Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turystyka
23.06.2020 07:14

Bon turystyczny branży nie uzdrowi

Bon 500+ na wakacje ma ratować polską branżę turystyczną, jednak trafi tylko do firm zajmujących się turystyką krajową. Dlatego większość branży i tak pozostanie z problemem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images, ewg3D)
Bon turystyczny 500 zł na każde dziecko. Do branży trafi 3,5 mld zł, ale to i tak za mało

Władze, wprowadzając bon turystyczny, czyli 500 zł na wakacje wypłacane na każde dziecko, mówią o kole ratunkowym dla branży turystycznej. Ustawa zakłada transfer 3,5 mld zł, ale tylko do firm zajmujących się turystyką krajową. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", to zaledwie jedna dziesiąta rynku.

Zarówno prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, która ma prowadzić listę przedsiębiorców uprawnionych do przyjmowania bonu, jak i prezes Polskiej Izby Turystycznej, zachwalają pomysł wakacyjnego dodatku.

Pomysł docenia też część firm z branży, ale są i takie, które zapowiadają pozew zbiorowy z żądaniem 141 mln zł odszkodowania za utracone przychody.

Obejrzyj: Wakacje 2020. Biura podróży reagują na sytuację

Co prawda, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na bonie będą mogli zarobić także agenci, czyli 3,8 tys. firm, które sprzedają klientom wycieczki organizowane przez touroperatorów. Z kolei ci ostatni już zareagowali na zamknięte granice i przedstawili ostatnio bardzo dużo ofert krajowych.

Jednak wakacyjny bon branży turystycznej nie uzdrowi. Zyska turystyka krajowa, ale większość firm nadal będzie miała problemy, bo wyjazdy krajowe to - według szacunków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych (OSAT) - zaledwie jedna dziesiąta rynku turystycznego w Polsce.

- Dzisiaj turystyka krajowa jest bardzo małą częścią całej turystyki, a główną częścią działalności agentów jest turystyka wyjazdowa - powiedział "Rzeczpospolitej" Marek Kamieński, członek zarządu OSAT.

Jak dodał, sprzedaż zagranicznych wycieczek od marca do czerwca jest praktycznie zerowa, sezon wiosenny po prostu się nie odbył. Jego zdaniem, otwarcie granic i zniesienie limitu lotów od lipca daje promyk nadziei, że klienci pojawią się w biurach, ale będzie to jedynie namiastka normalnego sezonu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2020

goscnapszcie skarge do chinczykow , na pewno wam zaplaca

23-06-2020

MoniMasakra, powinno być dla pracujących, którym należy się odpoczynek po ciężkim roku pracy

23-06-2020

Billy ZetBon turystyczny nie jest rozdawany dla ludu, tylko dla głosów.

Rozwiń komentarze (15)