Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Nowelizacja ustawy - zmiany w wypłatach wynagrodzeń i PPK

1
Podziel się:

Kodeks pracy w Polsce jest często nowelizowany. Ostatnie zmiany wprowadzone zostały z początkiem 2019 roku. Dotyczą m.in. wypłat wynagrodzeń pracowników oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w ustawie
Kodeks pracy 2019. Zmiany w ustawie (iStock.com)
bFfZsTSd

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłatach wynagrodzeń pracowników

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Aktualnie w Polsce obowiązuje ustawa z 26 czerwca 1974 r. W nowym roku wprowadzono jej kolejną nowelizację. Objęła ona m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Do tej pory podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto wymagał odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody zatrudnionego. Tegoroczne zmiany odwróciły tę sytuację.

bFfZsTSf

Znowelizowany kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany przez pracownika rachunek. Jeśli jednak zechcemy otrzymywać gotówkę do ręki, musimy złożyć odpowiedni wniosek do naszego pracodawcy.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej

Kodeks pracy od 1 stycznia 2019 r. daje możliwość pracodawcom prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych w wersji elektronicznej. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że dzięki tej nowelizacji, firmy zatrudniające ok. 500 pracowników będą mogły zredukować swoje koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

Zmiany obejmują również okres przechowywania dokumentów pracowniczych. Czas ten zostanie skrócony z 50 do 10 lat. Cała dokumentacja zarówno pracownicza, jak i płacowa trafi po tym okresie do ZUS.

bFfZsTSl

Kodeks pracy 2019. Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych

Znowelizowany kodeks pracy wprowadzi Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jest to nowa rządowa rewolucja emerytalna. Początkowo, od 1 lipca br. obejmie ona pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. W dalszej kolejności (do 2021 r.) obejmie małe i średnie firmy, a także pracowników budżetówki.

Od początku lipca część pracowników zostanie poinformowanych o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze zasilą wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Dodatkowo pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika a państwo raz w roku dołoży do tej kwoty 240 zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe, które objął znowelizowany kodeks pracy, są programem dobrowolnym. Pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak będzie miał możliwość wycofania się z nich. Będzie możliwość także zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości.

bFfZsTSG
KOMENTARZE
(1)
j.
3 lata temu
No i co z tego, że teraz co do zasady wynagrodzenia płaci się przelewem, skoro i tak każdy, kto chce gotówkę, to ją musi dostać. Tyle tylko, że w styczniu pracodawcy mieli dodatkowe obowiązki, bo musieli każdego, kto brał gotówkę poinformować o zmianie zasad (w przepisach przejściowych do ustawy zmieniającej KP był taki zapis) i zobowiązać każdego z nich do podpisania oświadczenia, że chce gotówkę, a jak ktoś nie złożył, to i tak trzeba mu płacić gotówką. Pytam: Po jaką cholerę ta zmiana?