Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Oto kiedy inflacja w strefie euro ma zacząć szybko spadać. To dobra wiadomość także dla Polski

2
Podziel się:

Jest za wcześnie, aby uznać, iż inflacja minęła już szczyt, ale z dużą pewnością można stwierdzić, że znajdujemy się w jego okolicy – diagnozuje sytuację w strefie euro Philip R. Lane, członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Lane wskazuje też, że w połowie 2023 r. inflacja może znacznie spaść.

Oto kiedy inflacja w strefie euro ma zacząć szybko spadać. To dobra wiadomość także dla Polski
Wzrost cen jest w ostatnim czasie palącym problemem także w strefie euro (Getty, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Listopadowy odczyt inflacyjny w strefie euro okazał się niższy od prognozy i wyniósł dokładnie 10 proc. rok do roku, a w niektórych krajach strefy euro inflacja jest nawet dużo niższa. We Francji ostatni odczyt wyniósł 6,2 proc., a w Hiszpanii, gdzie inflacja spada od paru miesięcy, w listopadzie wyniosła 6,8 proc.

Wzrost cen producenckich (PPI) w strefie euro także obniżył się istotnie do 30,8 proc. r/r w październiku z 41,9 proc. we wrześniu. Dlatego wielu ekspertów zaczyna prognozować, że wchodzimy w okres dezinflacji.

Członek Zarządu EBC: na ogłoszenie sukcesu w walce z inflacją jest za wcześnie

W wywiadzie opublikowanym na stronach EBC, Lane sugeruje, że jest jednak za wcześnie, by okrzyknąć sukces w walce z rosnącymi na niespotykaną skalę cenami. Jak wskazuje, głównym źródłem niepewności jest duża zmienność cen gazu. W niektórych państwach strefy euro jego cena dla konsumentów znacznie się już zmieniła, podczas gdy w innych proces podwyżek cen jeszcze się nie zakończył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Duże zagrożenie dla Polski. "Ten proces już trwa"

Zdaniem Lane'a, wiosną lub najpóźniej latem 2023 r. powinniśmy zobaczyć w strefie euro "spory spadek inflacji". Powrót do poziomu 2 proc. z inflacyjnego celu zajmie jednak trochę więcej czasu. Ekspert nie wyklucza przy tym sytuacji, kiedy spadkowi inflacji ogółem będzie towarzyszyć dalszy wzrost inflacji bazowej, co może wynikać z odłożonych w czasie efektów wzrostu kosztów energii oraz, ale jednak w mniejszym zakresie, z ożywienia popytu.

EBC nie zakończył cyklu podwyżek stóp procentowych

Jak zauważa Lane, EBC podwyższa stopy w sposób ostrożny, a bank centralny jeszcze nie zakończył swojej pracy i konieczne będą kolejne podwyżki.

Zdecydowanie najgorszym możliwym scenariuszem jest zbyt wysoka inflacja przez długi okres czasu. Historia uczy nas, że usuwanie mocno zakorzenionej inflacji jest niezwykle trudne i kosztowne – podkreśla Philip R. Lane.

Europejski Bank Centralny musi zapewnić, że w odpowiednim czasie inflacja wróci do poziomu 2 proc., ale chce uniknąć "nadmiernego ograniczenia aktywności" w gospodarce. Lane twierdzi, że w miarę zbliżania się do celu, ryzyko "przestrzelenia" z podwyżkami jest coraz większe, a trzeba też pamiętać, że na ostatnich posiedzeniach EBC podwyższał stopy dość gwałtownie, trzy razy z rzędu podwyższając stopy o 75 punktów bazowych.

Rynek spodziewa się, że na grudniowym posiedzeniu EBC podwyższy stopy o 50 punktów bazowych do poziomu 2,5 proc. głównej stopy.

Spadek inflacji w strefie euro to dobra prognoza także dla Polski

Inflacja w strefie euro jest w ostatnim czasie rekordowo wysoka, ale utrzymuje się na poziomie około 10 proc., czyli dużo poniżej polskiej inflacji (17,4 proc. w listopadzie), która – jak wskazują eksperci – może być znacznie trudniejsza do sprowadzenia w okolice celu.

Polepszenie sytuacji w strefie euro samo w sobie w zgodnej opinii ekspertów będzie jednak pozytywną informacją także dla Polski. Kraje strefy euro to nasi główni partnerzy handlowi, a w ostatnim czasie polski złoty często podąża za euro i gdy europejska wspólna waluta idzie w górę, umacnia się także nasza waluta.

W tym kontekście niebezpieczne dla Polski są wieści o nadchodzącej recesji w strefie euro. Zdaniem Lane'a recesja będzie jednak relatywnie łagodna i krótkotrwała. Z tą wypowiedzią zbiegły się dane o PKB strefy euro w III kwartale, które wzrosło powyżej prognozy 2,3 proc. r/r i 0,3 proc. kwartał do kwartału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
euro
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
alejaja
2 lata temu
"może znacznie spaść", no tak polska język, trudna język 😂😂😂😂
Darud
2 lata temu
Indeks inflacji jest rok do roku, miesiąc do miesiąca. Wiadomo że spadnie jak wejdzie w początek podwyżek z tego roku. Nikt tego nie chce ludziom wytłumaczyć, a będą trąbić jaki to sukces odnieśli.