Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fiskus znowu w akcji. Wracają kontrole

12
Podziel się

Skarbówka wstrzymała kontrole po wybuchu pandemii koronawirusa, ale kontrolerzy wracają do pracy w terenie. Przedsiębiorcy obawiają się negatywnych decyzji, wtórują im eksperci. Uważają, że napięta sytuacja budżetowa może skutkować negatywnymi decyzjami.

Kontrolerzy skarbówki wracają do normalnej pracy. Ruszyły kontrole
Kontrolerzy skarbówki wracają do normalnej pracy. Ruszyły kontrole (East News)
bDyRYnIR

Skarbówka wraca do kontrolowania podatników. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", przedsiębiorcy obawiają się, że fiskus będzie wydawał niekorzystne decyzje. A wielu wciąż mierzy się ze skutkami kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią.

Firmy miały kilka tygodni "oddechu". Jednak fiskus odmraża kontrole, a jest się czym zajmować. Ministerstwo Finansów podaje, że w I kwartale 2020 r. wszczętych zostało 480 nowych kontroli celno-skarbowych. Za to w kwietniu tylko 12.

Przy czym "w toku" na koniec kwietnia było blisko 3,2 tys. kontroli. Większość dotyczy VAT, w tym najcięższych przestępstw karuzelowych. Podobnie wyglądają statystyki kontroli podatkowych, które dotyczą prawidłowości rozliczeń. W kwietniu było tylko 6 wszczętych i prawie 4 tys. w toku.

bDyRYnIT
Zobacz także: Obejrzyj: Druga fala koronawirusa. Szumowski: mogą wrócić pewne zakazy

Jak mówi Anita Wielanek, rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej, kontrole podatkowe i celno-skarbowe podejmowane są tam, gdzie wynik analizy wskazuje największe prawdopodobieństwo występowania nieprawidłowości.

Zdaniem Dariusza Malinowskiego, partnera w KPMG, przedsiębiorcy muszą się przygotować na trudny okres. Kontrole ruszyły już pełną parą. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", do firm trafiają już m.in. wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka czy żądania udostępnienia określonych dokumentów.

bDyRYnIZ

Oznacza to konieczność oddelegowania pracowników do kontaktów z kontrolerami i odsunięcia ich od codziennych zadań. Tymczasem wiele osób pracuje zdalnie, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Jednocześnie same urzędy skarbowe nadal obsługują podatników w ograniczonym wymiarze czasowym. Dłużej czeka się np. na zaświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków.

Eksperci, pytani, jakie będą wyniki kontroli, mówią, że na razie nie wiadomo. Jak ostrzega jednak mec. Jacek Matarewicz, ekspert Business Centre Club, wiele z tych wznowionych kontroli może się zakończyć negatywnie dla przedsiębiorców. – To bardzo zła wiadomość dla firm, które i tak walczą o utrzymanie płynności finansowej – zaznacza.

Jak twierdzi Dariusz Malinowski, istnieje ryzyko, że ze względu na napiętą sytuację budżetową kontrole mogą się kończyć negatywnymi dla podatników decyzjami.

bDyRYnJa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDyRYnJu
KOMENTARZE
(12)
qperNIK
7 miesięcy temu
Całą skarbówkę powinno się wywalić na zbity pysk. Od dyrekcji po sprzątaczki. Tam potrzeba zmiany sposobu myślenia. Oni utknęli jeszcze w PRL, który walczył z tzw. prywatną inicjatywą. Budżetówka powinna działać w kierunku pozyskania jak najwięcej środków dla budżetu przy jak najmniejszej uciążliwości dla rynku. Duszenie do zera i ciągłe kontrole osób prywatnych czy przedsiębiorców nic nie da. To jest gotowanie rosołu z kury znoszącej złote jajka. Powinni działania kierunkować na zwiększenie obrotów i zwiększenie ilości przedsiębiorców. Wówczas mieliby największe wpływy. A sztab ludzi wyciągających ostatnie grosze pojedynczymi strzałami cwaniactwa nie uzyska nawet środków na pokrycie kosztów działania tej kadry.
antek
7 miesięcy temu
piss cala geba ! dojada wszystkich a najbardziej tych najslabszych !!!! bo najlatwiej.
zenon
7 miesięcy temu
panstwo jest glodne. PiS rozwalil jakikolwiek rozsadek fiskalny. Teraz to nic . po wyborach (ktore Duda na 100% wygra) to bedzie juz na calego!
bDyRYnJv
TMP
7 miesięcy temu
Na 100% będą doić i łupić. Szczególnie małych bez zaplecza prawnego
AC DC
7 miesięcy temu
Chcieliście PIS... macie:)