Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Jest kluczowa decyzja w strefie euro. To bardzo ważna wiadomość także dla Polski

11
Podziel się:

Europejski Bank Centralny zdecydował o podwyżce głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 2,5 proc. To podwyżka zgodna z prognozą. Podwyżki stóp w strefie euro to bardzo ważna wiadomość także dla Polski, bo jest ona naszym największym partnerem handlowym.

Jest kluczowa decyzja w strefie euro. To bardzo ważna wiadomość także dla Polski
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde (Getty, Thierry Monasse)

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 pb do odpowiednio: 2,50 proc., 2,75 proc. i 2,00 proc.

EBC podnosi stopy, by walczyć z inflacją

Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych i oczekuje – na podstawie znacznej korekty w górę perspektyw inflacji – że będzie kontynuować ich podnoszenie. W szczególności Rada Prezesów uznała, że stopy procentowe będą musiały w równym tempie jeszcze znacznie wzrosnąć, do poziomów wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie – napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

Jak stwierdzono, "utrzymanie stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie z czasem przyczyni się, przez osłabienie popytu, do spadku inflacji i będzie chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych".

EBC podał również, że program skupu aktywów (APP) będzie zmniejszany od marca 2023 r., co także jest elementem dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

Wcześniej w czwartek decyzje o podwyżkach (również zgodnie z prognozą) podjęły Bank Norwegii, Szwajcarski Bank Narodowy i Bank Anglii. Wczoraj stopy procentowe podwyższyli także Amerykanie.

EBC podwyższa prognozy inflacyjne

Wobec "nadzwyczajnej niepewności" prognozy inflacyjne zrewidowano znacznie w górę.

Średnia stopa inflacji ma osiągnąć w 2022 r. 8,4 proc., a w 2023 r. spadnie do 6,3 proc., przy czym oczekuje się, że inflacja w przyszłym roku będzie się wyraźnie zmniejszać. Następnie inflacja w 2024 r. według projekcji wyniesie średnio 3,4 proc., a w 2025 r. będzie równa 2,3 proc.

Inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności ma wynieść średnio 3,9 proc. w 2022 r., wzrosnąć do 4,2 proc. w 2023 r., a następnie spaść do 2,8 proc. w 2024 r. i 2,4 proc. w 2025 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Po decyzji EBC euro może dalej umacniać się do dolara

EBC podnosi stopy procentowe, by walczyć z rosnącą inflacją, która w listopadzie w strefie euro wyniosła 10 proc., oraz bronić kursu euro przed utratą wartości w stosunku do silnie umacniającego się w 2022 r. dolara.

Ten trend jednak w ostatnich tygodniach się odwrócił. Po podwyżce stóp przez EBC w ocenie ekspertów z domu maklerskiego XTB Kurs euro w stosunku do dolara może szybko powrócić do lokalnych rekordów. "Gołębi sygnał (sugestia, że polityka monetarna będzie luzowana – przyp. red.) mógłby jednak na moment sprowadzić go poniżej granicy 1,06 dolara za euro" – czytamy w komentarzu XTB przed decyzją o podwyżce.

Jak diagnozował tydzień temu Philip R. Lane, członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego, obecnie jest za wcześnie, aby uznać, iż inflacja w strefie euro minęła szczyt, ale z dużą pewnością można stwierdzić, że znajdujemy się w jego okolicy. Lane wskazał też, że w połowie 2023 r. inflacja może znacznie spaść.

Inflacja w strefie euro jest w ostatnim czasie rekordowo wysoka. Utrzymuje się jednak na poziomie około 10 proc., czyli dużo poniżej polskiej inflacji (17,5 proc. w listopadzie), która – jak wskazują eksperci – może być znacznie trudniejsza do sprowadzenia w okolice celu (1,5-3,5 proc.).

Polepszenie inflacyjnej sytuacji w strefie euro to pozytywna informacja także dla Polski. Kraje strefy euro to nasi główni partnerzy handlowi, więc jej problemy zwykle odbijają się negatywnie także na naszej gospodarce.

