Migranci – Wszystkie wiadomości
UKRAINA / Konflikt na Ukrainie. Polskie firmy czekają na migrantów
– Jeśli konflikt będzie miał charakter lokalny i będzie dotyczył terenów przygranicznych, to będziemy obserwować większy napływ pracowników z Ukrainy. Ale byłyby to ruchy powolne, w perspektywie miesięcy, jak to było w latach 2014 – 2015. Jeśli jednak ten konflikt przybrałby większą skalę, to mówilibyśmy o gwałtownym napływie uchodźców wojennych. Byłaby to sytuacja zupełnie inna, bo mówilibyśmy o kryzysie humanitarnym – mówił w programie "Money. To się Liczy" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Polski rynek pracy jest w stanie zaabsorbować dużą liczbę pracowników zza granicy, biorąc pod uwagę deficyty kadrowe, z jakimi mierzymy się w polskich firmach. Mamy kilka tysięcy wolnych etatów, na które nie jesteśmy w stanie znaleźć chętnych w Polsce – dodał.
KRYZYS NA GRANICY / Pieniądze z UE dla Białorusi. Łukaszenka zagarnął je na wojnę propagandową
Komisja Europejska przekazuje unijne pieniądze na pomoc migrantom na Białorusi poprzez organizację humanitarną kontrolowaną przez reżim Aleksandra Łukaszenki, który to wsparcie wykorzystuje w celach propagandowych - informują źródła unijne.
KRYZYS NA GRANICY / Firmy z niepokojem obserwują kryzys na granicy. Rząd bada kanały handlowe
Co 10. imigrant na budowie jest Białorusinem. Tamtejsi producenci rozpychają się na naszym rynku. Rząd bada polsko-białoruskie kanały handlowe, by sprawdzić ciągłość produkcji w razie ich zamknięcia - pisze "Puls Biznesu".
UNIA EUROPEJSKA / Sankcje na Białoruś. Minister Semeniuk: Nie możemy się cofnąć
- Rok temu, kiedy były wybory na Białorusi, było też konkretne stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego, konkretne wsparcie również dla kontrkandydatki Łukaszenki, czyli Cichanouskiej. Ten głos Polski mocno wybrzmiał, to również Polska zapoczątkowała debatę w Unii Europejskiej na temat sytuacji na Białorusi, która toczy się od kilku lat. Czy wycofanie się z różnego rodzaju działań Polski wobec Białorusi miałoby przynieść zniwelowanie eskalacji konfliktu, który dzisiaj ma miejsce? Nie sądzę. Każde wycofanie się i brak ochrony granic wiąże się na pewno z dodatkowymi działaniami Białorusi. Już wczoraj zauważyliśmy wóz transmisyjny po stronie Białorusi, który ma przygotowywać odpowiednie propagandowe materiały, które będą Białorusinom pokazywane - powiedziała w "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. - Mamy do czynienia z szeregiem nieprawidłowości. Polska nie jest w tym sama, bo to nie jest tylko granica Polski, to jest granica Unii Europejskiej. Liczę na konkretne działania ze strony Unii Europejskiej. Granie kartą na przeczekanie to najgorszy z możliwych wariantów. Mieliśmy z nim do czynienia w 2013 roku, przy konflikcie Rosja-Ukraina, i widzieliśmy, ile ofiar było, ile osób poniosło śmierć. Tak jak Unia Europejska potrafi w wielu innych aspektach zajmować jednolite stanowisko, to chciałabym, żeby w tym kontekście bezpieczeństwa, które jest dziś najważniejszym elementem życia międzynarodowego, zajęła również jednolite stanowisko. Oczekuję bardzo mocnego głosu i konsekwentnych działań. Jaki powinny przybierać charakter? Od tego jest już debata w Unii - dodała. Minister Semeniuk została też zapytana o to, czy i w tej sprawie premier Morawiecki będzie "twardo negocjował" z Unią Europejską. - Premier Mateusz Morawiecki słynie z twardych i jasnych stanowisk przedstawianych Unii Europejskiej. Prowadzi dialog między różnymi państwami członkowskimi, ale wychodzi również z tym dialogiem poza Europę. Nie mam obaw co do tego, że jasne stanowisko zostanie tutaj przedstawione, tak jak zostało przedstawione w kontekście Krajowego Planu Odbudowy - odparła minister Semeniuk w rozmowie z money.pl.
