Notowania

Klasyfikacja maturzystów na nowych zasadach. Rząd przyjął projekt Morawieckiego

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt zmian w Prawie oświatowym przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jeśli rada pedagogiczna odmówi podjęcia uchwały o klasyfikacji maturzystów, decyzję podejmie dyrektor szkoły. Gdyby i on nie mógł, uprawnienie przejdzie na organ prowadzący szkołę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rząd pośpiesznie zmienił Prawo oświatowe. Teraz czas na parlament (Fot: Tomasz Gzell)

Tą zmianą rząd umożliwił podejście do egzaminu dojrzałości uczniom ze szkół, w których nauczyciele odmawiają podjęcia uchwały o klasyfikacji. Zgodnie z projektem, w wyjątkowych sytuacjach – a więc gdy rada pedagogiczna nie będzie mogła się zebrać - decyzję o klasyfikacji podejmie dyrektor placówki.

O przyjęciu projektu poinformował po posiedzeniu rządu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Założenia projektu w środę po południu przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Gdyby, z jakiegokolwiek powodu, dyrektor nie był w stanie dokonać klasyfikacji, uprawienie to przejdzie na organ prowadzący szkołę, czyli samorząd.

Marszałkowie Sejmu i Senatu obiecali, że zagwarantują ekspresowe procedowanie nowelizacji, tak by uczniowie i rodzice nie trwali w niepewności co do dalszego losu maturzystów.

Sejm zbiera się już w czwartek.

Zobacz: Strajk nauczycieli. Broniarz: było dużo czasu, by zapobiec protestowi

Projekt w środę, wejście w życie aktu w sobotę

Około godziny 16:45 z dziennikarzami spotkał się Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przedstawił harmonogram prac nad projektem.

W czwartek 25 kwietnia procedowany będzie w Sejmie i Senacie. Tego samego dnia – lub w piątek 26 kwietnia – trafi na biurko prezydenta. Najpóźniej 26 kwietnia zostanie podpisany, tak by wejść w życie 27 kwietnia.

Zapytany o to, jak ma wyglądać "plan rezerwowy" na wypadek, gdyby nauczyciele nie byli w stanie przeprowadzić egzaminów ustnych, Michał Dworczyk odpowiedział, że nie zdradzi go, tym bardziej, że nie wierzy, by wdrożenie tego planu było konieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: strajk nauczycieli, gospodarka, wiadomości, matury, rząd
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

jokerBrawo rząd

24-04-2019

LLLMoże od razu ustawa, że wszyscy zdali...

24-04-2019

ziriszach i mat proste bez względu na to kto tam za kim jest... ciesze się bo moje dziecko jest maturzystką i ma takich "kochanych" nauczycieli...

Rozwiń komentarze (494)