Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bon turystyczny branży nie uzdrowi

15
Podziel się

Bon 500+ na wakacje ma ratować polską branżę turystyczną, jednak trafi tylko do firm zajmujących się turystyką krajową. Dlatego większość branży i tak pozostanie z problemem.

Bon turystyczny 500 zł na każde dziecko. Do branży trafi 3,5 mld zł, ale to i tak za mało
Bon turystyczny 500 zł na każde dziecko. Do branży trafi 3,5 mld zł, ale to i tak za mało (Getty Images, ewg3D)
bEqKBjWt

Władze, wprowadzając bon turystyczny, czyli 500 zł na wakacje wypłacane na każde dziecko, mówią o kole ratunkowym dla branży turystycznej. Ustawa zakłada transfer 3,5 mld zł, ale tylko do firm zajmujących się turystyką krajową. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", to zaledwie jedna dziesiąta rynku.

Zarówno prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, która ma prowadzić listę przedsiębiorców uprawnionych do przyjmowania bonu, jak i prezes Polskiej Izby Turystycznej, zachwalają pomysł wakacyjnego dodatku.

Pomysł docenia też część firm z branży, ale są i takie, które zapowiadają pozew zbiorowy z żądaniem 141 mln zł odszkodowania za utracone przychody.

bEqKBjWv
Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje 2020. Biura podróży reagują na sytuację

Co prawda, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na bonie będą mogli zarobić także agenci, czyli 3,8 tys. firm, które sprzedają klientom wycieczki organizowane przez touroperatorów. Z kolei ci ostatni już zareagowali na zamknięte granice i przedstawili ostatnio bardzo dużo ofert krajowych.

Jednak wakacyjny bon branży turystycznej nie uzdrowi. Zyska turystyka krajowa, ale większość firm nadal będzie miała problemy, bo wyjazdy krajowe to - według szacunków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - zaledwie jedna dziesiąta rynku turystycznego w Polsce.

bEqKBjWB

- Dzisiaj turystyka krajowa jest bardzo małą częścią całej turystyki, a główną częścią działalności agentów jest turystyka wyjazdowa - powiedział "Rzeczpospolitej" Marek Kamieński, członek zarządu OSAT.

Jak dodał, sprzedaż zagranicznych wycieczek od marca do czerwca jest praktycznie zerowa, sezon wiosenny po prostu się nie odbył. Jego zdaniem, otwarcie granic i zniesienie limitu lotów od lipca daje promyk nadziei, że klienci pojawią się w biurach, ale będzie to jedynie namiastka normalnego sezonu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqKBjWW
KOMENTARZE
(15)
Darek
rok temu
Mam gdzieś te 2*500zl na dwoje dzieci. Wolę jechać do Hiszpanii a i tak wyjdzie sushi taniej, a pogoda i warunki pewne.
Dania
rok temu
Bon 500 na jedno dziecko kolonia kosztuje 1650 zł wyjazd w gòry przejazd wyżwienie nocleg pamiątka masakra kto to wymyślił
janka
rok temu
przecież to jest na uzdrowienie turystyki krajowej ,a nie chinskiej.
bEqKBjWX
michal
rok temu
to jest bon dla ludzi ktorzy wybieraja wczsy w kraju idla firm ktore dzialaja w polsce a co mnie to obchodzi jaksas hiszpania gerecja itp ma ktos ochoe iech leci za swoje
michal
rok temu
to jest bon dla ludzi ktorzy wybieraja wczsy w kraju idla firm ktore dzialaja w polsce a co mnie to obchodzi jaksas hiszpania gerecja itp ma ktos ochoe iech leci za swoje