Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

"Skandal w antyimigracyjnym i populistycznym rządzie". Światowe media o aferze wizowej

86
Podziel się:

Media w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach czy Indiach piszą o aferze wizowej w Polsce, która wybuchła tuż przed wyborami parlamentarnymi. Cytują słowa Donalda Tuska, który mówi o handlu ludźmi i hipokryzji PiS.

"Skandal w antyimigracyjnym i populistycznym rządzie". Światowe media o aferze wizowej
Media z całego świata opisują aferę wizową za rządów PiS (Bloomberg, Independent, SCPM, Times of India, screen)

Nie milkną echa tzw. afery wizowej, czyli zwiększonego sprowadzania do Polski imigrantów. Prokuratura Krajowa podała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Dotyczy ono nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Śledczy zaznaczyli, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków.

Przypomnijmy, że onet.pl w czwartek ujawnił, że odwołany wiceminister Piotr Wawrzyk miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Dziennikarz WP Patryk Słowik, powołując się na nieoficjalne źródła, z kolei podał, że kierownictwo resortu dyplomacji musiało od dawna wiedzieć o wizowej korupcji.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że zarzuty w sprawie usłyszało, jak dotąd, siedem osób, z czego tymczasowo aresztowano.

Kryzys w burzowej kampanii

"Polska partia rządząca znalazła się pod coraz większą kontrolą w związku z doniesieniami, że urzędnicy państwowi wykorzystywali przyspieszony proces wizowy dla migrantów dla osobistych korzyści. W tym samym czasie lider opozycji Donald Tusk otworzył nową linię ataku na kilka tygodni przed zbliżającymi się wyborami" - czytamy w Bloombergu.

Największa na świecie agencja prasowa zwraca uwagę, że w efekcie miesiąc temu zwolniono Piotra Wawrzyka. Cytuje również rzecznika rządu Piotra Müllera, który zapowiada, że "każda osoba, która złamała prawo, zostanie ukarana". Müller dodał, że "nieprawidłowości" dotyczyły "kilkudziesięciu lub kilkuset" wiz, a sprawa jest badana.

Bloomberg pisze o "burzliwej kampanii", w której PiS utrzymuje stałą przewagę nad opozycją. Przeciwnicy partii rządzącej uderzają w rząd i oskarżają go o hipokryzję, gdyż PiS jest przeciwny migrantom spoza Europy. Zdaniem Donalda Tuska PiS ułatwił "handel ludźmi".

Amerykańska telewizja ABC zaznacza, że "populistyczny rząd Polski wielokrotnie odmawiał przyjęcia migrantów w ramach unijnego programu podziału obciążeń. W zeszłym roku wydał około 1,6 mld zł na ogromny mur wzdłuż granicy z Białorusią, który miał zablokować napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Raporty mówią, że napływ został ograniczony, ale nie całkowicie zatrzymany."

The South China Morning Post, któe powołuje się na depeszę AP, dodaje, że w opinii Donalda Tuska jest to "prawdopodobnie największa afera w Polsce w XXI wieku".

O aferze wizowej piszą też m.in.: "The Independent", "Politico", "The Times of India", "The Straits Times" z Singapuru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Brawo PiS
3 miesiące temu
Brednie a Jarek i tak wygra 🏆
Brawo PiS
3 miesiące temu
Brednie a Jarek i tak wygra 🏆
Brawo PiS
3 miesiące temu
Brednie a Jarek i tak wygra 🏆
Stary1960
3 miesiące temu
Jedno nie rozumie , polskie służby mówią o paruset wizach wydanych w przeciągu prawie dwóch lat , a Niemcy mają oficjalnie zapisane że w drugim półroczu 2021 przeszło z Polski do Niemiec ponad 11 tysięcy obcokrajowcow z polskimi wizami . I w pierwszym półroczu 2022 ponad 12 tysięcy obcokrajowcow z polskimi wizami . Rząd to tłumaczy że przez polsko - białoruską granice tylu przeszło . Jeżeli tak jest to ten mur i służba graniczna jest u nas bardzo dziurawa . A na dodatek tego widać dają tam odrazu polską wizę , która pozwala się po unii poruszać .
Szczecin
3 miesiące temu
Od kiedy wizy są nielegalne w Policach pracuje 2 ty hindusów budują zakłady
...
Następna strona