Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłatach wynagrodzeń i Pracownicze Plany Kapitałowe

2
Podziel się:

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Ostatnie zmiany zostały do niego wprowadzone wraz z początkiem nowego roku. Najważniejsze z nich dotyczą zasad wypłaty wynagrodzeń oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Kodeks pracy 2019 - nowelizacja ustawy
Kodeks pracy 2019 - nowelizacja ustawy (iStock.com)
bFeVKCQB

Kodeks pracy 2019. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń pracowników

Obecnie w Polsce kodeks pracy określa ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana, a ostatnie zmiany zostały wprowadzone 1 stycznia br. Jedna z głównych dotyczy wypłaty wynagrodzeń pracownikom.

Do tego czasu podstawową formą była wypłata gotówki do rąk zatrudnionego. Przelew na konto wymagał odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody pracownika.

bFeVKCQD

Obecnie znowelizowany kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek. Jeśli jednak pracownik zechce otrzymywać gotówkę do ręki, musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Od 1 stycznia kodeks pracy daje możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych zatrudnionych osób w wersji elektronicznej. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że dzięki tej zmianie, firmy zatrudniające ok. 500 pracowników będą mogły zredukować swoje koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

Zmianie ulega także okres przechowywania dokumentów. Czas ten został skrócony z 50 do 10 lat. Cała dokumentacja zarówno pracownicza, jak i płacowa trafi po tym okresie do ZUS.

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe

W kodeks pracy od nowego roku wprowadzono rządową rewolucję emerytalną - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Wraz z początkiem lipca część pracowników zostanie poinformowanych o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze te zasilą wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Dodatkowo pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika a państwo raz w roku dołoży do tego 240 zł.

bFeVKCQJ

Wprowadzono także możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości.

Program ten w pierwszej kolejności dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Następnie (do 2021 r.) obejmie małe i średnie firmy, a także pracowników budżetówki.

Pracownicze Plany Kapitałowe, które objął znowelizowany kodeks pracy, są programem dobrowolnym. Każdy pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak dostanie możliwość wycofania się z nich.

bFeVKCRe
KOMENTARZE
(2)
Muki
3 lata temu
Nie dość że biorą 30-40% pensji zabrali ofe to kolejne pieniądze chcą zabrać nie moje!!! Wszyscy stracą
Oko
3 lata temu
Kolejna kasa przejęta przez Państwo Ja już powiadomilem pracodawcę że nie uczestniczę w tym oszustwie. Pieniądze potrzebne na kiełbasę wyborczą Dziękuję z Ofe miało być cudnie a na końcu wszystko orzejrli5