Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiskus znowu w akcji. Wracają kontrole

Skarbówka wstrzymała kontrole po wybuchu pandemii koronawirusa, ale kontrolerzy wracają do pracy w terenie. Przedsiębiorcy obawiają się negatywnych decyzji, wtórują im eksperci. Uważają, że napięta sytuacja budżetowa może skutkować negatywnymi decyzjami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kontrolerzy skarbówki wracają do normalnej pracy. Ruszyły kontrole

Skarbówka wraca do kontrolowania podatników. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", przedsiębiorcy obawiają się, że fiskus będzie wydawał niekorzystne decyzje. A wielu wciąż mierzy się ze skutkami kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią.

Firmy miały kilka tygodni "oddechu". Jednak fiskus odmraża kontrole, a jest się czym zajmować. Ministerstwo Finansów podaje, że w I kwartale 2020 r. wszczętych zostało 480 nowych kontroli celno-skarbowych. Za to w kwietniu tylko 12.

Przy czym "w toku" na koniec kwietnia było blisko 3,2 tys. kontroli. Większość dotyczy VAT, w tym najcięższych przestępstw karuzelowych. Podobnie wyglądają statystyki kontroli podatkowych, które dotyczą prawidłowości rozliczeń. W kwietniu było tylko 6 wszczętych i prawie 4 tys. w toku.

Obejrzyj: Druga fala koronawirusa. Szumowski: mogą wrócić pewne zakazy

Jak mówi Anita Wielanek, rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej, kontrole podatkowe i celno-skarbowe podejmowane są tam, gdzie wynik analizy wskazuje największe prawdopodobieństwo występowania nieprawidłowości.

Zdaniem Dariusza Malinowskiego, partnera w KPMG, przedsiębiorcy muszą się przygotować na trudny okres. Kontrole ruszyły już pełną parą. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", do firm trafiają już m.in. wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka czy żądania udostępnienia określonych dokumentów.

Oznacza to konieczność oddelegowania pracowników do kontaktów z kontrolerami i odsunięcia ich od codziennych zadań. Tymczasem wiele osób pracuje zdalnie, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Jednocześnie same urzędy skarbowe nadal obsługują podatników w ograniczonym wymiarze czasowym. Dłużej czeka się np. na zaświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków.

Eksperci, pytani, jakie będą wyniki kontroli, mówią, że na razie nie wiadomo. Jak ostrzega jednak mec. Jacek Matarewicz, ekspert Business Centre Club, wiele z tych wznowionych kontroli może się zakończyć negatywnie dla przedsiębiorców. – To bardzo zła wiadomość dla firm, które i tak walczą o utrzymanie płynności finansowej – zaznacza.

Jak twierdzi Dariusz Malinowski, istnieje ryzyko, że ze względu na napiętą sytuację budżetową kontrole mogą się kończyć negatywnymi dla podatników decyzjami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: skarbówka, fiskus, kontrola skarbowa, firma, przedsiębiorcy, koronawirus, odmrażanie gospodarki, urzędy, gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2020

qperNIKCałą skarbówkę powinno się wywalić na zbity pysk. Od dyrekcji po sprzątaczki. Tam potrzeba zmiany sposobu myślenia. Oni utknęli jeszcze w PRL, który … Czytaj całość

23-06-2020

zenonpanstwo jest glodne. PiS rozwalil jakikolwiek rozsadek fiskalny. Teraz to nic . po wyborach (ktore Duda na 100% wygra) to bedzie juz na calego!

23-06-2020

antekpiss cala geba ! dojada wszystkich a najbardziej tych najslabszych !!!! bo najlatwiej.

Rozwiń komentarze (12)