KRYZYS NA GRANICY / "Niebezpieczna plotka" wśród migrantów. Głos zabrało nawet niemieckie MSZ
Informacje o rzekomych autobusach, które miałyby zabrać migrantów z granicy polsko-białoruskiej do Niemiec, to niebezpieczne plotki – potwierdziło w niedzielę niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także rzecznik MSW Steve Alter. Rzekoma akcja przewożenia migrantów z granicy białorusko-polskiej miałaby się odbyć 15 listopada.
KRYZYS UCHODŹCZY / Migranci stają się częścią życia codziennego w Mińsku. Niektórzy Białorusini robią na tym biznes
Tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu przez Białoruś próbują się dostać do Unii Europejskiej. Zanim dotrą do granicy z Polską, spędzają czas w Mińsku. Rosyjski dziennikarz opisał tę nową rzeczywistość dla mieszkańców. - Jakbyśmy już nie mieszkali w Mińsku. To jest dziwne - powiedziała mu kelnerka jednej z restauracji. Jednak dla wielu małych białoruskich firm to też niepowtarzalna szansa na zarobek. Długo wyczekiwany.
KRYZYS NA GRANICY / Reżim Łukaszenki ma nowy plan, gdzie migranci przekroczą granicę z Polską. "W okolicy jest ich już około tysiąca"
Plany reżimu Alaksandra Łukaszenki zakładają nielegalne przekroczenie przez migrantów granicy z Polską w okolicach Terespola i Sławatycz. To tam mają oni zostać zwiezieni z Brześcia - pisze dziennik "Fakt", powołując się na informacje Anatola Kotowa, byłego urzędnika, a teraz opozycjonisty na Białorusi.
GRANICA / Kryzys na granicy. Prof. Belka: To spadło PiS-owi z nieba
- Kryzys ten spadł z nieba Prawu i Sprawiedliwości. Nic lepszego nie mogło się zdarzyć dla władzy jak możliwość stworzenia atmosfery wojny. Trzeba powiedzieć jedno, takie sytuacje, tylko w znacznie większej skali, miały miejsce w Grecji, Włoszech, Hiszpanii. Nas to wtedy w ogóle nie obchodziło. Słyszymy, że Unia nam nie chce pomóc. Unia chce, tylko rząd nie chce, aby Unia się wtrącała, bo wtedy może kształtować ten kryzys dowolnie - powiedział w "Money. To się liczy" prof. Marek Belka, były premier i szef NBP. Był też pytany o słowa posła Roberta Winnickiego z Konfederacji, który na Marszy Niepodległości wykrzykiwał hasła "Polska dla Polaków" i sugerował, że rząd PiS przyjął za dużo osób z mniejszości muzułmańskiej. - Tenże Robert Winnicki jest posłem na Sejm, a nie słyszałem, żeby ktokolwiek z rządu się do tego odniósł. Te hasła są żywcem wyciągnięte z przedwojennych Niemiec. Aż przykro jest jakiekolwiek paralele ciągnąć - dodał.
SANKCJE NA BIAŁORUŚ / Unia próbuje walczyć, ale to Łukaszenka triumfuje. Czy nowe sankcje nakładane na Białoruś pomogą?
Unia Europejska rozważa wprowadzenie kolejnych sankcji na Białoruś, ale prawda jest taka, że wcześniejsze ostrzeżenia kierowane wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki nie stanowiły wystarczającej presji, by go zatrzymać. Jak wymusić na Łukaszence zaprzestanie kierowania migrantów pod granicę z Polską? W którym kierunku powinny pójść sankcje, by zabolały dyktatora? Skuteczny sposób pokazała pandemia.
GRANICA / Uchodźcy na granicy. Minister Socha: Cyniczna gra. Reżim białoruski dąży do tragedii
Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. - To niewątpliwie bardzo wyrachowana i cyniczna gra białoruskiego rządu i jego służb, które próbują za wszelką cenę doprowadzić do destabilizacji na granicy, do szturmu. Jest to bardzo niebezpieczne. Wszyscy, którzy na to patrzymy, chcemy wspierać nasze służby, które bronią granicy, i mieć nadzieję, że nie wydarzy się tam żadna tragedia, do której reżim białoruski ewidentnie dąży - powiedziała w "Money. To się liczy" Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. - Niewątpliwie potrzebna jest konsekwencja. My konsekwentnie bronimy granicy, tu absolutnie nie ma mowy o żadnych innych rozwiązaniach. Jak najszybciej potrzebne jest wybudowanie odpowiedniej zapory, bardzo się cieszę, że ustawa o tym została już podpisana przez prezydenta. Mam nadzieję, że równie szybko uda się ją wybudować, by służyła do odpierania tego typu ataków. Potrzebne są również dyplomatyczne rozwiązania, nad którymi nasze służby pracują. Mam pełne zaufanie do tego, że jest robione wszystko, co w naszej mocy, by tę kwestię rozwiązać - dodała.
