develia – czołowy deweloper, czy Open Finance – lider rynku doradztwa finansowego.

Czarnecki we Wrocławiu - stolicy Dolnego Śląska zdecydował się wybudować najwyższy budynek w Polsce, który szybko stał się wizytówką miasta.

To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polsce. Znajdują się w nim biura, apartamenty i kompleks handlowy. Prace konstrukcyjne rozpoczęto w 2007 roku, zaś w 2013 roku oddano budynek do użytku.

Dziś to jeden z najatrakcyjniejszych punktów biznesowych na mapie Wrocławia. Zgodnie z nową strategią na zerowym poziomie ma powstać przestrzeń gastronomiczna m.in. z kawiarniami, restauracjami i barami.

To niejedyna wrocławska inicjatywa Czarneckich. Biznesmen wraz z żoną powołał również w 2007 roku do życia Fundację, której siedziba znajduje się we Wrocławiu.

Jej głównym celem jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej oraz materialnej w myśl idei wyrównania szans. Opiera swoja pracę na wspieraniu wybitnie uzdolnionych przedstawicieli młodego, innowacyjnego pokolenia dzięki finansowaniu programów stypendialnych (naukowych oraz socjalnych).

Działanie na rzecz dzieci i młodzieży poszkodowanych w wyniku urazów i chorób oraz umożliwienia im osiągnięcia samodzielności to jeden z jej priorytetów. Dotychczas na działalność organizacji fundatorzy przekazali ponad 56 milionów złotych.

Rzeszów - oczko w głowie informatycznego giganta

Adam Góral, założyciel - Asseco Poland, który operuje obecnie w 50 krajach i daje zatrudnienie ponad 24 tysiącom osób bardzo dba również o swoje miasto – Rzeszów.

Siatkówka to jedna z większych pasji Adama Górala, dlatego też jednym z jego najważniejszych projektów jest sponsorowanie drużyny Asseco Resovia Rzeszów, która od ponad dekady plasuje się w czołówce polskiej siatkówki.

W 2012 roku, po 37 latach oczekiwania zdobyła mistrzostwo Polski pokonując w Finale Skrę Bełchatów, zaś w sezonie 2012/2013 zdobyła ponownie tytuł wygrywając z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Po raz trzeci zdobyła ten tytuł podczas rozgrywek w 2014/2015 roku.

Adam Góral jest również współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, w której był prorektorem i wykładał. W 2000 roku uruchomił studia podyplomowe dla przedsiębiorców, zaś w 2009 roku na Politechnice Rzeszowskiej rozpoczął autorski program dotyczący organizacji projektów informatycznych, który ma na celu naukę praktycznych aspektów prowadzenia i zarządzania projektami informatycznymi.

Jak sam przyznaje, współpraca świata nauki, uczelni i biznesu to dziedzina w której jako Polacy nie radzimy sobie najlepiej i nie czerpiemy wzorców od najlepszych. Jest także Konsulem Honorowym Republiki Słowackiej oraz Członkiem Rady Polskich Inwestorów w Afryce.

W 2017 roku zdecydował się na zlokalizowanie swojej nowej inwestycji - również w Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia obok siedziby Asseco powstanie nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Projekt będzie kosztował 80 mln. Został wsparty 26 milionową dotacją z Ministerstwa Rozwoju.

Adam Góral wyznaje zasadę, że na pierwszym miejscu w inwestowaniu stawia Rzeszów, następnie inne miasta, Europę i resztę świata.

Działalność Adama Górala to nie tylko wspieranie projektów biznesowych i naukowych. Przez lata przekazał setki tysięcy złotych na 9 domów dziecka. Wspierał finansowo budowę Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci oraz Regionalnego Centrum Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży. Sponsoruje także Caritas Rzeszów, które od lat organizuje Wigilię dla dzieci z ubogich rodzin na Podkarpaciu.

Pomagał również powodzianom. Od lat jest sponsorem Wigilii dla dzieci z ubogich rodzin na Podkarpaciu, która organizowana jest wspólnie z Caritas Rzeszów.

Lokalny krakowski patriota

Janusz Filipiak jest założycielem informatycznego giganta Comarch S.A., ale przede wszystkim osobą nierozerwalnie związaną z Krakowem.
W 1993 roku wraz ze swoimi studentami założył firmę, która w szybkim czasie miała stać się nie tylko jedną z największych spółek w branży, ale także mieć pozytywny wpływ na otaczającą ją miejską społeczność.

Cała Grupa Kapitałowa Comarch od początku swojej działalności szeroko angażuje się nie tylko w sport, ale także działalność społeczną. Promuje zdrowy tryb życia oraz dba o ochronę środowiska. Działa także na rzecz ochrony oraz odbudowy dziedzictwa narodowego, aktywnie wspiera organizacje pozarządowe oraz akcje charytatywne.

