Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Kolejny przetarg na piętrowe pociągi. PKP Intercity zmienia zdanie

2
Podziel się:

PKP Intercity zamierza unieważnić przetarg na dostawę 38 piętrowych pociągów typu push-pull, a w ich miejsce planuje zakup piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) - poinformował rzecznik kolejowej spółki Cezary Nowak. Dodał, że przetarg na piętrowe EZT-y ma zostać ogłoszony w maju.

Kolejny przetarg na piętrowe pociągi. PKP Intercity zmienia zdanie
Powrócą piętrowe pociągi (PKP Intercity)

Rzecznik PKP Intercity wyjaśnił, że "propozycja złożona przez konsorcjum w drugim postępowaniu nie podlega dalszej ocenie z racji tego, że skończył się termin związania ofertą. Występowaliśmy o wydłużenie tego terminu, ale konsorcjum, które złożyło ofertę, nie zgodziło się na to, (...) stąd przetarg będzie unieważniony".

Byłoby to drugie unieważnienie przetargu na piętrowe pociągi. Pierwszy przetarg został unieważniony, gdyż złożona oferta znacząco przewyższała zaplanowany budżet na zakup pojazdów. Wartość złożonej oferty przekroczyła bowiem 7,8 mld zł brutto i była wyższa od przewidzianego budżetu o 2,4 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Komisja Europejska nie mogła zablokować fuzji z Lotosem. "Nie taka jest jej rola"

Jak wyjaśnił rzecznik, druga odsłona przetargu na push-pull-e była próba wyjścia naprzeciw oczekiwaniom producentów m.in. w zakresie zwiększenia budżetu, wprowadzenie zaliczkowania i etapowania projektu, tak aby wpłynąć na płynniejszą realizację.

W drugim przetargu na dostawę 38 piętrowych pociągów typu push-pull wraz z 45 lokomotywami wielosystemowymi dla PKP Intercity wpłynęła jedna oferta konsorcjum spółek PESA BydgoszczNewag. Oferta opiewała na ponad 8,5 mld zł.

Cezary Nowak przyznał, że przewoźnik przeprowadził już rozpoznanie rynku w zakresie piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych i zdecydował, że takie pojazdy będzie chciał kupić.

- W maju zamierzamy głosić przetarg na 50 piętrowych składów typu EZT. (...) Jest to projekt, który zastępuje push-pull-e - powiedział rzecznik PKP Intercity i dodał, że spółka przystępuje do przygotowania dokumentacji przetargowej i pozyskiwania niezbędnych zgód, aby taki przetarg mógł być ogłoszony.

Do 2030 roku PKP Intercity planuje uruchamiać około dwa razy więcej pociągów, zwiększyć liczbę pasażerów do niemal 90 mln rocznie i zaoferować podróżnym wysoki standard podróży. PKP Intercity przeznaczyło już 11 mld zł na modernizację swojego taboru. Spółka zmodernizowała już ponad 900 wagonów, a od marca do floty przewoźnika dołączy kolejnych 40 wagonów po modernizacji. Spółka kupiła też 81 nowych wagonów.

Spółka planuje ponadto do końca marca tego roku ogłosić przetarg na 23 elektryczne zespoły trakcyjne, które będą mogły przewozić pasażerów z prędkością 250 km/h.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Towary
2 miesiące temu
A mogą być EZT piętrowe z doczepiany wagonem dla rowerów?
Janek
2 miesiące temu
Zróbcie coś z tzw pierwsza milą. Ludzie na wsiach żeby jechać pociągiem musieli by podjechać pod niego samochodem ale się nie da nigdzie zaparkować więc jadą autem całą trasę. Komunikacja autobusowa to mit na wsiach. Z tym coś zróbcie to będziecie mieli pasażerów. Nie wiem jakaś aplikacja w której będzie można zgłaszać zapotrzebowanie na transport lokalny i wg tego planować autobusy ? Coś na wzór ubiera tylko na większą skalę ? Na tych wsiach ludzie naprawdę nie mają jak skorzystać z tych pociągów dlatego co rano wije się sznur samochodów np do Krakowa...