Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. PPK oraz zmiany w dokumentacji pracowniczej i wypłatach wynagrodzenia

1
Podziel się:

Kodeks pracy określa obecnie w Polsce ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana. Wśród ostatnich zmian znalazły się m.in. nowe metody wypłaty wynagrodzeń, zmiany w dokumentacji pracowniczej oraz PPK.

Kodeks pracy 2019 - zmiany
Kodeks pracy 2019 - zmiany (iStock.com)
bETJyHkl

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Ostatnie zmiany w kodeks pracy zostały wprowadzone w styczniu 2019 r. Określa on prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców w Polsce.

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy w nowym roku obejmują m.in. rządową rewolucję emerytalną - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

bETJyHkn

Zgodnie z planami, od początku lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto na PPK. Kwota ta zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny.

Zobacz także: Zobacz: "Money. To się liczy". Nowy Kodeks pracy potrzebny, by Polacy zarabiali więcej

Pracodawca dopłaci do PPK dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika a państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł. Pracownik otrzyma także możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. (jednocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości).

bETJyHkt

PPK, które znalazły się w znowelizowanym kodeksie pracy, to program dobrowolny. Pracownik zostanie do niego automatycznie zapisany, będzie miał jednak możliwość wycofania się.

Początkowo PPK dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Następnie (do 2021 r.) obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w dokumentacji pracowniczej i nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2019 r. w kodeks pracy dotyczą również dokumentacji pracowniczej. Jedno z głównych założeń daje możliwość pracodawcom prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej.

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki cyfryzacji dokumentacji, firmy zatrudniające około 500 osób będą mogły zredukować koszty nawet o 200 tys. zł rocznie

bETJyHku

Czytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Ekspert ocenia nową reformę emerytalną

Znowelizowany kodeks pracy zakłada także, że zamiast trzech części, z których składała się dokumentacja pracownicza, została one rozdzielona na cztery.

Kodeks pracy w 2019 r. obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tego czasu podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na rachunek bankowy wymagał pisemnej zgody zatrudnionego oraz odpowiednich regulacji. Obecnie sytuacja została "odwrócona".

Aktualny kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Pracownik ma także możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

bETJyHkv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETJyHkO
KOMENTARZE
(1)
awika
2 lata temu
Mam nadzieję że faktycznie ludzie skorzystają na tym ppk, bo temat emerytur naprawdę do tej pory nie był zbyt ciekawy. Chciałabym żeby to się zmieniło i żeby te ppk właśnie rozwiązało ten problem