Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperyment za 130 mld euro się nie udał

0
Podziel się:

Królik doświadczalny wyrywa się na wolność - pisze Anna Anagnostopulu.

Eksperyment za 130 mld euro się nie udał

Grecja jest zwierzęciem doświadczalnym Europy - powiedział kilka dni temu były premier kraju Jeorjos Papandreu magazynowi Time. Jeśli trzymać się tej metafory, obecnie unijni decydenci testują, jak długo można nie karmić króliczka, utrzymując go przy tym przy życiu. Jednocześnie z niepokojem wypatrują pierwszych objawów wścieklizny, którą mogą zarazić się kolejne państwa Europy.

Powody do obaw są. Od wyborów w Grecji nie minął nawet tydzień, a misję utworzenia rządu otrzymał już trzeci z kolei polityk - lider socjalistycznej partii PASOK Ewangelos Wenizelos. Prawdopodobieństwo, że uda mu się zjednoczyć podzieloną scenę polityczną, jest bardzo nikłe. Nie powiodło się już przywódcy cieszącej się znacznie większym poparciem społecznym Nowej Demokracji, ani liderowi radykalnej koalicji lewicy SYRIZA, która weszła do parlamentu na fali protestów przeciw oszczędnościom.

Ta sytuacja oznacza tylko jedno - nowe wybory, które prawdopodobnie odbędą się w drugiej połowie czerwca. Zaniepokojona takim obrotem spraw strefa euro profilaktycznie zdecydowała o wstrzymaniu miliarda z 5,2 miliardów euro obiecanej Grecji pomocy. Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej w specjalnym komunikacie argumentował, że pieniądze te nie będą potrzebne państwu przed końcem maja.

Unijni decydenci nie wzięli jednak pod uwagę, że wygłodzone zwierzę łapczywie rzuca się na jedzenie, gryząc przy tym rękę, która je karmi. Zmęczeni kryzysem i rozczarowani politykami Grecy już raz pokazali rządzącym czerwoną kartkę. Nie jestem przekonana, że za miesiąc, przy ponownych wyborach, wysłuchają racjonalnych argumentów europejskich instytucji finansowych i karnie zagłosują na PASOK i Nową Demokrację - partie, które zobowiązały się realizować warunki planu ratunkowego dla Grecji i które rządzą naprzemiennie krajem już kilkadziesiąt lat.

Eksperyment za 130 mld euro najwyraźniej się nie udał. Króliczek jest sfrustrowany i pełen determinacji. Drugie miejsce radykalnej SYRIZY świadczy o tym, że będzie próbował przegryźć pręty złotej klatki, jaką jest dla niego strefa euro.

Czytaj więcej na temat Grecji w Money.pl
Sabotują Europę? To niech radzą sobie sami Francja i Grecja straciły poczucie rzeczywistości - tak niemiecki dziennik Die Welt komentuje wyniki ostatnich wyborów w tych krajach.
Grecja ciągle w impasie. Wciąż nie ma rządu Przywódca greckich konserwatystów przyznał, że nie jest w stanie utworzyć nowego rządu. Co teraz?
Strefa euro się rozpadnie? Jest takie zagrożenie Unijni politycy i finansiści wyrażają obawy, że Ateny wyjdą ze strefy euro, co w ich ocenie byłoby katastrofą zarówno dla Grecji, jak i innych krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)