Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

"Kolejne serwery e-PIT uruchamiane". Choć w niektórych miejscach wciąż problemy z logowaniem

16
Podziel się:

- To przejściowe problemy. Część dodatkowych serwerów już uruchomiliśmy. Kolejne są w odwodzie i będą w razie potrzeby systematycznie włączane – mówi rzecznik resortu finansów Paweł Jurek. Uruchomiony w nocy program do rozliczania PIT-ów, w ciągu dnia nie wytrzymywał natężenia ruchu.

Podczas prezentacji w ministerstwie rozliczenie PIT zajmowało 4 minuty.
Podczas prezentacji w ministerstwie rozliczenie PIT zajmowało 4 minuty. (Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)

Jak wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie finansów przed godz.13, 20 tys. Polaków rozliczyło się z pomocą usługi "Twój e-PIT" (w praktyce zaakceptowało bez zmian lub z niewielkimi korektami zeznanie przygotowane przez urzędników). Ok. godz. 8 rano było to około 10 tys.

- Jesteśmy w momencie szczytu. Dynamika przyrostu złożonych deklaracji za pośrednictwem "Twój e-PIT" rośnie – zaznaczył w rozmowie z money.pl Paweł Jurek, przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Zainteresowanie, rewolucyjnym – jak sam resort go ocenia – rozwiązaniem było tak duże, że rano nie wytrzymały rządowe serwery. Przez kilka godzin nie można było się połączyć ze stroną. Do tej pory spływają jeszcze do nas informacje od naszych czytelników o dalszych kłopotach z zalogowaniem. - Klepię od dwóch godzin i nie mogę wysłać - napisał jeden z nich.

- Nie ukrywamy tego w żaden sposób, sami stale monitorujemy sytuację. Widzimy, że w niektórych miejsca są przejściowe problemy związane z logowaniem się do systemu. Przewidywaliśmy możliwość wystąpienia tego typu problemów, dlatego mamy w zapasie serwery rezerwowe, które mają przejąć i już przejmują część tego ruchu – tłumaczy rzecznik MF.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów udostępniło w piątek Polakom około 20 mln wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. Wystarczy kilka kliknięć, aby złożyć zeznanie, nie wychodząc z domu.

- Dziś zainteresowanie jest szczególnie duże. Deklarację można jednak składać do 30 kwietnia albo nawet nic nie robić i wtedy PIT będzie rozliczony automatycznie. Dlatego też różnica jednego dnia z punktu widzenia podatkowego nie ma znaczenia - podkreśla rzecznik MF.

Na razie e-pit przeznaczony jest dla osób, które pracują na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie. Dodatkowo z usługi skorzystają też osoby, które grają na giełdzie. Firmy w tym roku wcześniej i w formie elektronicznej przekazały do urzędów skarbowych nasze PIT-y - miały na to czas do końca stycznia (na tej podstawie powstały wstępnie wypełnione deklaracje). W formie papierowej na wszelki wypadek muszą wysłać je do nas do końca lutego.

*Masz newsa? A może problemy z rozliczeniem PIT? Napisz do nas przez *dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
wkurzony na e...
5 lata temu
24 marca a ten system dalej nie działa. Owszem, zalogowałem się, ale próba dołączenia żony zawiesza się na "uwierzytelnianiu małżonka" - dwa razy próbowałem, poddałem się. Myślę, wyślę PIT szwagra, on kawaler, to nie będzie problemu z małżonką. Zalogowałem się, wszystko ok, klikam wyślij, niby wysyła, ale po chwili wraca do strony z zeznaniem, zero komunikatu że coś się wysłało, zero złożonych dokumentów. Druga próba to samo!
Lol
5 lata temu
Ludzie a czy nie można poczekać kilka dni?? Wszyscy muszą od razu się logować, ktoś Wam to zabierze?? Czasu na rozliczenie się jest dużo, można to zrobić równie dobrze w przyszłym tygodniu. Jak się pół Polski rzuciło to się nie dziwię, że serwery nie wytrzymały... I to nie tylko w tym przypadku, w wielu innych też się to zdarza (np. Składanie wniosków o dotacje).
elissa
5 lata temu
dzis (16 luty, sobota, godz.12.00) działa super , jedynie trzeba poczekac na UPO.
programistaEU
5 lata temu
jest coś takiego jak load balancing który rozdziela zapytania pomiędzy kilkoma serwerami co zmniejsza ich obciażenie no ale czego spodziewać się po pisiewiczach nie umieja nic zrobić
Chshf
5 lata temu
Jak dla mnie super. Wczoraj miałam problem z wysłaniem przez około 7-10 minut. Wylogowalam się i po ponownym zalogowaniu i zmodyfikowaniu (okolo22:30) poszło bez żadnego zawieszania.