Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Segregacja śmieci. Rząd cię namierzy, będą naklejki na worki

Specjalne kody naklejane na worki, tak rząd zamierza kontrolować, kto nie segreguje śmieci. Ministerstwo Klimatu po miesiącach rozmyślań uznało, że stawki trzeba "urealnić".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Wlodarczyk / Forum)
Wywóz odpadów. Rząd szykuje naklejki na worki

Stawki za odpady z biurowców, galerii handlowych i innych instytucji mają zostać podniesione. Teraz są tak niskie, że do śmieci odbieranych z nieruchomości niezamieszkanych dopłacają mieszkańcy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Odkąd segregacja odpadów stała się obowiązkiem, mieszkańcy nie mogą deklarować, że śmieci nie dzielą na frakcje. Brak segregacji to wyższe opłaty - od dwu- do czterokrotności stawki podstawowej. W zabudowie wielomieszkaniowej trudno jednak wyłapać pojedyncze osoby, które odpadów nie segregują.

Resort klimatu, jak podaje "DGP", chce umożliwić wychwytywanie gospodarstw niesegregujących odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Byłoby to możliwe np. przez zastosowanie kodów naklejanych na worki na śmieci.

Obejrzyj: Inspekcja handlowa kontroluje placówki medyczne

Co do samych stawek, Ministerstwo Klimatu po miesiącach analiz zdecydowało się na korektę, co ma stanowić urealnienie stawek. Opłata maksymalna za 120-litrowy pojemnik lub worek odpadów obieranych z nieruchomości niezamieszkanych - według nowego przelicznika - mogłaby sięgać ponad 30 zł. Opłata maksymalna, którą gmina może obciążyć firmę za pojemnik o pojemności 1100 litrów wzrosłaby z nieco ponad 58 zł do ok. 300 zł.

Dla przykładu, jeszcze przed wprowadzeniem maksymalnych stawek, w Olsztynie za pojemnik 1100 litrów zmieszanych odpadów firma musiała zapłacić gminie 282 zł, a za pojemnik posegregowanych śmieci - 141 zł. W Krakowie było to 480 zł za odpady zmieszane i 180 zł za posegregowane.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2020

ZMIECIOA ile te kody na workach będą kosztować mieszkańca bo, że za darmo to nie uwierzę.

04-06-2020

Gumowy ptakZa PRL-u państwo odkupywało surowce wtórne od dostawcy, teraz dostawca musi jeszcze dopłacać tzw"państwu", o jakież to uczciwe złodziejstwo.

05-06-2020

ekoSegregowane surowce wtórne jak papier,szkło,metale powinny być odbierane za darmo, bo oni mają z tego czyste pieniądze.

Rozwiń komentarze (370)