Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Armia zawiedzionych reformą OFE powiększa się

0
Podziel się

O tym jak w ciągu dnia wyparowało kilka miliardów złotych pisze Damian Słomski.

Armia zawiedzionych reformą OFE powiększa się
bEpZXSuZ

Wszystko wskazuje na to, że kształt reformy OFE zaprezentowany przez premiera Donalda Tuska to nic innego jak początek końca funduszy emerytalnych. To że tzw. reforma to skok na kasę już wiadomo. Decyzja rządu została już skrytykowana przez ekonomistów i polityków. Do grona niezadowolonych dołączyły także setki tysięcy inwestorów giełdowych. Efektem są spadki wartości największych polskich spółek o kilka miliardów złotych, a tym samym skurczenie się zgromadzonych w OFE oszczędności. A to wcale nie musi być koniec nieszczęść.

Akcje na giełdzie w Warszawie taniały wczoraj średnio o około 5 procent, choć poszczególne spółki, a w szczególności instytucje finansowe takie jak banki ING i Handlowy nawet 10 procent. Choć z pozoru to nic strasznego, bo wirtualny twór jakim są papiery wartościowe straciły wirtualną wartość. Jednak nic bardziej mylnego. Może taka manifestacja niezadowolenia z poczynań rządu jest mniej spektakularna, niż palenie opon przez związkowców, to jeśli jednak policzymy, że tylko w ciągu jednego dnia wartość największych polskich spółek takich jak choćby KGHM, PKO BP czy PZU spadła odpowiednio o 1,4, 2,5 i 2,3 mld złotych to robi się znacznie bardziej poważnie. Trzeba przy tym pamiętać, że to też spółki w których znaczący udział ma Skarb Państwa, więc rykoszetem odbija się to też na naszej wspólnej kasie, którą próbuje ratować minister finansów Jacek Rostowski.

Pół biedy, gdyby na tym sprawa się skończyła, ale przynajmniej tych giełdowych problemów może być znacznie więcej. Choć - jak zarzekają się twórcy reformy - akcje nie mają być nacjonalizowane, to obawa przed tym, co zrobią fundusze z już posiadanymi papierami jest na tyle duża, że większość inwestorów woli chuchać na zimne i sprzedawać akcje już teraz.

bEpZXSvb

Być może nawet po stronie sprzedających już znajdują się same fundusze emerytalne. Głównymi niewiadomymi z ich punktu widzenia jest to, ilu Polaków zdecyduje się część oszczędności inwestować na rynkach finansowych, które po ostatnich, kryzysowych latach raczej odstraszają. Może się okazać, że nie będzie dla kogo działać. Poza tym fundusze będą musiały poważnie zmienić strategię zarządzania skoro nie będą mogły już kupować teoretycznie bezpiecznych papierów skarbowych, a jak sugeruje minister Rostowski, najbezpieczniejsze inwestycje, takie jak lokaty bankowe, nie będą mile widziane.Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że wynagrodzenie za zarządzanie ma spaść o połowę. To na pewno nie zachęci do skutecznego inwestowania. Poza tym do rozwiązania jest kwestia
przekazywania na 10 lat przed emeryturą oszczędności do ZUS.

W takiej sytuacji najprościej jest wyprzedawać zebrane akcje, póki są jeszcze względnie drogie. Jeśli w kolejnych dniach zaleje nas kolejna fala wyprzedaży to indeks WIG20, grupujący największe spółki, może spaść nawet poniżej 2000 punktów. A tak nisko nie był od 4 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpZXSvh
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/177/m261809.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiana;w;ofe;to;propozycja;szkodliwa;dla;gospodarki;-;twierdza;buzek;i;hausner,222,0,1376734.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "To propozycja szkodliwa dla gospodarki!"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m257715.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/przeniesienie;obligacji;z;ofe;do;zus;narusza;prawo,61,0,1376573.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd chce zlikwidować drugi filar emerytur
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m280219.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;maja;plusy;i;minusy,190,0,1376190.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Propozycje rządu pomogą budżetowi?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m80064.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;przejda;w;formie;ustawy,150,0,1376150.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany w OFE przejdą w formie ustawy?

autor jest analitykiem Money.pl

bEpZXSvC
dziś w money
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)