Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Opłata za wywóz śmieci. Prosty sposób na obniżkę

16
Podziel się

Cenę za wywóz śmieci można łatwo obniżyć, wystarczy zmiana tylko jednego przepisu. Na pomysł wpadli włodarze Bydgoszczy, ale sprawdziłby się w innym miastach.

Gospodarka odpadami. Wywóz śmieci może być tańszy
Gospodarka odpadami. Wywóz śmieci może być tańszy (East News)
bErNscqd

Wystarczy zmienić zasady wywozu odpadów z biurowców czy galerii handlowych, by opłaty za wywóz dla mieszkańców zmalały - czytamy w "Rzeczpospolitej". Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, skierował właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dzięki temu w samej tylko Bydgoszczy opłaty za wywóz śmieci spadłyby z 22 do ok. 17 zł. Podobnie może być w innych miastach w Polsce. Chodzi o przepis dotyczącym nieruchomości niezamieszkanych, np. biurowców, centrów handlowych czy restauracji.

Propozycja prezydenta Bydgoszczy zakłada dwukrotne zwiększenie maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli takich nieruchomości.

bErNscqf
Zobacz także: Obejrzyj: Wywóz śmieci. "Samorząd nie ma prawa zarobić"

Niekorzystne zmiany dotyczące nieruchomości niezamieszkanych wprowadzono rok temu do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy nowymi przepisami nie udało się osiągnąć obniżenia kosztów funkcjonowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi. A wręcz odwrotnie - ceny znacznie wzrosły. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnio o 53,2 proc.

bErNscql

- Przyjęcie propozycji przedstawionej przez Bydgoszcz spowodowałoby obniżenie opłat za odpady dla większości mieszkańców Polski - powiedział "Rzeczpospolitej" Adrian Arys, ekspert z firmy DC Consulting, przygotowującej analizy finansowe dotyczące odpadów komunalnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErNscqG
KOMENTARZE
(16)
klient
11 miesięcy temu
Z mojej posesji (domek) i od najbliższych sąsiadów śmieci są zabierane dwa dni w tygodniu ale 3 razy ( sortowane, bio, niesortowane). Jednak w moją niewielką uliczkę śmieciarki wjeżdżają znacznie częściej ponieważ nie udało się MPO ustalić jednego terminu dla wszystkich. Nie może być tanio!
Dopłaty dla R...
12 miesięcy temu
Opłata za śmieci to haracz mafijny ,za wszystko w świecie płaci sie od zużycia lub kupionych sztuk ,ilości itp itd a tu czy produkujesz śmieci czy nie musisz płacić.Ja jeżdże zagranice do pracy jestem w domu raz na 2 dni w miesiącu ale w gminie ich to nie opchodzi.
lex
rok temu
Jedyne realne obniżenie koszów to likwidacja związków międzygminnych i w to miejsce ustawowe zobligowanie właścicieli posesji czy firm do podpisania umów bezpośrednich z firmami zajmującymi się utylizacją .
bErNscqH
emeryt
rok temu
PiS nas załatwił !!, w Warszawie 65 zł od lokalu , widać strasznie nie lubią Warszawy !
Wyb
rok temu
A z czego będzie na wszystkie obietnice przedwyborcze dudusia ???