Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Segregacja śmieci. Rząd cię namierzy, będą naklejki na worki

374
Podziel się:

Specjalne kody naklejane na worki, tak rząd zamierza kontrolować, kto nie segreguje śmieci. Ministerstwo Klimatu po miesiącach rozmyślań uznało, że stawki trzeba "urealnić".

Wywóz odpadów. Rząd szykuje naklejki na worki
Wywóz odpadów. Rząd szykuje naklejki na worki (Mateusz Wlodarczyk / Forum)

Stawki za odpady z biurowców, galerii handlowych i innych instytucji mają zostać podniesione. Teraz są tak niskie, że do śmieci odbieranych z nieruchomości niezamieszkanych dopłacają mieszkańcy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Odkąd segregacja odpadów stała się obowiązkiem, mieszkańcy nie mogą deklarować, że śmieci nie dzielą na frakcje. Brak segregacji to wyższe opłaty - od dwu- do czterokrotności stawki podstawowej. W zabudowie wielomieszkaniowej trudno jednak wyłapać pojedyncze osoby, które odpadów nie segregują.

Resort klimatu, jak podaje "DGP", chce umożliwić wychwytywanie gospodarstw niesegregujących odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Byłoby to możliwe np. przez zastosowanie kodów naklejanych na worki na śmieci.

Zobacz także: Obejrzyj: Inspekcja handlowa kontroluje placówki medyczne

Co do samych stawek, Ministerstwo Klimatu po miesiącach analiz zdecydowało się na korektę, co ma stanowić urealnienie stawek. Opłata maksymalna za 120-litrowy pojemnik lub worek odpadów obieranych z nieruchomości niezamieszkanych - według nowego przelicznika - mogłaby sięgać ponad 30 zł. Opłata maksymalna, którą gmina może obciążyć firmę za pojemnik o pojemności 1100 litrów wzrosłaby z nieco ponad 58 zł do ok. 300 zł.

Dla przykładu, jeszcze przed wprowadzeniem maksymalnych stawek, w Olsztynie za pojemnik 1100 litrów zmieszanych odpadów firma musiała zapłacić gminie 282 zł, a za pojemnik posegregowanych śmieci - 141 zł. W Krakowie było to 480 zł za odpady zmieszane i 180 zł za posegregowane.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(374)
śmieci mówią4
3 lata temu
Odpady miały być utylizowane w spalarniach a one są składowane na stosach ,ceny za odpady rosną , czas tych nieudaczników wysłać za granicę aby nauczyli się recyklingu ,bo tylko podnoszą ceny za wywóz . Jak tak dalej pójdzie to powinniśmy przestać płacić tak chorendalnych kwot ,bo uważam że to jest jawny zwykły characz.
Szok
3 lata temu
To jak ma to wyglądać wiadomo że worki z kodem będą miały nasze dane osobowe(gdzie rodo) uważam że jest to poroniony pomysl wszak można worek otworzyć i wysypać śmieci do pojemnika niech rządzący przestaną wydziwiac i kto takie worki będzie oglądać nowe etaty dodatkowe koszty myślę że wystarczy rozsądek i odpowiedzialność nas wszystkich
Ziuta
3 lata temu
czyli teraz będzie można sobie pobrac do badań czyjeś DNA wyłowione ze śmieci. I moja wyrzucona podpaska nie będzie już anonimowa. fajnie..
Weteran
4 lata temu
Oczywiście ludzie są winni - a supermarkety nadal będą pakować 3 pomidorki do plastikowego pudełka z tektutową osłonką
Zocha
4 lata temu
I tak mamy najdroższe śmieci w Europie,skandal to mało.Kto na tym trzepie kasę?
...
Następna strona