Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Kolejny kraj wprowadza euro. To jeden z ulubionych kierunków Polaków

202
Podziel się:

Chorwacja od 1 stycznia 2023 wchodzi do strefy euro. Tym samym liczba walut w Europie znów się zmniejszy. Dla Polaków to jednak nadal wakacje w walutach obcych. Rada Unii Europejskiej zadecydowała, że kurs wymiany będzie wynosić 7,53450 kuny chorwackiej za jedno euro. Czego należy się spodziewać w związku z tą zmianą? Gdzie zyskamy, a gdzie stracimy?

Kolejny kraj wprowadza euro. To jeden z ulubionych kierunków Polaków
Chorwacja od 1 stycznia 2023 wchodzi do strefy euro (money.pl, Rafał Parczewski)

W Chorwacji środkiem płatniczym dotychczas była kuna. Jeżeli jednak chcieliśmy wynająć motorówkę lub jacht, to bardzo często ceny były prezentowane już w euro. Waluta ta jest również powszechnie akceptowana po zbliżonych do średniego kursach w wielu miejscach. Nadal jednak trzeba uważać w kantorach. Jeżeli gdzieś w Chorwacji możemy naprawdę niekorzystnie wymienić walutę to właśnie w kantorze w miejscowości turystycznej. Prowizja sięgająca 5 proc. nie jest tam żadnym rarytasem. Dla porównania w kiosku walutę można było wymienić z marżą wynoszącą ułamek procenta.

Euro w Chorwacji. Co zyskamy na zmianie?

Mimo że euro będzie oficjalną walutą Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku, to jednak do końca roku ceny towarów i usług będą podawane zarówno w kunach, jak i w euro. Widoczny kurs walutowy przy cenie ma służyć ochronie konsumentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poseł rozdawał choinki. Tak zareagowali ludzie

Biorąc pod uwagę, że wielu turystów i tak jeździło do Chorwacji z euro zmiany nie będą wcale tak duże. Kuna chorwacka nie była popularną walutą w polskich kantorach stacjonarnych, a często jak się pokazywała to była po prostu droga. Kantory internetowe też nie zawsze oferowały tę walutę. W rezultacie dostaniemy możliwość komfortowego płacenia w euro. Jest to szczególnie cenne w przypadku przelewów do tego kraju. Dotychczas przelewy do Chorwacji w HRK szły jednak w technologii SWIFT. To oznaczało, że były niewygodne i wolne. Wymiana przelewów na SEPA to zdecydowanie zaleta pod wszystkimi kwestiami. Tym bardziej że technologia SEPA Instant pozwoli realnie przelewać tam środki naprawdę natychmiastowo.

Kuny chorwackie w gotówce będzie można wymienić na euro do 31 grudnia 2023 roku z pewnymi ograniczeniami. Wymiana jest bezpłatna, jednak obowiązują limity – jednorazowo możliwa jest wymiana 100 banknotów oraz 100 monet kuny chorwackiej. Banki komercyjne mogą pobierać opłatę podczas większych transakcji. Pieniądze można wymienić na poczcie, w bankach komercyjnych oraz Agencji Finansowej. Od stycznia 2024 roku usługa wymiany kun na euro będzie prowadzona przez Narodowy Bank Chorwacji.

Należy pamiętać, że przejście na nową walutę to zawsze trochę zamieszania. W wielu krajach to zamieszanie skończyło się nagłym skokiem inflacji w górę. Przy zmianie cen częstsze jest zaokrąglanie w górę niż w dół. Biorąc pod uwagę obecne problemy z inflacją nie można wykluczyć, że to samo stanie się w Chorwacji. Oznaczałoby to wówczas, że kolejne wakacje w Chorwacji będą po prostu droższe. Jednak podczas procesu zmiany waluty, władze zadbały o ochronę konsumentów. Zakazane jest podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty. W przypadku złamania prawa, na takie podmioty stosujące nieuczciwe praktyki zostanie nałożona grzywna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(202)
realista
3 miesiące temu
PiS, Spekulanci i bankowcy, a także Rosja nigdy nie pozwoli na euro w Polsce! Bedą robili pranie mózgu zwykłym obywatelom, że ZŁ jest mocniejszą walutą niż EURO, jak można tak oszukiwać obywateli???! Brawo Chorwacja za przyjęcie euro!
obywatel
3 miesiące temu
Brawo Chorwacja za przyjęcie euro! W Polsce natomiast PiS nigdy nie pozwoli na przyjęcie euro, bo nie mógłby kombinować m.in. przy podnoszeniu odsetek od kredytów z ZŁ (dodatkowy podatek, okradanie uczciwych obywateli).
Piotr
3 miesiące temu
Dobrego Roku Rządzącym i Opozycji - u nas i w świecie. Wszystkim Dobrego Roku. Jedyne czego nie toleruję to fanatyzm.
Prawda
3 miesiące temu
No to ceny do góry i bieda!
Zzzzzzzzzggyu...
3 miesiące temu
Dla Polski euro to katastrofa tylko polski pieniądze wrz powinien być waluta Dolar inne waluty będą spadać na dno Nie będą nic warte
...
Następna strona