Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kodeks pracy. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń w 2019 r.

6
Podziel się:

Ostatnie zmiany w polski kodeks pracy zostały wprowadzone na początku 2019 r. Obejmują one m.in. rządową rewolucję emerytalną, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) wprowadzone w lipcu oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Kodeks pracy w 2019 r., czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i nowe zasady wypłaty wynagrodzeń
Kodeks pracy w 2019 r., czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i nowe zasady wypłaty wynagrodzeń (iStock.com)

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - kogo obejmą?

Kodeks pracy w Polsce określa ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest on jednak często nowelizowany, ostatnie zmiany wprowadzone zostały na początku stycznia br.

Znowelizowany kodeks pracy objął m.in. rewolucję emerytalną PiS, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Plan na oszczędności Polaków jest prosty: mniejsza pensja co miesiąc, ale więcej pieniędzy na "jesień życia" - takie w skrócie są założenia programu.

W ramach PPK to pracownik, pracodawca i państwo mają wspólnie zrzucać się na przyszłość każdego uczestnika. Zgodnie z projektem od początku lipca część pracowników (w zależności od wielkości firmy) zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto na PPK.

Zobacz także: Zobacz: Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekonomista krytykuje: ryzykowny program

Kwota zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci do tego dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Jakby tego było "mało" państwo dodatkowo raz w roku dołoży do PPK 240 zł.

W pierwszej kolejności do PPK trafią ci, którzy pracują w firmach zatrudniających ponad 250 osób - to właśnie ich firmy od 1 lipca zaczynają proces formowania Planów. Muszą to zrobić do połowy listopada (a więc środki pracowników powinny zacząć trafiać maksymalnie od grudnia, choć mogą wcześniej).

PPK nie są ściśle powiązane z emeryturą. To program oszczędnościowy, który będzie obok systemu. Idea jest jednak taka, że pieniądze z niego będą wypłacane właśnie na starość. Z PPK można zrezygnować w każdej chwili. Można też nie przystąpić do programu już na starcie i nie odkładać żadnych środków.

Do 2021 r. PPK obejmie także pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

Kodeks pracy 2019. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Kodek pracy od nowego roku obejmuje także nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tej pory podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto bankowe wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody zatrudnionego.

Obecny kodeks pracy "odwrócił" tę zasadę. Obecnie wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
sabula
5 lata temu
Ach nie można tak ciągle negatywnie oceniać tego PPK. Ja myślę że źle nie będzie. Zresztą jakoś trzeba oszczędzać na przyszłość a jak wiadomo nasze społeczeństwo nie jest chętne aby odkładać cokolwiek.A tu nie jest aż taka duża kwota więc warto.
tadeusz
5 lata temu
Najgorsze że czasami nawet nie przeczyta sie dobrze założeń i ocenia tak z marszu, bo inni tak gadaja. W firmie dlatego zreszta szef zrobil szkolenia, zeby ludzi uświadomic o co dokladnie chodzi w ppk. Bo jednak decyzja jest kazdego z osobna
dertyna
5 lata temu
Nie no większej bredni nie słyszałam ;-) Zawsze jest możliwość wypisania sie i tyle..Ale szanujmy innych ludzi którzy chce do PPK przystąpić.
aga
5 lata temu
Na spokojnie się temu przyglądam, mnie jeszcze ppk nie obejmują więc nie ma problemu, zobaczymy jak będą te planu funkcjonowały przez ten rok
frania
5 lata temu
No i masz prawo. Bo PPK nie są obowiązkowe. Nie chcesz nie musisz. Dlatego nie trzeba aż tak się ich obawiać. Pewnie po jakimś czasie coraz więcej ludzi zacznie się przekonywać.Zresztą nie my pierwszy kraj nie ostatni gdzie w taki sposób się zbiera na przyszłość.