Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

2
Podziel się:

Kodeks pracy w Polsce określa obecnie ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana. Ostatnie zmiany zakładają m.in. wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w ustawie
Kodeks pracy 2019. Zmiany w ustawie (iStock.com)

Kodeks pracy. Zmiany w 2019 r. - Pracownicze Plany Kapitałowe

Kodeks pracy w Polsce jest aktem normatywnym regulującym prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ostatnie zmiany zostały do niego wprowadzone wprowadzone 1 stycznia 2019 r. Jedna z nich zakłada wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

PPK to rządowa rewolucja emerytalna, która zostanie wprowadzana etapami do 2021 roku. Wraz z początkiem lipca br. część pracowników (w zależnośći od wielkości firmy) zostanie poinformowanych o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze te zasilą wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Dodatkowo pracodawca dopłaci do tego kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika a państwo raz w roku dołoży do PPK 240 zł.

Początkowo projekt dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. W dalszej kolejności (do 2021 r.) obejmie małe i średnie firmy, a także pracowników budżetówki.

Każdy z pracowników otrzyma również możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości. PPK, które objął znowelizowany kodeks pracy, są jednak programem dobrowolnym. Pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, choć dostanie możliwość wycofania się z nich.

Kodeks pracy 2019. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Znowelizowany kodeks pracy obejmie nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do 1 stycznia 2019 r. podstawową formą była wypłata gotówki do rąk zatrudnionego. Przelew na konto wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody pracownika.

Obecnie kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek. Jeśli jednak pracownik zechce otrzymywać gotówkę do ręki, musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Od nowego roku pracodawcy otrzymali również możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych zatrudnionych osób w wersji elektronicznej.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że dzięki tej zmianie, firmy zatrudniające ok. 500 pracowników będą mogły zredukować swoje koszty nawet o 200 tys. zł rocznie. Zmiany dotyczą także okresu przechowywania dokumentów. Czas ten został skrócony z 50 do 10 lat. Po tym czasie cała dokumentacja zarówno pracownicza, jak i płacowa trafi do ZUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
lika
4 lata temu
Super, będę mogła odkładać na swoją emeryturę i praktycznie tego w ogóle nie odczuję. A i cieszy mnie to, że państwo i pracodawca będzie się dokładało do mojej emerytury. Teraz się okaże jak bardzo jesteśmy cenni dla swojego szefostwa.
Zx
4 lata temu
Ciągle jakieś procenty ciągle brać a dać to już nie