Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kodeks pracy. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń i PPK - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

1
Podziel się:

Kodeks pracy w Polsce obejmuje obecnie ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana. Od 1 stycznia br. w kodeks pracy wprowadzono m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń i Pracownicze Plany Kapitałowe.

Kodeks pracy - zmiany od 1 stycznia 2019 r.
Kodeks pracy - zmiany od 1 stycznia 2019 r. (iStock.com)

Kodeks pracy. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Kodeks pracy jest aktem normatywnym regulującym prawa i obowiązki zarówno pracodawców, jak i pracowników. Od nowego roku została prowadzona nowelzacja tego prawa. Jedna z głównych zmian objęła nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tej pory podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto wymaga odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody zatrudnionego. Noworoczne zmiany w kodeksie pracy odwórciły tę sytuację.

Znowelizowany kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany przez pracownika rachunek bankowy. Jeśli jednak zechcemy otrzymywać gotówkę do ręki, musimy złożyć odpowiedni wniosek do naszego pracodawcy.

Kodeks Pracy. Pracownicze Plany Kapitałowe

Od 1 stycznia kodeks pracy obejmie rządowa rewolucja emerytalna - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). W początkowym etapie wprowadzania tego programu, od 1 lipca br. obejmie ona pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. W dalszej kolejności (docelowo do 2021 r.) obejmie średnie i małe firmy, a także pracowników budżetówki.

Z początkiem lipca br. zatrudnieni w dużych firmach pracownicy zostaną poinformowani o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze te zasilą wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Dodatkowo pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto naszej pensji a państwo raz w roku dołoży do tej kwoty 240 zł.

Co naistotniejsze Pracownicze Plany Kapitałowe, które objął znowelizowany kodeks pracy są programem dobrowolnym. Każdy pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak będzie miał możliwość wycofania się z nich. Dodatkowo będzie możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Ela
5 lata temu
Czytałam żeby nie wejść w ten program trzeba wypełnić około 30 formularzy odmownych -i jeszcze jeden ze nie zgadzam się. HaHa