Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Estoński CIT. Minister finansów zdradza szczegóły

64
Podziel się:

Chcemy, by tzw. estoński CIT obowiązywał od 1 stycznia 2021 r. - zapewnia minister finansów Tadeusz Kościński. Powiedział też o planach resortu po nowelizacji budżetu.

Estoński CIT wejdzie w życie w 2021 - zapowiada minister Kościński
Estoński CIT wejdzie w życie w 2021 - zapowiada minister Kościński (materiały partnera)

Estoński CIT ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt ustawy ma zostać przekazany do konsultacji zewnętrznych jeszcze w czerwcu bądź w pierwszych tygodniach lipca.

- Podatek jest przeznaczony dla spółek kapitałowych, których udziałowcami są osoby fizyczne, a większość przychodów jest przychodami operacyjnymi. Jesteśmy gotowi, od przyszłego roku będzie wdrożony - powiedział Kościński podczas spotkania z dziennikarzami.

Kościński zaznaczył, że celem wprowadzenia tzw. estońskiego CIT-u jest maksymalizacja inwestycji w spółkach małych i średnich, ale także tworzenie nowych miejsc pracy. - Będzie to koszt dla gospodarki w wysokości 5 mld zł. To stworzy nowe miejsca pracy, firmy będą rosły, inne podatki też - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: 5 tys. pożyczki dla firm. "Będą umarzane automatycznie"

Z kolei wiceminister finansów Jan Sarnowski zwrócił uwagę, że firmy, które skorzystają z estońskiego CIT, nie będą płacić podatku w miesięcznych czy kwartalnych zaliczkach ani dokonywać rocznych rozliczeń.

- Podatek zapłacą dopiero w momencie, gdy osiągnięty w firmie zysk wspólnicy zdecydują się przeznaczyć na własne, a nie biznesowe cele. Im dłużej środki pozostają w firmie, zwiększając jej płynność, odporność na kryzys i zdolność inwestycyjną, tym wyższa korzyść podatkowa dla przedsiębiorstwa - powiedział.

Rozwiązanie skierowane jest do małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych). Przychody spółki nie mogą przekraczać 50 mln zł. Kryterium to spełnia niemal 97 proc. wszystkich spółek kapitałowych.

Na zasadach estońskiego CIT rozliczać się będą mogły spółki, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Biorąc pod uwagę to kryterium, z rozwiązania może skorzystać zdecydowana większość polskich podatników CIT (ok. 200 tys. firm), w których inwestor jest blisko spółki, a struktura firmy jest transparentna i prosta.

Z rozwiązania będą mogły skorzystać spółki:

  • nie posiadające udziałów w innych podmiotach,
  • zatrudniające co najmniej 3 pracowników oprócz udziałowców,
  • których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
  • wykazujące nakłady inwestycyjne.

Wszystkie te kryteria muszą być spełnione jednocześnie.

Z estońskiego CIT będzie można skorzystać w dwóch wariantach. Pierwsza to "pełny" model opodatkowania wyłącznie dystrybuowanych przez spółkę dochodów. W ramach drugiej ścieżki podatnik będzie mógł zaliczać odpisy na specjalny fundusz (rachunek inwestycyjny do kosztów uzyskania przychodów).

Zgodnie z założeniami, podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie jest możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania, przedsiębiorca wciąż spełnia kryteria. Przekroczenie przez przedsiębiorcę progu 50 mln zł w trakcie 4-letniego okresu nie wyklucza go z systemu estońskiego.

Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowano, że aby utrzymać się w estońskim CIT, przedsiębiorca będzie też musiał notować wzrost inwestycji o 15 proc. w ciągu dwóch lat. Rozwiązanie to jest stosowane w Estonii, na Łotwie, w Macedonii. Są też plany jego wprowadzenia na Ukrainie.

Emisja długu

Minister finansów Tadeusz Kościński odniósł się także do kwestii związanych z emisją długu. - Wejście na rynki krajowe i zagraniczne planowane jest po nowelizacji budżetu - poinformował.

- Na razie wychodzimy na rynek, żeby zmienić strukturę, już teraz mamy prawie sześcioletni termin średni - dodał Kościński i podkreślił, że obecnie około 26 proc. długu jest na rynkach zagranicznych.

- Przed nami jest nowelizacja budżetu, zobaczymy, jakie będą potrzeby i wejdziemy na rynek krajowy i zagraniczny - powiedział i przypomniał też, że potrzeby pożyczkowe zostały zrealizowane zgodnie z obecnie obowiązującym budżetem.

Wcześniej Kościński zapowiedział, że projekt budżetu na 2021 rok poznamy pod koniec sierpnia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(64)
xxl
4 lata temu
W Estonii nie ma takich ograniczeń. A sama ustawa o CIT to 9 stron, a nie 267 jak u nas :) Także ten... w buty sobie wsadźcie.
MrDr
4 lata temu
Kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo! Cyt.: "Aby utrzymać się w estońskim CIT, przedsiębiorca będzie też musiał notować wzrost inwestycji o 15 proc. w ciągu dwóch lat. Rozwiązanie to jest stosowane w Estonii" - W ESTONII NIE MA ŻADNEGO OBOWIĄZKU JAKICHKOLWIEK INWESTYCJI CZY WZROSTÓW!!! Nie ma też żadnych ograniczeń przychodów, zatrudnienia czy jakichkolwiek innych. Zasada w Estonii jest prosta: absolutnie każda spółka kapitałowa nie płaci podatku do momentu póki nie chce wypłacić zysku w postaci dywidendy. Koniec kropka.
taka prawda
4 lata temu
Prosto to obejść jeśli się dobrze nie zabezpieczą. Wystarczy podnosić pensje udziałowcom, którzy są jednocześnie prezesami i już nie trzeba płacić CIT, a pieniądze poszły nie na cele inwestycyjne firmy. Czyżby kolejna ustawka dla swoich?
city
4 lata temu
pomysły tego żyda z city of london corporation - koscinskiego tadeusza mnie przerażają, boję się
lody krece, l...
4 lata temu
pisza prawo pod swoje firmy... omijanie podatku legalne dla PiSowcow... co to znaczy "wykazujące nakłady inwestycyjne"... jaka wartosc, w odniesieniu do czego... ile w spolce moga zarobic wspolnicy, wyplata to wszak nie podzial zysku... moga zarabiac po 50 tys na miesiac? Ograniczenie stusuje sie tylko do pracowniko, stosunek do przychodow operacyjnych, a co z wlascicielami?
...
Następna strona