Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zagraniczne firmy chcą lokować pieniądze w Polsce

9
Podziel się

Koronawirus nam niestraszny. W Polsce rośnie liczba projektów tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych, mimo że na świecie trend jest zdecydowanie odwrotny. Jesteśmy liderem zestawienia.

Polska liderem w liczbie projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych
Polska liderem w liczbie projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (Getty Images)
bErFYFSd

Polska znów jest zieloną wyspą. Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło - czytamy w "Pulsie Biznesu". Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej.

Wzrost liczby projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w pierwszych czterech miesiącach tego roku udało się osiągnąć tylko kilku krajom. Polska nie dość, że jest wśród nich, to jest też liderem.

Liczba ogłoszonych inwestycji od stycznia do końca kwietnia sięgnęła 165 (wobec 145 rok temu) - wynika z danych fDi Markets, analitycznej spółki z grupy Financial Times.

bErFYFSf
Zobacz także: Obejrzyj: "Brakuje rąk do pracy. Tragedia tego kraju"

Jak czytamy, w analizie wzięto pod uwagę również projekty w nieruchomości. To one stanowią główną część inwestycji w Polsce, ale wzrost zapewniły projekty z branży energii odnawialnej. Od stycznia do końca kwietnia ogłoszono ich 16, podczas gdy rok temu był tylko jeden.

Poza Polską w piątce najlepszych krajów znalazły się jeszcze Ghana, Norwegia, Słowacja i Sri Lanka, jednak miały nieporównywalnie mniej projektów (poniżej 20).

bErFYFSl

Z danych fDi Markets wynika też, że liczba zapowiedzianych inwestycji na świecie spadła o 45 proc. W tym w Wielkiej Brytanii o 61 proc., w Niemczech o 60 proc., a w Chinach o 62,7 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErFYFSG
inwestycje
KOMENTARZE
(9)
h890y8
rok temu
jak zaczniemy produkować (nie tylko montować) własny komputer, własny samochód albo własny helikopter wtedy się zgodzę że to zielona wyspa.
Udhshdjdjdidj...
rok temu
Ja już nie wiem co z kasą robić.
Suchy
rok temu
Że śmiechu aż zajady mi popękaly. Liderem ?
bErFYFSH
Gg
rok temu
Co ten PIS wyprawia?
Taka prawfa
rok temu
Brawo Polska . Czyli znowu POskomuna źle przepowiedziała. A miały wycofywać się firmy że względu na naszą praworządność.