Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Opłata za wywóz śmieci. Prosty sposób na obniżkę

16
Podziel się:

Cenę za wywóz śmieci można łatwo obniżyć, wystarczy zmiana tylko jednego przepisu. Na pomysł wpadli włodarze Bydgoszczy, ale sprawdziłby się w innym miastach.

Gospodarka odpadami. Wywóz śmieci może być tańszy
Gospodarka odpadami. Wywóz śmieci może być tańszy (East News)

Wystarczy zmienić zasady wywozu odpadów z biurowców czy galerii handlowych, by opłaty za wywóz dla mieszkańców zmalały - czytamy w "Rzeczpospolitej". Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, skierował właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dzięki temu w samej tylko Bydgoszczy opłaty za wywóz śmieci spadłyby z 22 do ok. 17 zł. Podobnie może być w innych miastach w Polsce. Chodzi o przepis dotyczącym nieruchomości niezamieszkanych, np. biurowców, centrów handlowych czy restauracji.

Propozycja prezydenta Bydgoszczy zakłada dwukrotne zwiększenie maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli takich nieruchomości.

Zobacz także: Obejrzyj: Wywóz śmieci. "Samorząd nie ma prawa zarobić"

Niekorzystne zmiany dotyczące nieruchomości niezamieszkanych wprowadzono rok temu do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy nowymi przepisami nie udało się osiągnąć obniżenia kosztów funkcjonowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi. A wręcz odwrotnie - ceny znacznie wzrosły. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnio o 53,2 proc.

- Przyjęcie propozycji przedstawionej przez Bydgoszcz spowodowałoby obniżenie opłat za odpady dla większości mieszkańców Polski - powiedział "Rzeczpospolitej" Adrian Arys, ekspert z firmy DC Consulting, przygotowującej analizy finansowe dotyczące odpadów komunalnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
klient
3 lata temu
Z mojej posesji (domek) i od najbliższych sąsiadów śmieci są zabierane dwa dni w tygodniu ale 3 razy ( sortowane, bio, niesortowane). Jednak w moją niewielką uliczkę śmieciarki wjeżdżają znacznie częściej ponieważ nie udało się MPO ustalić jednego terminu dla wszystkich. Nie może być tanio!
Dopłaty dla R...
3 lata temu
Opłata za śmieci to haracz mafijny ,za wszystko w świecie płaci sie od zużycia lub kupionych sztuk ,ilości itp itd a tu czy produkujesz śmieci czy nie musisz płacić.Ja jeżdże zagranice do pracy jestem w domu raz na 2 dni w miesiącu ale w gminie ich to nie opchodzi.
lex
3 lata temu
Jedyne realne obniżenie koszów to likwidacja związków międzygminnych i w to miejsce ustawowe zobligowanie właścicieli posesji czy firm do podpisania umów bezpośrednich z firmami zajmującymi się utylizacją .
emeryt
3 lata temu
PiS nas załatwił !!, w Warszawie 65 zł od lokalu , widać strasznie nie lubią Warszawy !
Wyb
3 lata temu
A z czego będzie na wszystkie obietnice przedwyborcze dudusia ???