Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

OZE. Kurtyka: 10 mld zł na zielone inwestycje

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że w tym roku na wsparcie zielonych inwestycji z budżetu państwa trafi blisko 10 mld zł. Pieniądze w głównej mierze trafią na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną i rozwój fotowoltaiki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hubert Mathis / Zuma Press / Forum)
10 mld zł na zielone inwestycje. Zapowiedź ministra

Szef resortu klimatu wyjaśnia, że owe 10 mld zł na zielone inwestycje pochodzi m.in. z funduszy unijnych, środków norweskich i krajowych. - Epidemia koronawirusa wymaga od nas poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą pobudzić gospodarkę. Mamy też ambicje, by to ożywienie gospodarcze wytyczało nowe ścieżki rozwoju i wzrostu, zielonego wzrostu - podkreślił Kurtyka, cytowany przez PAP.

- W sumie resort klimatu w ramach tych programów przeznaczy 7,8 mld zł. W poniedziałek zostały uruchomione z kolei aukcje na premie kogeneracyjną do kwoty 2 mld zł. To prawie 10 mld zł, które udostępniamy beneficjentom w nadchodzących miesiącach na zielone inwestycje - powiedział minister.

Kurtyka wyjaśnił, że pieniądze na nowe inwestycje mają trafić do czterech grup beneficjentów. Ministerstwo szacuje, że m.in. do właścicieli domów jednorodzinnych w tym roku trafią łącznie ponad 3 mld zł - 1,9 mld zł w ramach "Czystego Powietrza" i ok. 800 mln zł z programu "Mój Prąd".

Obejrzyj: Koronawirus na Śląsku. Najlepiej zdiagnozowany region

Zapowiadany przez prezydenta Andrzeja Dudę program "Moja Woda", czyli dopłata do oczek wodnych, ma ruszyć na początku lipca. Właściciele domów będą mogli uzyskać do 5 tys. zł na zagospodarowanie deszczówki. Budżet tego programu to 100 mln zł.

Kolejne grupy beneficjentów to: samorządy (będą mogły starać się o dotacje z puli 655 mln zł) oraz przedsiębiorcy (będą mogli skorzystać z pomocy sięgającej w sumie 3,19 mld zł). Z ostatniej puli 791 mln zł będą mogły skorzystać zarówno samorządy, jak i firmy - na budowę i modernizację systemów ciepłowniczych, a także budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Jak wylicza minister Kurtyka, udostępnione ok. 10 mld zł pozwoli wygenerować inwestycje o wartości ponad 20 mld zł. Plan wsparcia zielonych inwestycji będzie obejmował w sumie 26 programów NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2020

WASkąd my to znamy.Obiecanki cacanki przed wyborami.Dajcie sobie spokój propagandziści pisowcy.Zwijajcie interes.Nic dobrego nie zrobiliście i nie … Czytaj całość

09-06-2020

dronrozdają dodrukowane pieniądze, banda złodzieji

10-06-2020

Twój nickNiech przewiną prezia! To tani i skuteczny sposób na poprawę klimatu 👍

Rozwiń komentarze (5)