Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kim jest Elżbieta Bieńkowska? Były asystent polskiej komisarz UE zatrzymany przez CBA

7
Podziel się:

Elżbieta Bieńkowska jest obecnie polską komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług. W poniedziałek został zatrzymany jej były asystent — Lech B. Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, kierował on grupą przestępczą zajmującą się przestępstwami gospodarczymi.

Elżbieta Bieńkowska - polska komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług
Elżbieta Bieńkowska - polska komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług (PAP)

Kim jest Elżbieta Bieńkowska?

Elżbieta Bieńkowska stanowisko komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw objęła w listopadzie 2014 roku. W 2007 roku niepodziewanie została ministrem rozwoju regionalnego w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Elżbieta Bieńkowska to była senator z ramienia Platformy Obywatelskiej, wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju.

Elżbieta Bieńkowska urodziła się w 1964 r. w Katowicach. Ukończyła filologię orientalną na Uniwersytecie Jagiellońskim, Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. W latach 1999-2007 była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W listopadzie 2007 r. objęła funkcję ministra rozwoju regionalnego, którą pełniła przez 6 lat.

W 2013 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski na wniosek premiera powołał Elżbietę Bieńkowską na urzędy wicepremiera oraz ministra infrastruktury i rozwoju. Funkcje te pełniła do września 2014 roku, gdy objęła stanowisko komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, którą sprawuje obecnie.

Były asystent Elżbiety Bieńkowskiej zatrzymany przez CBA

W poniedziałek został zatrzymany były asystent Elżbiety Bieńkowskiej — Lech B. Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik, kierował on grupą przestępczą zajmującą się przestępstwami gospodarczymi — podaje PAP.

Jak informuje prokuratura, Lech B. miał popełnić wiele przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, m.in. dotyczących wyłudzenia dotacji unijnych oraz kredytów. Ewa Bialik zaznaczyła, że mężczyzna powoływał się na wpływy. Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził zatrzymanie sześciu osób przez agentów katowickiej delegatury Biura.

- Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy i wyłudzenia pieniędzy na szkodę Narodowego Centrum Badań Rozwoju na różnego rodzaju projekty — powiedział Brodowski, cytowany przez PAP. Grupa miała też próbować wyłudzić 10 mln zł na szkodę Beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw. Zatrzymani mieli doprowadzić do szkody w mieniu NCBR na kwotę 2 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Ela
4 lata temu
A mój oszust jeszcze jest na wolności
jaja
4 lata temu
ale jaja, ale jaja, ale jaja, ale jaja...............................
zdzichu
4 lata temu
Jej wypowiedzi to dramat. Obraziła Polaków i jest po prostu tempa. Z takimi ludźmi to UE musi się rokraczyć.
JG
4 lata temu
SAME POLITYCZNE SPRAWY ,STASIU ,JASIU ,STEFAN, BOŻE CZY W PEŁO NIE MA JEDNEGO UCZCIWEGO ,SODOMA I GOMORA ,JAK SŁUŻBY BLIŻEJ PRZYJRZĄ SIĘ MILIARDEROM TO OKAZUJE SIĘ -ZŁODZIEJE
Zico
4 lata temu
W KONCU ZNOWU COS Sie zaczyna dziac. Glosowalem na pis po to zeby powsadzali zlodzieji! A tu zaraz nastepne wybory a zlodziejskie mordy jak sie smialy tak mi sie smieja dalej w telewizorze..nie ma sily na nich. No ale jak nie pis to kto...bedzie zainteresowany dochodzeniem sprawiedliwosci...pawel? No moze ale jest za slaby jeszcze