UCHODŹCY / Tłum migrantów na granicy. Rzecznik rządu: może dojść do najtrudniejszej sytuacji
Dzisiaj może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Na granicę skierowano dodatkowych funkcjonariuszy.
SZCZYT G20 / Szczyt G20 przyniósł porozumienie najbogatszych ws. klimatu, szczepień i migrantów
Podczas szczytu G20 w Rzymie udało się zawrzeć porozumienie ws. klimatu - podały media. Rządy najważniejszych państw świata obrały sobie za cel maksymalne globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. C. W wydanym oświadczeniu poruszany jest też temat walki z koronawirusem i poszanowania praw migrantów.
STAN WYJĄTKOWY / Pierwszy od 40 lat. Stan nadzwyczajny wprowadzony, jest publikacja
Przez 40 lat - od roku 1981 - politycy jak ognia unikali wprowadzania w Polsce stanów nadzwyczajnych. Z tej reguły wyłamał się rząd Morawieckiego wespół z prezydentem Dudą. Rozporządzenie o stanie wyjątkowym opublikowano właśnie w Dzienniku Ustaw.
MIGRANCI / MON podważa wyliczenia money.pl. Ale kosztów budowy płotu nie podaje
Koszt ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej będzie "wielokrotnie niższy" niż kwota 400 mln zł wyliczona przez money.pl – twierdzi Ministerstwo Obrony Narodowej. Ale na razie nie jest znany. MON dodaje, że to nieprawda, że płot już trzeba naprawiać.
GRANICA / Płot na granicy już powstaje. Wojsko nie dopuszcza mediów
Ruszyła budowa płotu na granicy z Białorusią. Ma on utrudnić nielegalną migrację, która jest motywowana przez stronę białoruską. Według wyliczeń money.pl może on kosztować nawet 400 mln zł.
GRANICA / Uchodźcy na polskiej granicy. Ekspertka: Napływ migrantów jest bardzo potrzebny
Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej. To będzie miało wpływ na demografię w Polsce? - Zajmuje się nie tylko demografią, ale także polityką społeczną. Z tej perspektywy to co dzieje się na granicy jest dramatyczne. Wsparcie uchodźców, w sytuacji, w jakiej się znajdują, jest absolutnym obowiązkiem humanitarnym. Z kolei patrząc na rynek pracy, już widzimy, że on w coraz większym stopniu opiera się o wsparcie migrantów. Nie uchodźców, ale przede wszystkim migrantów. Te potrzeby rynku pracy będą sprawiały, że skala migracji zarobkowych do Polski powinna być znacznie wyższa - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Odwołując się do projekcji Komisji Europejskiej, w niej zakładany jest stabilny wzrost napływu migrantów na nasz rynek pracy, to jeden z niezbędnych kierunków działań, żeby utrzymać stabilny rozwój gospodarczy. To może być sukces gospodarczy. Rynek pracy wymaga pracowników, a starzenie się ludności w Polsce oznacza, że liczba osób w wieku produktywnym się kurczy. Napływ migrantów do Polski jest bardzo potrzebny, potrzebne są ręce do pracy - dodała.
BIAŁORUŚ / Białoruś bogaci się na migrantach. Zarabia nawet 10 tys. dolarów od głowy?
Imigranci, którzy koczują między polską, a białoruską granicą, płacą grube pieniądze, aby dostać się "pod bramę" Unii Europejskiej. Jak przytacza ekspert, białoruscy pośrednicy otrzymują zapłatę w wysokości kilku tysięcy dolarów.
MIGRACJE / Dokument-widmo nadal ukryty. Przecieki pokazują jego absurd
Rząd zaklina rzeczywistość - inaczej nie da się ocenić ujawnionych założeń polityki migracyjnej. Lukę na rynku pracy, która za 11 lat ma sięgnąć 4 mln osób, chce "łatać" bezrobotnymi. A tych według różnych statystyk jest od 666 tys. do niespełna miliona. Nierealny jest też plan aktywizacji biernych zawodowo.