W 2002 roku Janusz Filipiak postanowił zainwestować w jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich – Cracovia, który wówczas grał w III lidze. Dzisiaj Cracovia skutecznie rywalizuje z najsilniejszymi zespołami na boiskach polskiej Ekstraklasy.

W ramach grupy MKS Cracovia SSA Filipiak przejął także drużynę hokeja, która na lodowisku w ostatnich latach nie miała sobie równych. Zdobyte w sezonie 2015/2016 mistrzostwo pozwoliło krakowskiej drużynie zawalczyć w Hokejowej Lidze Mistrzów. W połowie sierpnia 2016 roku, Comarch Cracovia, jako pierwsza drużyna z Polski, zadebiutowała w elitarnych rozgrywkach najlepszych drużyn w Europie, mierząc się ze Spartą Praga i Färjestad BK.

Z drużynami związane są również akcje charytatywne, których głównymi beneficjentami są dzieci. W ich ramach hokeiści i piłkarze odwiedzają krakowskie placówki oświatowe.

Filipiak zasłynął w Krakowie także, jako współfundator remontu organów oraz projektu rewitalizacji przestrzeni muzycznej w Bazylice Mariackiej. Prace pozwoliły na poprawę jakości muzyki organowej zabytkowych instrumentów. W ramach wsparcia sponsoruje również Mariacki Festiwal Organowy — cykl letnich wydarzeń muzycznych w murach kościelnych parafii.

Comarch wspiera także znany cykl koncertów promenadowych muzyki klasycznej: Last Night of the Proms in Cracow. To muzyczne wydarzenie organizowane od 1996 roku na stałe wpisało się do kulturalnego kalendarza miasta.

Biznesmen organizuje także staże dla najzdolniejszych studentów, którzy później mogą liczyć na zatrudnienie w firmie. W Krakowie organizowane są zawody biegowe, gdzie głównym sponsorem jest Comarch. Pracownicy firmy w ubiegłym roku posadzili na Plantach 200 grabów i kasztanowców oraz rozdali mieszkańcom Krakowa 500 roślin doniczkowych.

Sam biznesmen podkreśla, że pomimo rozwoju na rynki zagraniczne, przyszłość jego firmy jest nierozerwalnie związana z Krakowem. Miastem, w którym stworzył swoje imperium.

Doktor, który wspiera Śląsk

To m.in. dzięki biznesowej działalności Adama Mokrysza, CEO Grupy MOKATE Śląsk jest postrzegany jako jeden z najważniejszych pod względem biznesowym regionów w Polsce. MOKATE to polska firma rodzinna i znany na świecie producent kawy, herbaty i półproduktów dla przemysłu spożywczego. Obecnie Grupa Mokate posiada trzy zakłady produkcyjne – w Ustroniu, Żorach i czeskich Voticach oraz biura handlowe na Słowacji, Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Dubaju i RPA. Zatrudnia blisko 1,5 tys. osób i tworzy przyjazne miejsce pracy, w którym pracownicy mogą się rozwijać. Dobro tego regionu i ludzi w nim mieszkających było i jest szczególnie istotne dla kolejnego pokolenia rodziny Mokryszów, od początku istnienia MOKATE.

Adam Mokrysz poświęca wiele uwagi problemom lokalnej społeczności oraz rozwojowi regionu. MOKATE to nie tylko stabilne miejsca pracy. Prezes Adam Mokrysz chętnie wspiera instytucje oświatowe, a także domy opieki czy wydarzenia charytatywne organizowane na terenie Śląska, zwłaszcza cieszyńskiego, z którego się wywodzi.

Szachowa stolica Polski

Prezes MOKATE prywatnie jest wielkim entuzjastą szachów z licznymi sukcesami w tym sporcie. Swoją pasją stara się „zarazić” innych poprzez propagowanie szachów w regionie, a przy okazji wspomaga edukację najmłodszych. Regularnie wspiera i współorganizuje turnieje oraz mistrzostwa szachowe w myśl hasła "Mokate pobudza myślenie". Powołał m.in. Akademię Szachową i promuje inicjatywę „Edukacja przez szachy w szkole” – projekt efektywnej formy wspomagania nauczania skierowany do dzieci. MOKATE wspiera również cykl turniejów w Goleszowie – gminie, która stała się fenomenem na szachowej mapie Polski. Wydarzenia MOKATE OPEN przyciągają coraz więcej młodych szachistów oraz zawodników z zagranicy, w tym najlepszych szachowych zawodników z Polski i Europy Bez wątpienia turnieje te są świetną promocją gminy Goleszów i służą popularyzacji szachów wśród mieszkańców Śląska w każdym wieku.

