Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Polacy zmieniają zdanie o Ukraińcach. Wskazali, co im się nie podoba

Podziel się:

Im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym więcej Polaków zmienia nastawienie do Ukraińców na gorsze - wynika z badania na zlecenie firmy Personnel Service. Nie jest to niczym zaskakującym, jak wskazuje ekspert rynku pracy, biorąc pod uwagę nastroje tuż po rozpoczęciu inwazji przez reżim Władimira Putina.

Polacy zmieniają zdanie o Ukraińcach. Wskazali, co im się nie podoba
Uchodźcy z Ukrainy mogli liczyć na gigantyczną pomoc ze strony Polaków (AKPA)

Polacy - nie mylić z polskim rządem - zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie ruszyli na pomoc uchodźcom z zaatakowanego przez Rosję kraju. Społeczeństwo przyjęło w domach miliony sąsiadów, a do tego organizowana była masa zbiórek dla osób, które zostały w okupowanym państwie przez armię Władimira Putina.

Nastawienie Polaków do Ukraińców zmieniło się jednak w ostatnim roku. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Personnel Service wynika, że 26 proc. ankietowanych zmieniło podejście do sąsiadów na gorsze. Najczęściej to osoby w wieku od 25 do 24 lat (33 proc. odpowiedzi) oraz w wieku 18-24 lata i 35-44 lata (po 30 proc. wskazań).

Jakie wskazują powody?

"Polacy zapytani o to, dlaczego mają gorsze nastawienie do naszych wschodnich sąsiadów, wskazują w pierwszej kolejności na duże wymagania co do pomocy Polski (67 proc. wskazań). Na drugim miejscu wymieniana jest roszczeniowa postawa (55 proc.). Ostatnie miejsce na podium zdobyły dwie odpowiedzi mające po 36 proc. wskazań – przeciągająca się w czasie pomoc socjalna dla obywateli Ukrainy oraz zbyt duża liczebność Ukraińców w Polsce. 14 proc. osób obawia się tego, że jesteśmy narażeni na konflikt z Rosją, bo pomagamy Ukrainie" - czytamy w raporcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS chce wyremontować osiedla. "Kropla w morzu potrzeb"

Nastawienie wobec Ukraińców się pogarsza, ale i tak jest na plus

Zdaniem Krzysztofa Inglota, założyciela Personnel Service oraz eksperta rynku pracy, pogorszenie nastawienia Polaków do sąsiadów nie jest zaskakujące. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zapał, z którym pomagaliśmy uchodźcom na początku wojny.

- Erozja nastrojów wobec Ukraińców nie jest zaskakującym zjawiskiem. Zryw, z którym mieliśmy do czynienia tuż po wybuchu wojny, był bezprecedensowy i pokazał ogromne serce oraz zaangażowanie Polaków w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Jednak wraz z upływem czasu determinacja do wspierania i ponoszenia kosztów tego zjawiska słabła - komentuje ekspert w opracowaniu wyników badania.

Inglot podkreśla jednak, że 56 proc. ankietowanych nie zmieniło swojego nastawienia do Ukraińców, a 7 proc. ma nawet lepsze w porównaniu do zeszłego roku. Warto też zwrócić uwagę, że obywatele Ukrainy wciąż są ulubionymi współpracownikami Polaków, jeśli chodzi o cudzoziemców.

Ukraińcy ulubionymi obcokrajowcami w pracy

Z kolegami ze wschodu chce pracować aż 52 proc. Polaków - wynika z badania. A im starsza osoba, tym większa skłonność do pracy z Ukraińcami. Wskazuje tak połowa ankietowanych w wieku 35-44 lat, a także 45-54 lat oraz 64 proc. osób 55+.

Zupełnie inaczej jest w przypadku migrantów z odleglejszych regionów świata. "Z osobami z Azji chce pracować 27 proc. Polaków, a z Afrykańczykami zaledwie 12 proc. Nie jesteśmy też fanami Białorusinów (9 proc. wskazań)" - czytamy w raporcie.

- Przyzwyczailiśmy się do współpracy z Ukraińcami, co ułatwia bliskość kulturowa, językowa i geograficzna. W przypadku Azjatów występuje zdecydowanie większa trudność związana z integracją. Warto też dodać, że zatrudnianie pracowników z Azji jest bardziej skomplikowane z uwagi na inne standardy rekrutacji - komentuje Inglot.

Badanie przeprowadzone między 18 a 21 sierpnia 2023 r. na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1061 osób. Grupa badawcza została dobrana według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl