Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Nowelizacja ustawy - jakie zmiany zostały wprowadzone?

0
Podziel się:

Kodeks pracy w Polsce określa prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Ostatnie zmiany zostały w nim wprowadzone 1 stycznia 2019 r. Podpowiadamy, czego dotyczą główne z nich.

Kodeks pracy 2019 - nowelizacja ustawy
Kodeks pracy 2019 - nowelizacja ustawy (iStock.com)
bFdZTWtN

Kodeks pracy 2019. Zmiany w proawdzeniu dokumentacji pracowiczej i wypłacie wynagrodzeń

Obecnie w Polsce kodeks pracy obowiązuje ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana, a ostatnie zmiany zostały wprowadzone wraz z początkiem roku. Podpowiadamy, czego dotyczą główne z nich.

Pracodawcy od 1 stycznia 2019 r. dostali możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych pracowników w wersji elektronicznej. Jak wyliczyło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki tej nowelizacji, firmy zatrudniające ok. 500 pracowników będą mogły zredukować koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

bFdZTWtP

Zmiany dotyczą również okresu przechowywania dokumentów pracowniczych, który został skrócony z 50 do 10 lat. Cała dokumentacja zarówno pracownicza, jak i płacowa trafi po tym okresie do ZUS.

Znowelizowany kodeks pracy obowiązuję nową zasadę wypłaty wynagrodzeń. Obecnie podstawową formą jest wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto wymaga odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody zatrudnionego. Zmiany w kodeksie odwrócą tę sytuację.

Od 1 stycznia 2019 r. kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Jeśli jednak zechcemy otrzymywać gotówkę do ręki, musimy złożyć odpowiedni wniosek pracodawcy.

Kodeks pracy 2019. Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych

Kodeks pracy od 1 stycznia 2019 r. obejmie rządowa rewolucja emerytalna - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Dotyczy ona części pracowników i będzie wprowadzana etapami do 2021 r. Początkowo (od 1 lipca br.) obejmie ona pracowników zatrudnionych w dużych firmach (co najmniej 250 zatrudnionych lub roczny obrót ponad 50 mln euro), w kolejnych latach zaś średnich i małych, a także pracowników budżetówki.

bFdZTWtV

Objęci nowym programem zostaną poinformowani o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze te zasilą wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny. Pracodawca dopłaci do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto naszej pensji a państwo raz w roku dołoży do tego 240 zł.

Każdy będzie miał możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z jego pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej kwoty. PPK, które obejmują nowy kodeks pracy, są formą dobrowolną. Pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak dostanie możliwość wycofania się z nich.

bFdZTWuq
KOMENTARZE
(0)