Grupa MOKATE we wspólnej inicjatywie ze Śląskim Bankiem Żywności

Przykładem jednego z ostatnich projektów na rzecz lokalnej społeczności realizowanym przez MOKATE z dr Adamem Mokryszem na czele jest rozpoczęcie współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności. To inicjatywa mająca na celu pomoc żywnościową dla na najuboższych mieszkańców Śląska. Współpraca rozpoczęta w październiku br. i jest to pierwsza wspólna inicjatywa MOKATE i Śląskiego Banku Żywności. Dzięki wspólnym działaniom, pomoc i wsparcie otrzyma około 50 tys. najbardziej potrzebujących mieszkańców tak ważnego dla Mokate regionu Polski – Śląska.

Globalny potentat chemiczny z Kielc

Michał Sołowow to jeden z najbogatszych Polaków, który nie zapomniał o rodzinnych Kielcach. Siedziba większości z założonych przez niego spółek mieści się właśnie w stolicy województwa świętokrzyskiego. Większość jego spółek zlokalizowana w biurowcu przy ul. Solidarności 36 w Kielcach (np. Barlinek, Cersanit, Echo Investment).

Sołowow urodził się w Kielcach i z tym miastem w zasadzie związał całe życie. Ukończył tu liceum oraz studia na Politechnice Świętokrzyskiej. To właśnie koledzy ze studiów wspólnie z nim budowali jego biznesy.

Początkowo pracował w Niemczech w warsztacie samochodowym oraz handlował samochodami. Następnie w 1988 roku w Kielcach założył firmę budowlaną - Mitex. Po kilku latach stała się ona jedną z największych firm budowlanych w Polsce.

W 1992 roku zainwestował w kielecki dziennik regionalny “Echo Dnia”. Michał Sołowow gazetę kupił na skraju upadłości, a pod jego zarządem stała się najważniejszą gazetą regionu Świętokrzyskiego. Po kilku latach kupił również konkurencyjne pismo „Słowo Ludu". Przez pewien był także właścicielem kieleckiego Radia Tak FM.

W 2014 roku, kiedy odbierał tytuł “Człowieka roku” w swoim przemówieniu powiedział, że Kielce umierają i należy je reanimować. Zdaniem biznesmena miasto mogą uratować trzy filary: komunikacja, edukacja i specjalizacja. Pierwszym aspektem, na który zwrócił uwagę Sołowow była konieczność budowy szybkiej kolei oraz rozbudowy lotniska w Masłowie. Następnie podkreślił istotną rolę jakości nauczania w regionie i stwierdził, że nie ma praktycznego dialogu pomiędzy lokalnym biznesem a uczelniami.

Michał Sołowow jest także filantropem. Razem ze swoją córką Karoliną założył fundację “Fabryka marzeń”, której działania obejmują pomoc ubogim dając im możliwość godnego startu oraz wspieranie wybitnie zdolnych jednostek na ich drodze do sukcesu. Siedziba fundacji znajduje się również w Kielcach i tam właśnie skupia się większość jej działań.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Krzysiek
4 lata temu
Kraków najlepszy! :) Uwielbiam to miasto, dlatego tutaj kupiłem mieszkanie. Bardzo mi w tym pomógł agent z biura nieruchomości abc dom.
Ireneusz
4 lata temu
Kraków jest super, najlepszy do życia. Mieszkania są drogie, ale można znaleźć dobre oferty. Mnie właśnie taką znalazł agent z agenci abc dom nieruchomości.
Dar
5 lata temu
Ja mieszkam w Warszawie, ale zdecydowałem się na zakup mieszkania we Wrocławiu na osiedlu Robyga Jagodno – właśnie pod inwestycję. Urządzę mieszkanie na wysoki standard, aby zachęcić kadrę managerską do wynajmu – sądzę, że nie będize problemu ze znalezieniem lokatora, Wrocław to chyba obok Warszawy drugie najbardziej aktywne miasto biznesowo, przyciągające obcokrajowców.
lu
5 lata temu
Pan Czarnecki nie jest taki kryształowy we Wrocławiu wielu przedsiębiorców ze starych czasów do dzisiaj spłaca długi które mają dzięki jego sztuczką prawnym, poza tym jest też wątek UB, sukces jest często okupiony ludzką krzywdą
Warszawa
5 lata temu
INWESTOWAĆ, INWESTOWAĆ..... BRAWO PANOWIE POLSKA TO PIĘKNY KRAJ..... TYLKO NIE PLACCIE 2250 BRUTTO..... TYLKO 3500netto....A BIEDNYM POMAGAJCIE U ŹRÓDŁA NIE PRZEZ FUNDACJĘ!!!
...
Następna strona