Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nikt w UE nie wydał tylu wiz, ile Polska. Są najnowsze dane Eurostatu

159
Podziel się:

Polska w ciągu trzech lat wydała blisko 2 miliony wiz nowym pracownikom spoza Unii Europejskiej. To rekord, jeśli chodzi o wszystkie państwa członkowskie UE. W rok wydaliśmy przeszło 40 razy więcej wiz niż Niemcy, co jasno pokazują dane Eurostatu.

Nikt w UE nie wydał tylu wiz, ile Polska. Są najnowsze dane Eurostatu
Mateusz Morawiecki przed wyborami często mówi o migrantach (PAP, Przemysław Piątkowski)

Tzw. afera wizowa każe zwrócić uwagę na zjawisko sprowadzania migrantów do Polski. Przypomnijmy, że 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Resort podał, że powodem dymisji wiceministra, który odpowiedzialny był właśnie za sprawy konsularne i wizowe, był "brak satysfakcjonującej współpracy". Sprawa ma jednak drugie dno.

Prokuratura Krajowa informuje, że śledztwo, które prowadzi wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Śledczy zaznaczają, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków.

Nieprawidłowości, które bada prokuratura z CBA, dotyczą placówek dyplomatycznych Polski w Hongkongu, Tajwanie, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach, Katarze oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Tymczasem, jak ujawnił dziennikarz WP Patryk Słowik, powołując się na nieoficjalne źródła, kierownictwo resortu dyplomacji musiało od dawna wiedzieć o wizowej korupcji. Z kolei Onet poinformował, że odwołany wiceminister miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do USA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki obniżki stóp procentowych. "Dojście do celu w 2025 r. może się nie wydarzyć"

Ile Polska wydała wiz?

"Rzeczpospolita" sprawdziła, ile wiz wydała Polska w porównaniu z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dane te nie są przychylne dla obozu władzy, który oparł swoją kampanię wyborczą m.in. na kwestii nielegalnej migracji z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku Polska przyznała 600 tysięcy wiz pracowniczych dla obywateli spoza UE. Był to znaczący udział w 2,2 milionach wiz przyznanych łącznie we wszystkich krajach Wspólnoty. W 2021 r. liczba ta wzrosła do ponad 790 tysięcy. Dla porównania podajmy, że Niemcy przyznały zaledwie ponad 18 tysięcy takich wiz. Czechy - 41 tysięcy, a Włochy - 50 tysięcy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i eksperci wskazują, że cudzoziemcy są Polsce potrzebni. A konkretnie polskiemu systemowi emerytalnemu. Zaznaczmy, że emeryci w naszym kraju otrzymują świadczenie ze składek obecnie pracujących. Problem w tym, że Polaków rodzi się coraz mniej. Dzietność jest najgorsza od II wojny światowej.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że nie wiadomo, ilu z 790 tysięcy posiadaczy wiz pracowniczych rzeczywiście podjęło pracę w Polsce. "Liczba wydanych pozwoleń na pracę nie przekłada się na liczbę pracowników. Na koniec 2022 r. zaledwie ponad 1 mln cudzoziemców było ubezpieczonych w ZUS, z tego 746 tys. to Ukraińcy, których przed wojną było w naszym kraju nawet 3 mln" - pisze dziennik.

Areszt dla trzech osób w związku z tzw. aferą wizową

Afera wizowa jest poważnym problemem ekipy rządzącej przed wyborami, które odbędą się 15 października. Opozycja zarzuca Zjednoczonej Prawicy hipokryzję. Zwraca uwagę, że cudzoziemcy z dalekich krajów na potęgę są ściągani np. do inwestycji Orlenu.

Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, poinformował w czwartek, że pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz dotarły do CBA w lipcu 2022 r.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło szereg działań, które doprowadziły do wszczęcia śledztwa - powiedział Żaryn. Zaznaczył, że migranci, którzy w nieprawidłowy sposób otrzymali wizy, nie obniżają poziomu bezpieczeństwa w kraju, bo byli sprawdzeni pod kątem zagrożenia terrorystycznego.

Prokuratura informuje natomiast, że tzw. afera wizowa doprowadziła do postawienia zarzutów siedmiu osobom. - Wobec trzech osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie - podaje prokurator Daniel Lerman.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
Karburator
4 tyg. temu
Bo inżynierowie nie potrzebują wiz do Niemiec tylko pontony .
dom wariatów
6 miesięcy temu
Nie bardzo rozumiem. Z 1 strony larum z A.Holland w tle że migranci nie są wpuszczani i że na granicy stoi mur hańby antymigracyjnej. Z2 strony larum że wpuściliśmy najwięcej migrantów. Paliwo drogie - źle, paliwo tanie - jeszcze gorzej. Whats wrong with you people! Jak to dobrze że wychowałem się w spokojnym późnym PRL-u i współczuję moim potomkom, że zewsząd wszystko na nich krzyczy, a w tych warunkach zachowanie zdrowia psychicznego to wyzwanie.
xxxx
6 miesięcy temu
Gdzie są pienideze z handelku wizami?
ola
6 miesięcy temu
nie glosuj na Tuska-ten dran Polske sprzeda
TOR
6 miesięcy temu
Wydano tyle wiz , a u nas na budowie ciągle ludzi brakuje
...
Następna strona