Notowania

podatki
16.02.2019 12:09

"Kolejne serwery e-PIT uruchamiane". Choć w niektórych miejscach wciąż problemy z logowaniem

- To przejściowe problemy. Część dodatkowych serwerów już uruchomiliśmy. Kolejne są w odwodzie i będą w razie potrzeby systematycznie włączane – mówi rzecznik resortu finansów Paweł Jurek. Uruchomiony w nocy program do rozliczania PIT-ów, w ciągu dnia nie wytrzymywał natężenia ruchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Podczas prezentacji w ministerstwie rozliczenie PIT zajmowało 4 minuty.

Jak wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie finansów przed godz.13, 20 tys. Polaków rozliczyło się z pomocą usługi "Twój e-PIT" (w praktyce zaakceptowało bez zmian lub z niewielkimi korektami zeznanie przygotowane przez urzędników). Ok. godz. 8 rano było to około 10 tys.

- Jesteśmy w momencie szczytu. Dynamika przyrostu złożonych deklaracji za pośrednictwem "Twój e-PIT" rośnie – zaznaczył w rozmowie z money.pl Paweł Jurek, przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Zainteresowanie, rewolucyjnym – jak sam resort go ocenia – rozwiązaniem było tak duże, że rano nie wytrzymały rządowe serwery. Przez kilka godzin nie można było się połączyć ze stroną. Do tej pory spływają jeszcze do nas informacje od naszych czytelników o dalszych kłopotach z zalogowaniem. - Klepię od dwóch godzin i nie mogę wysłać - napisał jeden z nich.

(e-pit)
(Fot: Twój E-pit)

- Nie ukrywamy tego w żaden sposób, sami stale monitorujemy sytuację. Widzimy, że w niektórych miejsca są przejściowe problemy związane z logowaniem się do systemu. Przewidywaliśmy możliwość wystąpienia tego typu problemów, dlatego mamy w zapasie serwery rezerwowe, które mają przejąć i już przejmują część tego ruchu – tłumaczy rzecznik MF.

(Pit)
(Fot: e-pit)

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów udostępniło w piątek Polakom około 20 mln wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. Wystarczy kilka kliknięć, aby złożyć zeznanie, nie wychodząc z domu.

- Dziś zainteresowanie jest szczególnie duże. Deklarację można jednak składać do 30 kwietnia albo nawet nic nie robić i wtedy PIT będzie rozliczony automatycznie. Dlatego też różnica jednego dnia z punktu widzenia podatkowego nie ma znaczenia - podkreśla rzecznik MF.

Na razie e-pit przeznaczony jest dla osób, które pracują na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie. Dodatkowo z usługi skorzystają też osoby, które grają na giełdzie. Firmy w tym roku wcześniej i w formie elektronicznej przekazały do urzędów skarbowych nasze PIT-y - miały na to czas do końca stycznia (na tej podstawie powstały wstępnie wypełnione deklaracje). W formie papierowej na wszelki wypadek muszą wysłać je do nas do końca lutego.

*Masz newsa? A może problemy z rozliczeniem PIT? Napisz do nas przez *dziejesie.wp.pl.

Tagi: podatki, e-pit, ministerstwo finansów, deklaracje podatkowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

ZicoTak tez myslalem !!!!!! propaganda i nagle cos nie wyszlo !!! to taki normalne dla dobrej zmiany !!!!!

15-02-2019

fdvfdmoze za duzo kasy sobie w nagrode przyznali zamiast zapłacic za dostep do neta

15-02-2019

krzychJak tak ma wyglądac dobra zmiana,to moze lepiej nie zmieniac i zostawic jak było. Funkcjonowało dobrze,po co więc ruszac i "poprawiac"? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)