Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Kombinowali na VAT. Po kontroli spółka zapłaciła 50 mln zł

13
Podziel się

To była karuzela VAT. Spółka zajmująca się handlem międzynarodowym zaniżyła wartość podatku VAT. Skarb Państwa jednak odzyskał ponad 50 mln zł.

Kombinowali na VAT. Po kontroli spółka zapłaciła 50 mln zł
KAS w akcji - zdjęcie ilustracyjne (KAS, KAS.gov.pl)
bDzHuxLp

Spółka kupowała towar od zagranicznych dostawców, który następnie odsprzedawała na niemieckim rynku. Korzystała przy tym ze zwolnienia tych dostaw z podatku VAT.

Kontrolujący ustalili jednak, że istniała sieć zarejestrowanych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było wyłudzenie VAT. Sprzedaż dla kontrolowanej spółki byłą fakturowana przez zarejestrowaną na terytorium Polski spółkę córkę podmiotu zagranicznego, która pełniła funkcję bufora, czyli firmy mającej wzmocnić wiarygodność fakturowanych transakcji.

W gronie podmiotów funkcjonujących w ujawnionym łańcuchu fakturowania dostaw była krajowa spółka, która pełniła rolę tzw. znikającego podatnika, czyli firmy, która wystawiała "puste" faktury niedokumentujące faktycznych zdarzeń gospodarczych – tłumaczy mazowiecka KAS w komunikacie.

bDzHuxLr
Zobacz także: Obejrzyj także: Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa

Faktury wystawiane przez znikającego podatnika stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego na kolejnych etapach rzekomego obrotu, przy czym znikający podatnik sam nie uiszczał podatku należnego wynikającego z wystawianych faktur.

Działania mazowieckiej KAS wykazały, że firma w latach 2013-2014 uwzględniła w swoich rozliczeniach faktury VAT, z których podatek nie został odprowadzony do urzędu skarbowego. Naraziła tym samym Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł.

bDzHuxLx

Po kontroli spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i wpłaciła należny podatek z odsetkami.

bDzHuxLS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Od setek lat
2 miesiące temu
jak zaczyna się kryzys to zaczynają sie pojawiać artykuły o łapaniu złych ludzi co to ograbiali nas obywateli i pozbawili budżet kraju pieniędzy, którymi chciał na obdzielić.
nikt
2 miesiące temu
Prawidłowy komunikat powinien brzmieć: VAT niezapłacony przez spółkę X ściągnęliśmy z Bogu ducha winnej spółki Y bez żadnych dowodów na przestępstwo bo nam wolno( TAKIE SOBIE NADALIŚMY PRAWO)
ściema
2 miesiące temu
rząd wymyśla sobie takie historie żeby pokazać że niby coś robią. a ile kosztuje narodowy "szpital"? ile kosztowały respiratory? te 50 mln wymyślone to nic przy tym.
bDzHuxLT
Tomek
2 miesiące temu
Coś to propagandowo brzmi, jedna spółka nie płaci VAT-u kilka lat a drugą ścigają, że odpisuje sobie VAT bo eksportuje towar.... Jakiś propagandowy artykuł... Oglądnijcie sobie komunistyczne wiadomości jak to ujawniano "aferę" gdzie kierownik sklepu zjadł batonika i nie zapłacił - przyłapał go pracownik...
Sandra
2 miesiące temu
Niech najpierw zaczną ścigać tych którzy trwonią pieniądze podatnika na lewo i na prawo a potem niech ścigają pozostałych.