Możliwa recesja w strefie euro. Wzrost w 2023 r. będzie niewielki

W tym kontekście martwi prognoza EBC, że w IV kwartale 2022 r. i I kwartale 2023 r. może nastąpić kurczenie się gospodarki strefy euro pod wpływem kryzysu energetycznego, dużej niepewności, osłabienia się aktywności gospodarczej na świecie i zacieśnienia warunków finansowania.

Ewentualna recesja ma być jednak "stosunkowo krótkotrwała i płytka". Wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie jednak niewielki i zrewidowano go znacznie w dół w porównaniu z poprzednimi prognozami. Aktualna prognoza przewiduje, że gospodarka strefy euro odnotuje wzrost o 3,4 proc. w 2022 r., 0,5 proc. w 2023 r., 1,9 proc. w 2024 r. i 1,8 proc. w 2025 r.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 2 lutego 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Jerzy
rok temu
Ujemne stopy procentowe nie pomogą zwalczyć inflacji.
Tomek
rok temu
Nic nie pomoze. Towarzystwo wzajemnej adoracji prywatne interesy robilo kosztem ludzi pracy i konsekwencje widoczne.Albo na widlach z nimi albo bieda i zamordyzm malych.
logiczny
rok temu
O co chodzi z tą ornitologią wszędzie "głębie" podnoszą tylko nasz "jastrzab" inflacji nie dziobie ?🤔
pocieszyciel ...
rok temu
Od tej chwili pod ta dama pania beda komentarze gieldowe dotyczace tylko polskiej gieldy gospodarki oraz wplyw slowa politycznego na wartosc pieniadza zlotowka bardzo slaba lew bulgarski lepszy rumunia lepsza od polisz nie i nie bede ma rure gazu do kazdej wioski polska ostatnia gospodarka UE UE sie obawia o zycie Nato plk mrek key informuje w imieniu systemu kierowania panstw nato UE na terytorium Nato obroni kazdej firmy wrazliwych przesylow gazowy oraz komunikacyjnych telekomunikacyjnych nie tworzyc armii w UE bo wojna wewnatrz na szkoleniach ta pani przedstawi dzisiejszy dzien kosztowal mnie tak jak 6 lat zycia wchodzac do domu powiedzialem przpraszam cie geenerale ale nie przypuszczalem takiego kina chcca na osmieszyc jak mowilem w oopatkowicach tam rafal chmiela i wila on system pies kpr razem bylem skabnikiem zwolniony bo nie pozwalalem na korupcje art w dziennik polskaa ja odpowiedz w komentarzach sa bardzo powazne powody mojej rezygnacji ja dalej w KRS jestem nie ma sprawozdania do urzedu skarbowego za mnie i nastepca masa upadlosciowa kpr razem korupcja duza i przeszla czaesc tego stowarzyszenia do 2050 cholowni ta partia upadlosc korupcja rafal chmiela pani do watykanu z tej partii zabila franciszka nie figura woskowa ja mowie zalozyc czerwone buty franciszkowi ona gorsza od ali zada keszu w kosciel krzysz ta partia wiele czasu nam zabrala informacja aby sprawdzic na bank ucibnanie krzyza w wiosce ta partia tak nie bylo w pRL panstwa przed III RP PRL lepszym panstwm ambasador ciosek uczestnik magdalenki z wyrazami uznania portfeli zabral zegarmistrz tam 28 zl taki maly i taki mial byc przedstawiony przez pania na odprawie dla kadry tyle polska miala keszu dziekujemy pani za wyklady zdalne za przedstawienie ze MFW na dal kesz pozyczka i premier pawlak waldemar decyduje za dajemu 4 a nie 1 i wojna nie mozna tak plk marek kieruzal jestem w domu dokumentu na SOR nie podpisalem i opiszesytuacje do NFZ pozytywna tylko karetka z doktor
logiczny
rok temu
Ale oni wszyscy do siebie podobni ☝️jedna 😎 🤷‍♂️