Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

KO chce komisji śledczych. Projekty uchwał trafiły do Sejmu

108
Podziel się:

Projekty uchwał KO dotyczące powołania trzech sejmowych komisji śledczych - ws. afery wizowej, wyborów kopertowych z 2020 r. oraz Pegasusa - zostały w czwartek skierowane do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Taki krok zapowiadał Donald Tusk.

KO chce komisji śledczych. Projekty uchwał trafiły do Sejmu
Donald Tusk chce utworzenia trzech komisji śledczych (Photo by Andrzej Iwanczuk/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Koalicja Obywatelska w środę wieczorem skierowała do marszałka Sejmu Szymona Hołowni trzy projekty uchwał ws. powołania sejmowych komisji śledczych.

Projekty pojawiły się w czwartek na stronach sejmowych; z informacji na stronie izby wynika, że otrzymały numery druków i zostały skierowane do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, czyli 28 listopada, gdy będą kontynuowane obrady z 13 listopada.

Trzy komisje śledcze

Pierwszy projekt uchwały dotyczy "powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r". Chodzi o aferę wizową, w wyniku której odwołany został wiceminister Piotr Wawrzyk.

Drugi projekt uchwały związany jest z wyborami kopertowymi. Projekt ma na celu zwołanie "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego".

Ostatni projekt dotyczy powołania "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.

- To jest komisja do wyjaśnienia spraw – nazwijmy umownie – Pegasusa. Chodzi nie tylko o to jedno narzędzie inwigilacji, kontroli obywateli, w tym opozycji. Chodzi o cały zestaw działań, co do których już od wielu miesięcy wszyscy wiemy, że były i niemoralne, i nielegalne - tłumaczył Donald Tusk.

Projektodawcy proponują, aby w skład każdej Komisji Śledczej weszło 11 posłów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
Pezio
6 miesięcy temu
Tak się zastanawiałem komu może mniej zależeć na losie ofiar niż przestępców. I tylko jedno przychodzi mi do głowy. Tylko przestępcom.
Maser
7 miesięcy temu
Prawo nie działa dobrze. Moim zdaniem po wyroku powinno się niezwłocznie siedzieć z możliwością odwołania. A nie kryminaliści wałesają się po Sejmie.
Pepko
7 miesięcy temu
Konstytucji podlegają wszyscy.
Pezio
7 miesięcy temu
Na miejscu Sejmu przeglądał bym wszystkie ustawy odnośnie wstawek nietypowych. Bo może się okazać iż sąd będzie zaskoczony przez obrońców wyciągniętym zapisem dotyczącym sprawy z ustawy o ogórkach gdy sprawa będzie o stacji kosmicznej .
PWa
8 miesięcy temu
W zasadzie to wychodzi 2,76 na partie i jest proporcjonalnie. Z tego co wyczytem proporcjonalnosć to jest stosunek mniej do więcej. A nie okreslenie jakiejś prawidłowości konkretnej. W zasadzie to jest określenie bardziej malarskie. W zasadzie TK nie może określać jakichś wartości czy ilości bo TK nie może dodawać czegoś więcej niż zawiera to zapis Konstytucji. W zasadzie to może być jeden przedstawiciel danej partii i będzie wystepować proporcjonalność a nawet zero bo to też liczba. I wychodzi wtedy proporcjonalnosć do zera Oczywiście to tylko moje dewagacje. Ale to wykazuje jak ważne są konkrety w Konstytucji. Słowo proporcjonalność do nich nie należy I nawet wiąże ręce TK. Bo TK insynuujac czy określając konkret wychyla się po za zapis Konstytucji której podlega. TK to nie ustawodawca .
...
Następna strona