Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłata za wywóz śmieci. Prosty sposób na obniżkę

Cenę za wywóz śmieci można łatwo obniżyć, wystarczy zmiana tylko jednego przepisu. Na pomysł wpadli włodarze Bydgoszczy, ale sprawdziłby się w innym miastach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Gospodarka odpadami. Wywóz śmieci może być tańszy

Wystarczy zmienić zasady wywozu odpadów z biurowców czy galerii handlowych, by opłaty za wywóz dla mieszkańców zmalały - czytamy w "Rzeczpospolitej". Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, skierował właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dzięki temu w samej tylko Bydgoszczy opłaty za wywóz śmieci spadłyby z 22 do ok. 17 zł. Podobnie może być w innych miastach w Polsce. Chodzi o przepis dotyczącym nieruchomości niezamieszkanych, np. biurowców, centrów handlowych czy restauracji.

Propozycja prezydenta Bydgoszczy zakłada dwukrotne zwiększenie maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli takich nieruchomości.

Obejrzyj: Wywóz śmieci. "Samorząd nie ma prawa zarobić"

Niekorzystne zmiany dotyczące nieruchomości niezamieszkanych wprowadzono rok temu do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy nowymi przepisami nie udało się osiągnąć obniżenia kosztów funkcjonowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi. A wręcz odwrotnie - ceny znacznie wzrosły. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnio o 53,2 proc.

- Przyjęcie propozycji przedstawionej przez Bydgoszcz spowodowałoby obniżenie opłat za odpady dla większości mieszkańców Polski - powiedział "Rzeczpospolitej" Adrian Arys, ekspert z firmy DC Consulting, przygotowującej analizy finansowe dotyczące odpadów komunalnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

MAROW Warszawie płacimy 65 zł od mieszkania i 94 od domku jednorodzinnego za segregowane, to chyba najdrożej w całym kraju ! A od lipca opłaty mają dla … Czytaj całość

18-06-2020

wiemNie przejdzie ! Przecież Morawiecki pracuje dla obcych koncernów !!!

18-06-2020

jaPiszecie o galeriach, a co z małymi firmami dla których obecne stawki już i tak są wysokie.

Rozwiń komentarze (14)